Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Nietypowa aukcja WOŚP. Można napić się kawy z robotem
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.01.2024 12:19

Nietypowa aukcja WOŚP. Można napić się kawy z robotem

Jurek Owsiak wośp
KAPIF

Choć finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał miejsce wczoraj, to trwają wciąż liczne aukcje, dzięki którym nie tylko można wesprzeć przedsięwzięcie, ale też wylicytować ciekawe przedmioty lub udział w wydarzeniach. Do tej drugiej grupy należy zaliczyć pomysł Uniwersytetu SWPS, a mianowicie spotkanie z robotem.

Wyjątkowa aukcja na rzecz WOŚP

Uniwersytet SWPS wystawił na aukcję spotkanie w Warszawie, w którym udział weźmie dr Konrad Maj, psycholog społeczny, kierownik projektu HumanTech Meetings oraz humanoidalny robot NAO. Podczas spotkania przy kawie zaprezentowane zostaną możliwości maszyny.

Na co dzień robot NAO ma służyć w SWPS do badań nad interakcją z ludźmi, tak aby wyciągnięte wnioski mogły być wykorzystywane m.in. podczas terapii dzieci oraz edukacji. Dzięki NAO pracownicy mogą prowadzić badania w obszarze HRI (Human-Robot-Interaction).

Czekasz na kuriera, a do twoich drzwi zapuka robot. Automat dowozi już Polakom jedzenie

Humanoidalny robot NAO

NAO to humanidalny robot o wysokości przekraczającej pół metra zaprojektowany przez firmę Aldebaran Robotics. Dużym walorem są jego reakcje na otoczenie – maszyna jest wręcz naszpikowana czujnikami: kamerami, czujnikami podczerwonymi czy dalmierzami ultradźwiękowymi. Aby utrzymywać równowagę i kroczyć wykorzystuje dwa żyroskopy, 8 czujników nacisku umieszczonych w stopach oraz akcelerometr.

Ruch zapewnia 26 serwomotorów działających na bazie informacji pochodzących z 36 czujników hallotronowych, które rozpoznają pozycję poszczególnych elementów robota i zapobiegają kolizjom, dzięki czemu NAO nie przewraca się. Robot dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu mówi, śpiewa i wykonuje inne działania w 19 językach.

Koniec aukcji już za kilka dni

Spotkaniu z robotem będzie towarzyszyła możliwość poznania nowych zagadnień dotyczących interakcji człowieka z robotami, robotyki w ogóle, rozwoju sztucznej inteligencji czy wirtualnej rzeczywistości. Aukcja dostępna jest na Allegro – do jej zakończenia zostało już tylko 5 dni.

Zobacz także: Politechnika Gdańska buduje bezzałogowy ekranoplan. Pomoże strzec Bałtyku