Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Niebezpieczne aplikacje na twoim telefonie. Jeśli je masz, od razu je skasuj
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 31.01.2024 22:52

Niebezpieczne aplikacje na twoim telefonie. Jeśli je masz, od razu je skasuj

smartphone
Obraz vika_glitter z Pixabay

Nowe odkrycia potwierdzają, że Google Play nadal boryka się z niebezpiecznymi aplikacjami, które zagrażają bezpieczeństwu danych użytkowników. Ostatnie analizy przeprowadzone przez zespół SecneurX wykazały obecność trzech nowych zagrożeń, które dotarły do ponad 30 tysięcy urządzeń. Jakie konkretnie aplikacje stoją za tym ryzykiem?

Problemy z aplikacjami w Google Play

W sklepie Google Play często pojawiają się niebezpieczne aplikacje, które mogą zagrażać bezpieczeństwu naszych danych oraz urządzenia. Choć system Android oferuje wiele możliwości, niektóre aplikacje mogą być szkodliwe, szczególnie dla mniej doświadczonych użytkowników.

Unikaj ładowania telefonu w ten sposób. To jak proszenie się o pożar Znany youtuber w przebraniu wrzucił do skarbonki WOŚP 100 tys. zł. Kim jest Budda?

Nowe zagrożenia zidentyfikowane przez SecneurX

Zespół SecneurX zauważył trzy nowe niebezpieczne aplikacje w Google Play. Mimo braku konkretnych szczegółów co do natury zagrożenia, można przypuszczać, że chodzi o nieodpowiednie przetwarzanie danych oraz potencjalne szpiegowanie aktywności użytkowników.

Aplikacje te noszą nazwy: Lucky Turntable, SevenGolden Stadium, i MouseFortune Winner Ox. Mimo że jedna z nich została już usunięta, dwie pozostałe wciąż są dostępne do pobrania, co stanowi szczególne niebezpieczeństwo, biorąc pod uwagę ich dostępność dla użytkowników w wieku powyżej 3 lat.

Wnioski i rekomendacje

Warto zauważyć, że dwie z wymienionych aplikacji, mimo różnych nazw i wydawców, prezentują bardzo podobne modele postaci zwierząt. Wydaje się, że są to jedynie wariacje na temat jednego konceptu, co sugeruje, że mogą być tworzone przez tę samą osobę lub grupę deweloperów. W przypadku pobrania którekolwiek z tych aplikacji, zaleca się jak najszybsze ich usunięcie oraz zmianę wszystkich istotnych haseł, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom dla danych osobowych i bezpieczeństwa konta.