Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Planujesz urlop? Lepiej uważaj, można stracić pieniądze i dane
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 16.02.2024 10:56

Planujesz urlop? Lepiej uważaj, można stracić pieniądze i dane

laptop
Pixabay.com/Firmbee

Planując swoje wakacje lub rezerwując hotel, istnieje teraz większe ryzyko niż kiedykolwiek wcześniej. CERT Polska ostrzega przed nowym oszustwem, które pojawiło się na popularnej platformie rezerwacyjnej Booking.com. Fałszywe e-maile podszywające się pod tę stronę stwarzają zagrożenie dla użytkowników, grożąc usunięciem ich rezerwacji lub ogłoszeń. Poznaj szczegóły tego nowego zagrożenia i dowiedz się, jak możesz się przed nim chronić.

Ostrzeżenie od CERT Polska

Wakacyjne planowanie i rezerwacje hotelowe mogą być teraz bardziej ryzykowne niż kiedykolwiek wcześniej, zwłaszcza dla użytkowników Booking.com. CERT Polska donosi o nowym oszustwie, które ma na celu wyłudzenie wrażliwych danych od internautów. Zagrożenie to pochodzi z tzw. phishingu, gdzie przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, podszywając się pod popularną platformę rezerwacyjną.

Zmiany w hasłach Google. Wielu internautów tylko na to czekało Ważny komunikat PKO BP. Ostrzegają wszystkich klientów

Jak działa oszustwo na Booking.com?

W ramach tego oszustwa, użytkownicy otrzymują wiadomości e-mail zawierające groźbę usunięcia ich ogłoszenia lub rezerwacji z portalu. W treści wiadomości znajduje się link, który sugeruje konieczność natychmiastowego zalogowania się na portalu. Jednak link prowadzi do fałszywej witryny, gdzie przestępcy próbują wyłudzić dane osobowe, w tym numery kart płatniczych. W wyniku tego użytkownicy mogą stać się ofiarami kradzieży tożsamości oraz utraty środków finansowych.

ZOBACZ TAKŻE: Oszustwa z paczkami za pobraniem. Można stracić pieniądze

Na co trzeba uważać, aby nie dać się oszukać?

Aby zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą tego rodzaju oszustwa, ważne jest utrzymanie ostrożności podczas korzystania z internetu. Warto podejrzewać wszelkie wiadomości, które naciskają na użytkownika, aby podjął natychmiastowe działania. Konieczne jest również dokładne sprawdzenie linków URL oraz adresów e-mail, aby upewnić się, że są one autentyczne

Aktywowanie dodatkowych metod weryfikacji, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, może dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo danych. Ostatecznie, regularne aktualizacje systemów i oprogramowania antywirusowego są niezbędne, aby zapewnić ochronę przed najnowszymi zagrożeniami cybernetycznymi. Dzięki świadomości i podejmowaniu odpowiednich środków ostrożności, można uniknąć wpadnięcia w pułapkę oszustów internetowych na Booking.com i innych platformach rezerwacyjnych.