Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Rewolucja w Poczcie Polskiej. Wyślesz list... bez wychodzenia z domu
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.09.2023 21:41

Rewolucja w Poczcie Polskiej. Wyślesz list... bez wychodzenia z domu

poczta polska-logo-budynek-uslugi
Biznesinfo

Transformacja rynku usług cyfrowych dokonuje się na naszych oczach i sprawia, że tradycyjne metody załatwiania spraw urzędowych odchodzą w zapomnienie. W końcu wiele formalności jesteśmy dziś w stanie załatwić przez internet. Niektóre z tych nowoczesnych narzędzi to tzw. usługi zaufania, które muszą spełniać wymagania Rozporządzenia eIDAS oraz norm ETSI. Właśnie w coś takiego wpisuje się usługa e-Doręczenia Poczty Polskiej.

E-Doręczenia, czyli dostęp do wszystkich spraw w jednym miejscu

Zarówno obywatele, jak i firmy nie muszą osobiście odbierać i nadawać listów poleconych czy archiwizować korespondencji – mogą to załatwić przez internet, za pośrednictwem laptopa, tabletu czy telefonu (status korespondencji można sprawdzić na każdym etapie procesu za sprawą kwalifikowanego znacznika czasu). Ktoś, kto korzysta z e-Doręczeń, ma dostęp do wszystkich spraw w jednym miejscu. Jest to możliwe dzięki ADE.

Tysiące Polaków dostaje podobną wiadomość. Pod żadnym pozorem nic nie rób, usuń ją natychmiast PKO BP wprowadza istotne zmiany. Wielu Polaków będzie musiało sięgnąć do kieszeni

Poczta Polska zapewnia o bezpieczeństwie

ADE to skrót od adresu do doręczeń elektronicznych. Można porównać go do nadawania indywidualnych numerów PESEL. Jest przypisany do danej osoby fizycznej, firmy, podmiotu publicznego, dzięki czemu mamy gwarancję, kto jest nadawcą i odbiorcą wiadomości. ADE posiada strukturę alfa-numeryczną np. AE:PL-12345–67890-ABCDE-12 i wpisywany jest do bazy adresów elektronicznych (BAE), czyli rejestru prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji – wyjaśnia Poczta Polska. Nie ma tu możliwości podszycia się pod inną osobę (każdy użytkownik musi się uwierzytelnić, czyli zalogować środkiem identyfikacji elektronicznej np. profilem zaufanym). Natomiast sama baza adresów elektronicznych (BAE) jest zarządzana przez ministra właściwego ds. informatyzacji.

Na usta może nasuwać się pytanie: czym to się różni od poczty elektronicznej? Urzędnicy zapewniają, że przesyłki są wysyłane za pośrednictwem dostawcy usługi zaufania, co ma gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa i poufności przekazywanych dokumentów.

Jak aktywować usługę?

Aby uzyskać Adres Doręczeń Elektronicznych, trzeba złożyć wniosek o jego nadanie do ministra właściwego ds. informatyzacji. Można to zrobić przez stronę internetową gov.pl. Kolejnym krokiem, po utworzeniu konta, jest aktywacja publicznej skrzynki doręczeń (SD), która pozwoli korzystać z usługi Poczty Polskiej w komunikacji z podmiotami publicznymi.

Po kliknięciu w panel usług dodatkowych można aktywować usługę dodatkową do komunikacji z podmiotami niepublicznymi, czyli Q-Doręczenia. Po akceptacji regulaminu tworzona jest w czasie rzeczywistym Skrzynka Doręczeń Kwalifikowana (SDK). Od tego momentu można swobodnie korzystać z usługi, czyli komunikować się elektronicznie i bezpiecznie z innymi posiadaczami Adresów Doręczeń Elektronicznych (ADE), których z czasem będzie przybywać – tłumaczą urzędnicy.