Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Podejrzany mail lub SMS? Czatbot BitDefendera za darmo sprawdzi, czy to próba oszustwa
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.12.2023 16:44

Podejrzany mail lub SMS? Czatbot BitDefendera za darmo sprawdzi, czy to próba oszustwa

haker
Fot. Mikhail Nilov / Pexels

Liczba i złożoność kampanii phishingowych rośnie już nawet nie z roku na rok, lecz z miesiąca na miesiąc. Mimo to trudno stwierdzić, abyśmy dysponowali wieloma narzędziami, które pomagałaby identyfikować próbę oszustwa. Postanowił zmienić to producent uznanych antywirusów, firma Bitdefender.

Premiera Bitdefender Scamio

Poza nielicznymi wyjątkami nawet najbardziej dopracowane kampanie phishingowe już na pierwszych etapach zdradzają, że mamy do czynienia z próbą oszustwa. Mimo to stosowanych jest wiele zabiegów socjotechnicznych, jak choćby zachęcanie do pośpiechu, przez które nawet najbardziej doświadczonym może umknąć ważny detal.

Na szczęście właśnie zyskaliśmy narzędzie, które może okazać się bardzo wartościowe w identyfikowaniu, czy mamy do czynienia z próbą oszustwa. Co ważne, jest całkowicie darmowe i dostępne dla każdego. Chodzi o Bitdefender Scamio – czatbota, któremu można przesłać treść podejrzanego maila czy SMS-a, a on sprawdzi za nas, czy jest to próba oszustwa.

Zobacz też: Twórcy komunikatora GG prezentują nowe funkcje i plany na przyszłość

Sztuczna inteligencja rozpoznaje oszustwa

Aby rozpocząć korzystanie ze Scamio, trzeba założyć konto – można tego dokonać z użyciem konta Google czy Facebooka. Po zalogowaniu jesteśmy przenoszeni do okna czatu, w którym można zlecić Scamio trzy operacje: analizę tekstu, sprawdzenie zdjęcia i innych grafik (może to służyć do analizy kodów QR) oraz weryfikację linku, który np. otrzymaliśmy SMS-em.

Ciekawy jest sposób działania Scamia, który wykorzystuje, co chyba w 2023 roku już nikogo nie powinno dziwić, silnik przetwarzania języka naturalnego. Scamio potrafi generalizować na poziomie przetwarzania wprowadzonego tekstu w taki sposób, aby poprawnie go podsumować i porównywać ze wzorcami oszustw, na których był trenowany. Co ważne, nie chodzi tu tylko o weryfikację zerojedynkową – Scamio omawia dostarczony tekst i dostarcza porady.

Scamio w praktyce

Po analizie części niniejszego artykułu Scamio wywnioskował, że: „tekst wskazuje, że odnosi się do narzędzia do identyfikacji potencjalnych oszustw. Nie ma jednak żadnych konkretnych wskaźników oszustwa”. Z kolei w tekście używanym w ostatnim czasie podczas prób oszustwa (maile informujące o fałszywym zwrotu podatku) została rozpoznana taktyka oszustów, po czym Scamio wydał odpowiednie zalecenia. Nieźle!

Dostęp do Scamio można uzyskać pod adresem scamio.bitdefender.com