Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wygrałeś bon od Biedronki? Mamy dla ciebie złą wiadomość
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 09.03.2024 21:33

Wygrałeś bon od Biedronki? Mamy dla ciebie złą wiadomość

Biedronka
Fot. materiały własne

Pojawiły się informacje o kolejnych próbach oszustwa, podczas których napastnicy próbują przekonać potencjalne ofiary, że wygrały bon zakupowy. Tym razem zagrożenie jest tym większe, że wykorzystano markę szczególnie popularnej sieci handlowej, która działa w Polsce.

Podejrzany mail od Biedronki

Serwis wiadomoscihandlowe.pl informuje, że na skrzynki mailowe Polaków zaczęły trafiać maile, których nadawcy przekonują, że adresat został zwycięzcą w loterii organizowanej przez sieć Biedronka. Dzięki temu może on odebrać bon zakupowy o znacznej wartości.

Biorąc pod uwagę, jak wiele SMS-ów i innych rodzajów wiadomości trafia do klientów Biedronki wraz z trwającą kampanią marketingową, która przybrała postać wojny cenowej, kolejna wiadomość od sieci może zostać potraktowana poważnie. Zwłaszcza że materiały i środki, jakie zaangażowali napastnicy, wypadają całkiem przekonująco.

mBank ostrzega klientów przed oszustami. Przekazano ważne wieści

Bon na 1,5 tys. złotych

W treści maila otrzymujemy informacje, że bon pozwala na dokonanie w Biedronce zakupów o wartości 1,5 tys. zł. Aby go odebrać, wystarczy kliknąć link zawarty w wiadomości w celu potwierdzenia tożsamości. Wówczas potencjalna ofiara ma otrzymać unikalny kod, z którym może udać się na zakupy w dowolnym sklepie sieci.

Mail jest napisany poprawną polszczyzną, w użyciu jest identyfikacja wizualna Biedronki, co może zachęcać do przekazania danych. Jest jednak szczegół, po którym można rozpoznać próbę oszustwa, a który szczególnie często zaniedbują cyberprzestępcy – jest to adres nadawcy w domenie heramedium.com, który rzecz jasna nie ma nic wspólnego z Biedronką.

Należy zwracać uwagę na adresy

Link z maila przenosi nas na podróbki stron Biedronki, na których kolejno – pod pozorem identyfikacji na potrzeby odebrania bonu – wyłudzane są od nas kolejne dane osobowe. Możliwe są różne warianty ataku i grozić nam może także wyłudzenie danych kart płatniczych. Dlatego zalecamy bezwzględnie zwracać uwagę na adresy nadawców maili, które do nas trafiają oraz zachowanie skrajnej ostrożności wobec zamieszczonych w nich linków.

Źródło wiadomoscihandlowe.pl/homodgitial.pl