Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Pierwsza stacja wodorowa na Śląsku właśnie ruszyła. To drugi taki obiekt w Polsce
Paula Drechsler
Paula Drechsler 30.10.2023 19:43

Pierwsza stacja wodorowa na Śląsku właśnie ruszyła. To drugi taki obiekt w Polsce

stacja
materiały prasowe Polsat Plus/ZE PAK

W Rybniku powstała nowoczesna inwestycja, a mianowicie stacja tankowania wodorem. Można tu zatankować zarówno autobusy, jak i samochody. To pierwsza taka stacja na Śląsku i druga w Polsce. Inwestycja ma być rozwijana o kolejne punkty.

Transformacja energetyczna w Polsce

Grupa Polsat Plus oraz Grupa ZE PAK tworzy w Polsce sieć stacji tankowania wodorem. Tankowanie wodorowe to proces uzupełniania wodoru w zbiorniku pojazdu wodorowego. Wodór jest podawany do kontenera i magazynowany tam pod wysokim ciśnieniem. Cały proces tankowania trwa zwykle kilka minut. Inwestycja Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK rozwijana jest pod marką NESO. Nazwa wzięła się od pierwszych liter sloganu “Nie emituję spalin, oczyszczam”, podaje polsatnews.pl. “Stacje NESO są obecnie jednymi z najnowocześniejszych stacji tankowania wodoru w Europie”, przekazuje polsatnews.pl

- Stacja tankowania wodorem w Rybniku to już druga nasza stacja w Polsce, jaką uruchamiamy w przeciągu zaledwie kilku tygodni. Rybnik to doskonały przykład jak z miasta, które przodowało w rankingach zanieczyszczonego powietrza w krótkim czasie zmienić się w lidera zielonej transformacji wśród polskich miast - powiedział Maciej Stec, Wiceprezes ds. Strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK, cytowany na łamach wspomnianego portalu.

Profil zaufany wygasa 31 października. Jak przedłużyć jego ważność? Poczta Polska wprowadza ważne zmiany. Chodzi o rezygnację z jednej z usług

Dla kogo stacja tankowania wodorem?

Kto będzie mógł czerpać korzyści z nowoczesnej stacji wodorowej na Śląsku? Źródło podaje, że udostępniona ona będzie wszystkim użytkownikom samochodów napędzanych wodorem, a także posłuży jako stacja tankowania dla 20 autobusów wodorowych NesoBus, które również są inwestycją Grupy Polsat Plus oraz Grupy ZE PAK. Według portalu Polsat News te środki komunikacji już zaczynają służyć mieszkańców Rybnika, a miast stało się jednym z liderów zielonej transformacji energetycznej w Polsce. Autobusy i stacje NESO mają stać się jednym z głównych elementów powstającego aktualnie Rybnickiego Okręgu Wodorowego.

- To wielka zasługa ludzi zarządzających miastem i należą im się prawdziwe wyrazy uznania od całej Polski, ale przede wszystkim od mieszkańców Rybnika. Cieszymy się, że w Rybniku powstaje pierwsza na Śląsku stacja wodorowa, na której będą między innymi mogły tankować autobusy wodorowe NesoBus produkowane w naszej fabryce w Świdniku - powiedział wspomniany wcześniej Stec na łamach polsatnews.pl. 

Różnica między autem na wodór a zwykłym samochodem

Samochody wodorowe są samochodami elektrycznymi, ale nie w takim samym sensie jak samochody elektryczne z bateriami. W samochodach elektrycznych z bateriami energia jest magazynowana w akumulatorze, który jest ładowany z gniazdka elektrycznego. W samochodach wodorowych energia jest magazynowana w zbiorniku ze sprężonym wodorem. Samochody wodorowe mają wiele zalet, takich jak brak emisji szkodliwych substancji, duży zasięg i szybkie ładowanie. Jednak wciąż są one droższe od innych samochodów elektrycznych i mają mniejszą infrastrukturę. Rozwój stacji tankowania wodorem ma to zmienić. 

Tankowanie na stacji wodorowej nie odbiega dalece od tego, jak taki proces przebiega na innych stacjach paliw. “Zdejmuje się pistolet z dystrybutora, wkłada do samochodu czy autobusu, naciska przycisk i rozpoczyna się tankowanie. Zapełnienie baku samochodu do pełna trwa zaledwie kilka minut, a autobusu niecały kwadrans”, opisuje proces portal Polsat News. “Obecnie dostępne samochody wodorowe na jednym tankowaniu mogą przejechać ponad 600 km. Stacja jest w pełni samoobsługowa, dystrybutor z ciśnieniem 700 bar jest przeznaczony do tankowania samochodów, a ten o ciśnieniu 350 bar - autobusów. Wodór do stacji jest dostarczany przy pomocy wodorowozów, które przewożą jednorazowo nawet 1000 kg H2”, precyzuje serwis informacyjny.