Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wymiana liczników energii elektrycznej. Jakie są zagrożenia?
Irmina Jach
Irmina Jach 10.12.2023 18:26

Wymiana liczników energii elektrycznej. Jakie są zagrożenia?

Licznik energii elektrycznej
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W Polsce trwa proces wymiany liczników energii elektrycznej. Docelowo, do końca 2023 roku, we wszystkich gospodarstwach domowych mają pojawić się urządzenia pozwalające na zdalny odczyt danych. Zdaniem ekspertów, pozornie wygodne i przydatne rozwiązanie może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa. Jak się przed nimi uchronić?

Inteligentne liczniki energii elektrycznej. Jakie są plusy tego rozwiązania?

Inteligentne liczniki energii elektrycznej pozwalają na zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie — na bieżącą analizę jej zużycia. Urządzenia działają na podobnej zasadzie, co tradycyjne liczniki. W środku znajdują się układy, które wystawiają informacje na łączu komunikacyjnym lub generują odpowiednie impulsy.  Komunikacja przewodowa odbywa się za pomocą magistrali Modbus lub Mbus.

Rozwiązanie posiada wiele plusów, wśród których można wymienić m.in. wspomniany zdalny odczyt, możliwość monitorowania zużycia energii elektrycznej i płatności za faktyczne zużycie, zapobieganie kradzieżom prądu, a także łatwe diagnozowanie usterek. 

Rewolucja w branży pogrzebowej. Porozmawiasz ze zmarłym krewnym

Nowelizacja nakazuje wymianę liczników

Nowelizacja Prawa energetycznego z 3 lipca 2021 roku wskazuje, że do końca bieżącego roku przynajmniej 15 proc. wszystkich liczników ma zostać zastąpionych urządzeniami inteligentnymi. Do końca 2025 roku będzie to 35 proc. liczników, do końca 2027 roku - 65 proc., a do końca 2028 roku - co najmniej 80 proc. Wymiany zakończą się w 2030 roku ze 100 proc. wynikiem.

Serwis cire.pl wskazuje, że korzyści będą szczególnie odczuwalne dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnej. Kluczowe znaczenie ma redukcja kosztów odczytu tradycyjnych liczników, ograniczenie różnicy bilansowej i uniknięcie kosztów legalizacyjnych urządzeń pomiarowych.

Inteligentne liczniki energii elektrycznej to zagrożenie?

Zdaniem ekspertów, wymiana liczników energii elektrycznej może nieść za sobą pewne zagrożenia. Kluczowym będzie zapewne fakt, że nieaktualizowane oprogramowanie może być podatne na ataki cyberprzestępców. Wprowadzenie złośliwego oprogramowania licznika grozi utratą danych osobowych. Ataki mogłyby także zakłócić prawidłową pracę sieci, a także doprowadzić do przejęcia domowego routera.

Konieczne będzie więc wprowadzenie rozwiązań takich jak dwuetapowe uwierzytelnianie czy stosowanie zabezpieczeń sieciowych, a także troska o regularne aktualizacje oprogramowania. 

Źródło: fif.com/cire.pl/benchmark.pl

Tagi: energetyka