Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > 56-latek stracił majątek, wystarczyło, że wszedł na tą stronę internetową. Policja ostrzega Polaków
Paula Drechsler
Paula Drechsler 02.11.2023 20:49

56-latek stracił majątek, wystarczyło, że wszedł na tą stronę internetową. Policja ostrzega Polaków

portfel
Marek BAZAK/East News

Cyberprzestępcy zastawiają pułapki w każdym miejscu sieci. 56-letni mieszkaniec powiatu bydgoskiego na własnej skórze przekonał się, jak sprytnie potrafią działać przestępcy internetowi i jak bardzo trzeba uważać, komu się wierzy. Policja przestrzega przed zagrożeniem.

Oszustwo za pośrednictwem internetu

Według danych przytaczanych przez PAP, na które powołuje się Ośrodek Informacyjny ONZ w Warszawie, każdego dnia ofiarą cyberprzestępstw pada nawet milion osób. Sposób na wyłudzenie danych oraz pieniędzy złodzieje znają ogrom, jednak kilka metod powtarza się zadziwiająco często. I co najgorsze, wciąż nabiera się na nie mnóstwo osób. Chodzi tu na przykład o podszywanie się pod policjanta, wprowadzać w błąd metodą na członka rodziny, albo podawanie się za przedstawiciela instytucji finansowej.

Powołując się na wspomniane wyżej dane, można stwierdzić, że najbardziej powszechnie stosowaną i najszybciej rozwijającą się formą przestępstw na szkodę konsumentów jest “wyłudzanie pieniędzy związane z niewłaściwym posługiwaniem się przez internautów swoimi danymi z kart kredytowych”, przekazuje PAP. Wydarzenie, o którym poinformowała dzisiaj polska policja, potwierdza tę tezę.

Miliony Polaków mają taki dowód osobisty. Mało kto wie o jego przydatnych funkcjach Te rzeczy z PRL są sporo warte, pewnie masz je w domu. To ukryte skarby

Oszustwa na inwestycję w kryptowaluty, sztuczną inteligencję, akcje znanych firm

Kolejna osoba stała się ofiarą nadużyć ze strony przestępców internetowych ze względu na swoją łatwowierność, chęć szybkiego zysku oraz nieprawidłowe korzystanie z danych wrażliwych dotyczących swoim finansów. Jak podaje policja, niemal codziennie do jednostek napływają informacje o kolejnych przypadkach przekrętów dokonanych przez sieć i to jest jeszcze jedna taka sytuacja. Tym razem ofiarą padł 56-letni mieszkaniec powiatu bydgoskiego. Policjanci podkreślają, żeby zachować ogromną czujność podczas przeglądania internetu i kwitują, że niestety wspomniany mężczyzna ją zatracił.

- Chciał zainwestować pieniądze za pośrednictwem strony brokerskiej, oferującej powielenie oszczędności. Przez ponad rok (od września 2022 roku do połowy października bieżącego roku) mężczyzna stracił w ten sposób ponad 920 tysięcy złotych. Na tym jednak nie koniec. Postanowił, również przez internet, skorzystać z usług kancelarii prawnej mającej działać na Śląsku. W ten sposób mieszkaniec naszego powiatu stracił kolejne pieniądze. Tym razem ponad 100 tysięcy złotych, gdyż ponownie doszło do wyłudzenia polegającego na przelewie pieniędzy rzekomo na poświadczenie legalności posiadanych środków. W sumie mężczyzna stracił ponad milion złotych. W miniony wtorek, 31 października br. zgłosił policjantom, że padł ofiarą oszustów - informuje KWP w Bydgoszczy.

Policja ostrzega Polaków - tego lepiej nie robić

Policjanci po raz kolejny przestrzegają Polaków, aby nie udostępniali nikomu danych do logowania w bankowości internetowej oraz żeby nie przekazywali haseł do konta. “Nie powinno się także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku”, podkreślają funkcjonariusze.

- Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, oferowanie dużych zysków z inwestycji w krótkim czasie to dziś częste sposoby działania oszustów. Niejednokrotnie pokrzywdzeni nie podejrzewając próby oszustwa, sami je przekazują. Chcąc zainwestować pieniądze, upewnijmy się, że będą one bezpieczne - wyjaśnia policja.

Funkcjonariusze podkreślają też, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy zadzwonić na Policję. “112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc”, zachęcają służby.