Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Pesa Bydgoszcz wygrała przetarg na kilka miliardów. Wielki sukces polskiego producenta
Paula Drechsler
Paula Drechsler 30.10.2023 21:34

Pesa Bydgoszcz wygrała przetarg na kilka miliardów. Wielki sukces polskiego producenta

pociąg
pesa.pl/zdj. ilustracyjne

Pesa Bydgoszcz, polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Bydgoszczy, wygrało największy przetarg w swojej historii. Chodzi o kilkumiliardowy kontrakt eksportowy. Komunikat zamieszczony przez Pesa informuje o szczegółach transakcji.

Polska firma z sukcesami

Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz to firma, która produkuje i remontuje m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony i tramwaje. “Pesa to największy polski producent taboru szynowego. W swoich zakładach w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim zatrudnia prawie 4 tysiące pracowników, współpracuje z nią ponad 1500 firm zatrudniających w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób”, objaśnia na swojej stronie internetowej producent. 

Polskie przedsiębiorstwo może się poszczycić szeregiem sukcesów. Niedawno informowano na przykład o wyborze oferty Pesa w zagranicznym przetargu na zakup 29 pojazdów elektrycznych EMU Inter-Regio z budżetem 1,2 miliarda złotych, podaje rp.pl. Oferta dotyczyła dostawę oraz usługę utrzymania pojazdów na okres 15 lat z możliwością przedłużenia umowy na kolejne 15 lat. Teraz w aktualnościach na portalu Pesa Bydgoszcz pojawiła się informacja o kolejnej transakcji - tym razem mowa o największym wygranym przetargu w historii firmy. Chodzi o kontrakt eksportowy na dostarczenie 62 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT).

Opłaty za Facebooka i Instagrama potwierdzone. Znamy daty i ceny Pierwsza stacja wodorowa na Śląsku właśnie ruszyła. To drugi taki obiekt w Polsce

Wygrany przetarga Pesa na 3 miliardy złotych

Budżet tego rekordowego przetargu wyniósł trzy miliardy złotych. Kontrakt obejmuje m.in. dostarczenie do Rumunii 62 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla kolei regionalnych w trzech rejonach. Chodzi o Bukareszt, Cluj i Iasi. Oprócz dostawy pojazdów w trzech transzach oferta dotyczy usługi utrzymania zespołów w okresie 15 lat i podobnie jak w przypadku Inter-Regio tu również mowa o możliwości przedłużenia umowy o kolejne 15 lat. Do tego kontrakt dotyczy budowy trzech centrów utrzymania dla wszystkich 62 EZT.

- Zamówienia nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Rumuńskich to ważny krok w realizacji Strategii Pesa 2030+ w kontekście ekspansji zagranicznej. To kolejny kraj Trójmorza, do którego dostarczymy nasze najbardziej zaawansowane technologicznie pojazdy i będziemy tworzyć lokalne centra utrzymaniowe. Zwiększanie obecności Pesa w tym rejonie to także jeden z elementów przygotowań do zaoferowania pojazdów klasy HS dla linii realizowanych w ramach Via Baltica – skomentował prezes Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Dalsze plany bydgoskiego producenta

Przetargiem zainteresowane były Pesa, Siemens i Alstom, ostatecznie Siemens nie złożył oferty, a co za tym idzie, Pesa pokonała Alstom. Jak podaje komunikat na stronie przedsiębiorstwa, podpisanie umów w obydwu wspomnianych wyżej postępowaniach ma nastąpić jeszcze w tym roku, a pierwsze pojazdy powinny zostać dostarczone do Rumunii za dwa lata. “Do tej pory Pesa dostarczała w latach 2012 – 2023 na rynek rumuński tramwaje. W sumie jeździ ich już 37, w Cluj, Iasi i Craiova”, brzmi fragment obwieszczenia.

Pesa na swojej stronie internetowej chwali się także innymi znaczącymi osiągnięciami: “Pociągi i tramwaje z PESA jeżdżą we wszystkich polskich regionach i większości dużych miast oraz kilkunastu krajach Europy. Tramwajami PESA podróżują między innymi mieszkańcy Warszawy, Moskwy, Kijowa czy Sofii. Spalinowe pojazdy tej firmy wożą np. pasażerów niemieckich kolei DB, włoskich Trenitalia, Czeskich Drah czy Kolei Białoruskich. W sumie firma uzyskała do tej pory 23 zagraniczne homologacje”.