Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Płacenie takimi pieniędzmi może przysporzyć problemów. Wiadomo, co z nimi zrobić
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.11.2023 20:04

Płacenie takimi pieniędzmi może przysporzyć problemów. Wiadomo, co z nimi zrobić

pieniądze
Fot. biznesinfo.pl

Zdarza się, że w jesteśmy nieświadomi noszenia w portfelach małych fortun. Nie chodzi jednak o zgromadzoną tam sumę, ale o monety i banknoty, które mają wysoką wartość kolekcjonerską. Niestety zdarza się też sytuacja odwrotna – posługiwanie się określonymi środkami może być problematyczne.

Sprzedawcy mogą odmówić przyjęcia pieniędzy

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, nie brakuje sytuacji, kiedy mimo tego, że jesteśmy przekonani o dysponowaniu niezbędną kwotą, zakupy nie dochodzą do skutku za sprawą określonych cech gotówki, jaką dysponujemy.

Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy monety, choć przede wszystkim banknoty, są uszkodzone na tyle, że sprzedający nie chce czy wręcz nie może ich przyjąć. Ma do tego pełne prawo, gdy zauważa, że banknot jest przecięty, posklejany czy zabrudzony.

mBank uruchomi mZakupy. Co znajdziemy w nowym sklepie internetowym?

Co zrobić z uszkodzonymi pieniędzmi?

Duże uszkodzenia środków płatniczych mogą doprowadzić do sytuacji, w której tracą one ważność.  Na szczęście na mocy zarządzenia prezesa Narodowego Banku Polskiego jeszcze z 2013 roku można dokonać ich wymiany. Nie odbywa się to jednak bezwarunkowo – przede wszystkim w banku należy złożyć odpowiedni wniosek, a ponadto, jak czytamy na stronach NBP:

Banki zobowiązane są – na mocy zarządzenia Prezesa NBP – wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym fragmencie i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

Procedura wymiany pieniędzy na nowsze, które nie będą budzić zastrzeżeń sprzedawców, będzie  ułatwiona, gdy uszkodzenia czy zabrudzenia monet i banknotów są niewielkie. Wówczas bezproblemowo powinien on zostać wymieniony w banku w sposób natychmiastowy.

Postępowanie w przypadku znacznie uszkodzonych banknotów i monet

Problemy mogą się pojawić w tych szczególnych przypadkach, kiedy banknoty i monety są uszkodzone w stopniu znacznym, np. gdy dysponujemy tylko częścią banknotu. Wówczas banki mają prawo wypłacenia tylko część wartości pieniądza. Ściśle reguluje to wspomniane rozporządzenie prezesa NBP:

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Szczegóły zasad wymiany środków płatniczych, które utraciły ważność wskutek zniszczenia, dostępne na stronach NBP.

Źródło: DGP.pl