Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Widzisz naklejkę ryby na karoserii auta? Nie jest tam bez powodu
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 20.01.2024 17:45

Widzisz naklejkę ryby na karoserii auta? Nie jest tam bez powodu

symbol ryby
Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

W nowym roku, liczni nabywcy samochodów zdecydowali się ozdobić karoserię charakterystycznym symbolem ryby. To nieprzypadkowe działanie, a raczej przemyślana decyzja kierowców, którzy pragną przekazać istotne przesłanie na drodze. W tym artykule przybliżamy, co symbolika ryby na aucie faktycznie reprezentuje.

Wielorodność naklejek jako wyraz indywidualności kierowców

Naklejki na samochodach stają się popularnym środkiem wyrażania zainteresowań, przekonań i poglądów przez kierowców. W subkulturach motoryzacyjnych obserwujemy różnorodność wzorów, takich jak wakaba w kulturze JDM (Japanese Domestic Market, dosł. Japoński rynek krajowy) czy sympatyczna świnka P-Chan na samochodach marki Subaru. 

Jednakże, pewien symbol — ryba — przyciąga szczególną uwagę i jest nośnikiem głębokiego znaczenia chrześcijańskiego.

Rewolucja w branży pogrzebowej. Porozmawiasz ze zmarłym krewnym Dzień Babci i Dzień Dziadka – ostrzegamy przed nieuczciwymi sprzedawcami i oszustami

Chrześcijański symbol ryby na samochodzie jako wyraz wiary i historii

Naklejka z symbolem ryby niesie za sobą głębokie chrześcijańskie znaczenie. Słowo "Ichthys" w języku starogreckim oznacza rybę i jest akronimem od zdania "Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel". Ten symbol, skupiający się na dwóch przecinających się łukach, przedstawia jedynie tułów i ogon ryby widzianej z boku. 

Ryba jako symbol chrześcijaństwa wywodzi się z okresu prześladowań, zanim krzyż stał się bardziej powszechnie rozpoznawalnym znakiem religijnym.

Naklejki z rybą na samochodach — trendy i kontrowersje

Moda na umieszczanie na samochodach naklejek z symbolem ryby, jako wyrazu chrześcijańskiej wiary, nabrała popularności w latach 80. XX wieku. Kierowcy, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, chętnie używają tego prostego symbolu do publicznego wyznawania swoich przekonań, także tych o charakterze politycznym. Jednak nie wszyscy interpretują ten symbol jednoznacznie.

W pewnym okresie zyskały popularność naklejki z rybą Darwina, znane również jako Darwin Fish. Parodiuje ona symbol Ichthysa, dodając nogi, co stało się wyrazem przekonań ateistów podkreślających darwinizm jako fundament swojej perspektywy światopoglądowej. Jednakże, używanie tej parodii budzi kontrowersje, gdyż może być postrzegane jako zaczepne i obraźliwe dla chrześcijan.