Archiwum marzec 2022

Rosyjscy astronauci associated press
22.03.2022 09:32 Zaskakujący gest rosyjskich kosmonautów. Zagrali Kremlowi na nosie?

Rosyjscy astronauci dotarli do międzynarodowej stacji kosmicznej ISS w piątek. Misję można by było uznać za rutynową, gdyby nie kolor skafandrów trzech rosyjskich kosmonautów, który całemu światu skojarzył się z barwami ukraińskiej flagi. Roskosmos dementuje związek kolorów ubrań swoich astronautów z wojną w Ukrainie, jednak słowa załogi nie pokrywają się z wersją rosyjskiej agencji kosmicznej. Trzech rosyjskich astronautów: Oleg Artemiew (dowódca misji, 3. misja kosmiczna), Denis Matwiejew i Sergiej Korsakow, dla których był to rejs dziewiczy, dolecieli na ISS w piątek. Astronauci wzmocnią siłę kadrową 66. Ekspedycji i później 67. Ekspedycji, pisze portal urania.edu.pl. Oczy świata skierowały się jednak na skafandry rosyjskiej załogi, których żółto-niebieskie barwy w obecnej sytuacji politycznej wydają się nie być przypadkowe.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:32 Rząd chce wprowadzić rozwiązania chroniące przed spoofingiem i phisingiem. To odpowiedź na masowe oszustwa

Sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackiem Oko zaprezentowali w środę projekt rozwiązania, którego celem jest ochrona abonentów polskich sieci komórkowych przed phishingiem. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych. – Z phishingiem mamy do czynienia od dawna, jednak w ostatnich miesiącach widzimy zdecydowane wzmożenie cyberataków. W grudniu ubiegłego roku, w oparciu o propozycje zespołu reagowania na incydenty NASK, Prezes UKE i przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych rozpoczęli prace nad przygotowaniem technicznych i prawnych rozwiązań, które mają lepiej chronić polskich obywateli przed tego rodzaju cyberatakami – powiedział podczas konferencji minister Janusz Cieszyński.Phishing to atak, polegający na podszyciu się pod inną osobę, firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane logowania, dane kart kredytowych czy płatniczych, zainfekowania sprzętu informatycznego złośliwym oprogramowaniem albo nakłonienia ofiary do podjęcia konkretnych działań. Bardzo powszechnym rodzajem phishingu jest smishing – atak skierowany na telefony komórkowe, poprzez wiadomości tekstowe / SMS.

PKO-BP-bank-polski-biznesinfo
22.03.2022 09:31 Oszuści masowo wysyłają maile do klientów PKO BP

Przestępcy internetowi nie próżnują i atakują klientów banków. Bank PKO BP ostrzega przed oszustami, którzy w wysyłanych masowo mailach podszywają się pod tę instytucję. Jak czytamy na stronie banku teść maila sugeruje, że zawiera on „Potwierdzenie operacji” i nakłania do otwarcia załącznika „Potwierdzenie transakcji.xls”. Jego uruchomienie powoduje instalację złośliwego oprogramowania. Warto zauważyć, że adres nadawcy został zmieniony na [email protected], żeby uwiarygodnić korespondencję.PKO Bank Polski alarmuje, że jeśli otrzymamy maila, którego treść wzbudza podejrzenia, zachowajmy ostrożność. Nie uruchamiajmy zawartych w wiadomości linków, załączników i nie przesyłajmy podejrzanej wiadomości innym osobom. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości niezwłocznie należy powiadomić bankowy HelpDesk (tel. 022 355 59 99).

Biznesinfo-wazne
22.03.2022 09:31 ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami. Jego klienci mogą stracić wszystkie pieniądze

Oszuści nie tylko doskonale podszywają się pod infolinię banku, ale także potrafią wysyłać SMS y, które wyglądają jakby zostały wysłane z banku – ostrzega ING Bank Śląski w komunikacie skierowanym do klientów.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:31 „Zarabiaj 10 000 euro z Santanderem na inflacji”. Czyli, oszuści znów zaatakowali

Santander Bank Polska znów jest na celowniku oszustów. Instytucja ostrzega swoich klientów, aby nie dali się nabrać i nie klikali w nieznane i podejrzane inki i reklamy. Oszuści wyłudzają dane osobowe, numer telefonu oraz adres e-mail za pomocą reklam wykupionych m.in. na Facebooku oraz Instagramie.Przestępcy wykupili reklamy w mediach społecznościowych, w których zachęcają do inwestycji. Hasło, które możesz zobaczyć to np. „Zarabiaj 10 000 euro z Santanderem na inflacji”. To oszustwo i podszywanie się pod wizerunek naszego banku! Reklamy prowadzą do fałszywej strony, a następnie do formularza.Jak wynika z informacji Santandera dalsza część scenariusza, to „typowy fraud inwestycyjny”. Kiedy wypełnisz formularz, oddzwoni do Ciebie oszust, który podszywa się pod naszego pracownika. Będzie Cię namawiał do przelania środków na wskazane rachunki lub portfele BTC.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:31 Stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce. Co to oznacza?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Będzie obowiązywał od wtorku 18 stycznia od godziny 23.59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23.59 – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodano, że jest to najniższy stopień i dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni.Rządowy serwis przypomina, że w ostatnich dniach Ukraina padła ofiarą cyber przestępców. Był to największy tego typu incydent od kilku lat – swoim zasięgiem objął blisko 70 serwisów rządowych. W wyniku ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel. Aby zapewnić bezpieczeństwo Polski, rząd podejmuje działania wyprzedzające. W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych. Na podstawie wniosków ze spotkania, a także po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie.

policja-komisariat policji-iberion
22.03.2022 09:30 Policja ostrzega. Coraz więcej oszustw phishingowych

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji. Jak podaje policja liczba oszustw tego rodzaju, nieprzerwanie rośnie od 2015 roku, najlepiej ukazują to statystki prowadzone przez zespół CERT Polska. – Ostatnie miesiące były rekordowe pod względem liczby zaobserwowanych prób oszustwa przez e-mail, SMS czy komunikator. Ten wzrost zbiega się z pandemią koronawirusa i związanym z nią ograniczeniem kontaktów osobistych oraz przeniesieniem do internetu wielu codziennych aktywności – wskazano. Większość ataków, z którymi możemy się zetknąć, stanowią proste sztuczki opierające się na powtarzalnych schematach i niewymagające dużych nakładów pracy – ale jest ich na tyle dużo, że należy zachować czujność – czytamy na stronie Policji.

EN 01373502 0001
22.03.2022 09:30 Prezydent podpisał ustawę powołującą Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o policji i niektórych innych ustaw powołującą w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców. Jak czytamy w informacji na stronie kancelarii prezydenta celem ustawy, jest ustanowienie jednolitej w skali kraju jednostki organizacyjnej Policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) i powołanie w tym celu w ramach Policji nowej służby odpowiedzialnej za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wykrywanie i ściganie sprawców cyberprzestępstw. Ustawa przewiduje przeznaczenie z budżetu państwa, w okresie 10 lat, środków na utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości w łącznej kwocie 4 mld 430 mln zł, co zapewni unowocześnienie wyposażenia i sprzętu, możliwość budowy siedziby nowej jednostki organizacyjnej Policji oraz umożliwi wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość. Kierowanie nowotworzoną jednostką policji powierzono Komendantowi CBZC, jako organowi podległemu Komendantowi Głównemu policji, który jednocześnie staje się bezpośrednim przełożonym policjantów CBZC. Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji, natomiast Zastępców Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał Komendant Główny Policji na wniosek Komendanta CBZC. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.

Rakieta Ariane 5 przenosząca Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba na wyrzutnię w europejskim porcie kosmicznym w Kourou w Gujanie Francuskiej
22.03.2022 09:30 Wystrzelono rakietę z teleskopem Webba. NASA twierdzi, że "ujawni tajemnice wszechświata". WIDEO

Z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej wystartowała o godz. 13.20 w sobotę rakieta z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. Teleskop ma pomóc "odsłonić tajemnice wszechświata".Astronomowie z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie misji potężnego obserwatorium kosmicznego. Nareszcie doszło to do skutku. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest w drodze. Misja wystartowała na rakiecie Ariane 5 o godzinie 7.20 czasu wschodniego (13.20 w Polsce) w sobotę 25 grudnia. Wspólnie z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) i Kanadyjską Agencją Kosmiczną obserwatorium Webb jest rewolucyjną, flagową misją NASA, której celem jest poszukiwanie światła z pierwszych galaktyk we wczesnym wszechświecie oraz badanie naszego własnego Układu Słonecznego, a także planet krążących wokół innych gwiazdy, zwane egzoplanetami. Jak poinformowała NASA, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest już w kosmosie, zasilany i komunikuje się z kontrolerami naziemnymi. Źródło Twitter NASA– Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba reprezentuje ambicję, którą NASA i nasi partnerzy podtrzymują, aby popchnąć nas w przyszłość – powiedział administrator NASA Bill Nelson. – Obietnica Webba nie jest tym, co wiemy, że odkryjemy; to jest to, czego jeszcze nie rozumiemy lub nie możemy jeszcze pojąć o naszym wszechświecie. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co odkryje – dodał Nelson.

pilne swiat (1)
22.03.2022 09:29 Odnaleziono wodę na Marsie. Sonda zlokalizowała znaczne pokłady

Tuż przy marsjańskim równiku, na dnie największego kanionu w Układzie Słonecznym, naukowcy znaleźli potężne pokłady wody w postaci lodu. Są przykryte cienką warstwą regolitu, naukowcy porównują je do wiecznej zmarzliny na Syberii. Olbrzymie ilości lodu wodnego odnaleziono w centralnej części potężnego kanionu Valles Marineris. Odkrycia dokonały instrumenty znajdujące się na pokładzie europejsko-rosyjskiej sondy Trace Gas Orbiter, która od 2016 roku krąży wokół Czerwonej Planety. Na pokładzie sondy, której głównym zadaniem jest poszukiwaniu takich gazów jak chociażby metan przy powierzchni Marsa, znajduje się instrument FREND, który pozwala na wykrywanie wodoru, jednego z dwóch składowych pierwiastków wody. Analiza danych zebranych za pomocą FREND wskazuje, że w centralnym rejonie potężnego systemu kanionów Valles Marineris, w uskoku Candor Chaos znajduje się bardzo dużo wodoru.

EN 01402696 0099
22.03.2022 09:29 Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Będą podwyżki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podwyższa zarobki ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, pracujących w sektorze publicznym. Dostaną oni specjalny dodatek do pensji poinformowała Kancelaria Prezydenta.W ostatni czasie było głośno o podpisach, które Andrzej Duda złożył pod ustawami związanymi z energią i jej cenami. Jednak znacznie ciszej było o ustawie dotyczącej ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest zwiększenie atrakcyjności pracy w instytucjach publicznych, które odpowiedzialne są za cyberbezpieczeństwo państwa. Ma temu służyć utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego finansowane będą dodatki do wynagrodzeń osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych sektora publicznego, zwane świadczeniem teleinformatycznym.

EN 01491740 0015
22.03.2022 09:28 Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Jak zapowiadano w lipcu b.r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o policji, co oznacza, że niebawem zostanie powołane CBZC. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma być służbą ściśle wyspecjalizowaną.Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Zgodnie z projektem zmiany ustawy o Policji, nową jednostką będzie kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji.Komendanta CBZC będzie powoływał (spośród oficerów Policji) i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek komendanta głównego Policji. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednostką jednolitą w skali kraju, z siedzibą w Warszawie. W procesie naboru do służby zwalczania cyberprzestępczości pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariuszom CBZC będzie przysługiwać w pełni możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z ustawy o Policji.

Hakerzy atakują telemedycynę
22.03.2022 09:28 Przestępcy atakują służbę zdrowia. Teleporada jest na celowniku hakerów

Pandemia wpłynęła na znaczny wzrost potrzeby korzystania ze środków cyfrowych, co przełożyło się na wzrost zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Zagrożona jest również telemedycyna. Stale wzrasta zagrożenie atakami hakerskimi, ostatnie kilkanaście miesięcy to swoisty „rozkwit” działalności cyberprzestępców. Według danych gromadzonych przez Check Point liczba ataków na służbę zdrowia wzrosła we wrześniu o 55 proc., porównując rok do roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że co tydzień przestępcy atakują sektor zdrowia średnio 752 razy.Przestępcy wykorzystują każdą okazję i ostatnimi czasy coraz częściej atakują właśnie służbę zdrowia i pacjentów, co może być szczególnie groźne. Przykładowo, w lipcu hakerzy zablokowali dostęp do danych klinicznych szpitala w Bukareszcie, w sierpniu zdezorganizowali na kilka godzin szczepienia przeciw COVID-19 we włoskim regionie Lacjum, a wiosną zaatakowali ransomware publiczną służbę zdrowia w Irlandii, przez co odwołano część zaplanowanych porad lekarskich. Te zdarzenia mogą mieć tragiczny finał, jak atak na centrum kliniczne w Duesseldorfie w zeszłym roku, który doprowadził do śmierci pacjentki, ponieważ wskutek blokady systemów nie otrzymała na czas pomocy.– Spadku liczby i częstotliwości cyberataków na szpitale, przychodnie czy firmy zajmujące się ochroną zdrowia, nie należy się spodziewać. Współczesne technologie pozwalają przestępcom w szybki i prosty sposób podszyć się np. pod pracownika rejestracji POZ i wyłudzić od nas wrażliwe informacje lub pod przedstawiciela NFZ, żeby zaatakować placówkę medyczną. Tego typu ataki nasiliły się wraz z upowszechnieniem teleporad. Drugim powodem zainteresowania przestępców branżą zdrowotną jest fakt, że atakując „na telemedycynę” lub placówki medyczne, przestępcy otrzymują dostęp do wielu poufnych danych jednocześnie – zauważa Michał Bukontt, Dyrektor Sprzedaży w Sprint S.A., ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

telefon-wiadomość-oszuści-SMS-smartfon-iberion
22.03.2022 09:27 Klienci PKO BP znów zaatakowani przez oszustów

Do klientów banku PKO BP są rozsyłane emaile zawierające wirusa. Cyberprzestępcy atakują banki coraz częściej. I mimo wielu zabezpieczeń, nadal mogą przejąć nasze pieniądze.PKO BP poinformowało, że jeśli otrzymamy maila o tytule "Potwierdzenie_20.10.2021 r." to jest oszustwo, a załącznik zawiera szkodliwe oprogramowanie.– E-mail przypomina wiadomość z banku, ze skrzynki „Polisy SME” i zawiera podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik „Potwierdzenie.rar”. Załącznik to szkodliwe oprogramowanie. Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem – poinformował PKO Bank Polski w komunikacie prasowym.Przestępcy wysyłają fałszywe e-maile, w których podszywają się pod instytucję. Tytuł wiadomości brzmi "Potwierdzenie_20.10.2021 r.". W jej załączniku jest plik, który rzekomo ma być dowodem podpisania dokumentów, jednak w rzeczywistości zawiera złośliwe oprogramowanie. Za pomocą wysłanego linku wirtualni przestępcy mogą przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym klienta.

Flickr, Daniel Oberhaus
22.03.2022 09:24 Elon Musk startuje z biznesem w Polsce. Internet ma pochodzić z kosmosu

Elon Musk nie zwalnia tempa i dąży to tego, aby internet Starlink dostępny był już we wrześniu 2021 r. na całym świecie. Na razie trwają negocjacje, aby z kosmicznego internetu skorzystali również Polacy.

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Rulony banknotow o nominale 50 zl 100 zl i 200 zl
22.03.2022 09:23 Cyberbezpieczeństwo ważne jak nigdy. Pracodawcy nie szczędzą pieniędzy

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejszym punktem na mapie funkcjonowania przedsiębiorstw. Pracodawcy oferują horrendalne stawki specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa. Niestety, tych na rynku wciąż jest za mało.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie wymagania stawiane są przed kandydatamiNa jakie pensje mogą liczyć

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 11.08.2019. n/z Rozmowa na ulicy przez telefon komorkowy.
22.03.2022 09:23 Kobieta dała się nabrać przez telefon. Straciła 100 tys. zł

52-letnia mieszkanka powiatu strzeleckiego padła ofiarą perfidnego oszustwa. Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku i przekonał ją, że na jej konto ktoś próbuje się włamać. Niestety, kobieta uwierzyła oszustowi i przekazała mu dane do bankowości elektronicznej. Konsekwencje okazały się tragiczne - przestępca wziął na jej dane kredyt i dokonywał różnych transakcji za pomocą danych z karty. Kobieta straciła ponad 100 tys. zł. Policja ostrzega i uczula, by nigdy nie przekazywać przez telefon danych bankowych i osobowych.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie straty poniosła kobietaCzego nie należy robić w trakcie telefonicznej rozmowyCo powinniśmy zrobić, jeśli padniemy ofiarą oszustwa

Użytkownicy Androida znów w niebezpieczeństwie
22.03.2022 09:22 Bitdefender bije na alarm. Użytkownicy Androida znów w niebezpieczeństwie

Eksperci Bitdefendera biją na alarm po tym jak wykryli pięć nowych złośliwych aplikacji na Androida. Podszywają się one pod znane marki. Z tego artykułu dowiesz się:Eksperci Bitdefendera wykryli nowe złośliwe aplikacje na AndroidaPod jakie marki się one podszywająCo grozi użytkownikom

pixabay, Alexas_Fotos
22.03.2022 09:20 AGH rusza na podbój kosmosu. Założy szkołę kosmiczną

AGH w Krakowie chce powołać sieć uczelni kosmicznych. Celem Sieci powołanej przez AGH ma być szeroki rozwój nauki w obszarze kosmonautyki. Projekt wspiera Ministerstwo Edukacji i Nauki.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest inicjatywa AGHJakie są wiązane nadzieje z tym projektemJaki jest jest cel Sieci uczelni kosmicznych

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:20 Burze słoneczne mogą skutecznie odłączyć Cię od sieci. Już niedługo zaczną występować

Burza słoneczna może być poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego. Naukowcy wskazują, że ryzyko powstania niekorzystnych zjawisk pogodowych w kosmosie jest coraz większe, ponieważ Słońce rozpoczęło nowy 11-letni cykl. Jego apogeum nastąpi już w 2025 r. Skutki mogą być wyjątkowo dotkliwe, zważając na uzależnienie od technologii.Z tego artykułu dowiesz się:Jak powstaje burza słonecznaJakie były skutki największej burzy magnetycznej w historiiJak można przeciwdziałać negatywnym skutkom tego zjawiska

EN 01100584 0166
22.03.2022 09:19 Radioaktywny pluton odkryty w Oceanie Spokojnym. Naukowcy badają skąd się wziął

Pluton został odnaleziony na dnie Oceanu Spokojnego. Nietypowe odkrycie padło łupem poszukiwaczy złóż ropy naftowej. Badacze podejrzewają, że radioaktywny pierwiastek mógł zalegać w akwenie od 10 mln lat. Wielką tajemnicą pozostaje jego pochodzenie.Z tego artykułu dowiesz się:Co znaleziono na dnie Oceanu SpokojnegoJakie mogą przyczyny powstania pierwiastkaDlaczego radioaktywny pluton może być przełomowym okryciem

Pixabay/radoslawczarnecki0
22.03.2022 09:17 Poczta Polska przechodzi rewolucję. Wzięła się za współpracę z MON

Poczta Polska reaguje na zmieniające się warunki. Z uwagi rozwój digitalizacji i pojawienie się nowych kategorii zagrożeń operator zamierza skupić się na obronie cyberprzestrzeni. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym ma polegać współpraca podmiotówKto ma realizować zadania z porozumienia Dlaczego Poczta Polska angażuje się w ten projekt

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:16 Sztuczna inteligencja zastąpi ludzi? Tego boją się europejscy pracownicy

Rozwijająca się w gwałtownym tempie automatyzacja spędza sen z powiek ludziom, którzy obawiają się zostać bezrobotnymi. Takie podejście nie ma co dziwić. Już teraz mówi się o niedługim zastąpieniu chociażby pracowników branzy odzieżowej, ponieważ drukarki 3d będą niedługo w stanie wydrykować w pełni kompletne ubrania. Wielu pracodawców zamierza jednak przystosowywać swoich podwładnych do automatyzacji.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Nie ładuj telefonu na lotnisku! Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa mówi jak się pilnować w sezonie wakacyjnym

Zbliża się sezon wakacyjny, a więc okres naszej wzmożonej obecności na lotniskach. Dostępność połączeń lotniczych, z jakiej możemy obecnie korzystać jest również niestety niemałą pożywka dla złodziei. Do tej pory byliśmy najczęściej ostrzegani o tym, aby nie zostawiać walizek bez opieki, bo może je ktoś ukraść, bo obsługa lotniska uzna je za materiał wybuchowy i przekaże do utylizacji, za którą to jeszcze my zapłacimy.Od niedawna na lotniskach, ale też np w galeriach handlowych czeka na nas jeszcze inne zagrożenie. Hakerzy coraz częściej czyhają bowiem na nasze dane osobowe zawarte w telefonach czy tabletach. Raport IBM X-Force z 2019 r. pokazuje wyraźnie, że branża transportowa była drugim najczęściej atakowanym sektorem w 2018 r. przez hakerów.Zagrożenie na jakie możemy się narazić po podłączeniu do do portu USB w miejscu publicznym opisał Caleb Barlow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, w wywiadzie udzielonym magazynowi Forbes. Barlow użył dosyć mocnych słów i osobom mniej zaznajomionym z technologią i cyberbezpieczeństwem wytłumaczył, że podłączenie się do publicznego portu USB jest jak znalezienie na skraju drogi szczoteczki do zębów i włożenie jej do ust.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Sztuczna inteligencja w ciągu 10 lat zmieni oblicze muzyki?

Obraz przyszłości, jaką może stworzyć nam sztuczna inteligencja jest dla wielu ludzi bardzo zaskakujący. Według niektórych wizja rozwijającej się Artificial Intelligence (AI) będzie dotyczyć nie tylko przemysłu, ale też… sztuki. Inwestujący w startupy miliarder Vinod Khosla podczas sesji na Creative Destruction Lab's stwierdził, że już w niedalekiej przyszłości nie będziemy słuchać naszych ulubionych zespołów lub artystów, ale niestandardowych dźwięków dostosowanych do nastroju. Brzmi dziwnie? Pierwsze kroki w stronę tej zmiany widzimy już od dawna.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Amerykanie biorą na cel Chomikuj.pl. Mają dość łamania praw autorskich

Właściciele serwisu interentowego chomikuj.pl mogą mieć niebawem nielada problemy. Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego ma dość łamania praw autorskich i chce dogłębnie przyjrzeć się tej stronie, jak donosi „Puls Biznesu”.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Gdzie zarobić na ankietach? Opłaca się czy strata czasu?

Gdzie zarobić na ankietach? W którym serwisach warto się zarejestrować, żeby dorobić na wypełnianiu ankiet? Ostatnimi czasy jest to dość popularny sposób na to, aby zyskać dodatkowe pieniądze.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 95% cyberataków przez e-mail. Firmy coraz gorzej chronione

E-mail to już podstawowa forma komunikacji na szczeblu urzędowym i biznesowym. Za pośrednictwem tego narzędzia wysyłanych dziennie jest niezliczona liczba informacji pomiędzy firmami czy osobami fizycznymi. Nie bez powodu więc cyberprzestępcy wzięli się za ataki przeprowadzane właśnie przez e-maile.O tym, jak wielkim zagrożeniem jest cyberatak poprzez e-mail, zdają sobie sprawę szefowie działów bezpieczeństwa informacji z różnorakich firm, którzy wzięli udział w badaniu CISO Benchmark Study. Z badania wynika, że liczba niechacianych wiadomości, zaliczanych jako "spam", rośnie, a obecnie już 92,4% przypadków ataków typu malware przeprowadzanych jest przez e-mail. E-mailem posiłkuje się także 96% ataków phishingowych.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 McDonald's będzie zwalniał pracowników. Powód jest dość zadziwiający

McDonald’s chce dalej inwestować w sztuczną inteligencję. Firma dba o rozwój technologiczny swoich restauracji. W Polsce klienci również mogą doświadczyć postępu firmy. W filiach amerykańskiej korporacji znajdują się już panele dotykowe, które wykorzystują sztuczną inteligencję.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:09 Polska zagrożona atakiem hakerów. Szczególnie z jednego kraju

Internet jest coraz bardziej narażony na ataki hakerów. Cyberprzestępcy mają coraz więcej sposobów i możliwości na szkodzenie użytkownikom Internetu. Narażeni są nie tylko prywatni użytkownicy, ale też całe państwa.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:09 Allegro oferuje pracę. Ponad 11 tys. złotych za tylko jedną czynność

Allegro rozpoczęło, jak donosi Konputer Świat, największą tego typu akcję w całej Polsce. Zgodnie z doniesieniami portalu, Allegro uruchomiło bowiem akcję Bug Bounty, która polega na samodzielnym tropieniu błędów na stronie. Oczywiście poszukiwania błędów nie są prowadzone za darmo. Za każdą znalezioną lukę użytkownicy zaangażowani w akcję dostają pieniądze.O jakich kwotach mowa? Portal Fakt.pl podaje, że chodzi o wynagrodzenie w przedziale od 200 do 3000 dolarów w zależności od szkodliwości ujawnionego błędu. W przeliczeniu na złotówki mowa o 780 do nawet 11 700 złotych. Dotąd w ramach programu zgłoszono 270 błędów, spośród których 100 stanowiło potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Allegro i jego użytkowników.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:09 Wystarczy kliknięcie i tracisz 7 tys. zł. Podejrzane SMS usuwaj natychmiast

SMS może nas niemało kosztować, jeśli w porę nie zorientujemy się, co właściwie się dzieje. O bolesnych skutkach chwili nieuwagi przekonała się mieszkanka Zielonej Góry. Kobieta padła ofiarą oszustwa, w którego wyniku pożegnała się z 7 tys. złotych. Sprawę opisuje Wirtualna Polska.Oszustwo polegało na przekonaniu kobiety, że ma do uregulowania "drobną niedopłatę" na koncie. Do wiadomości, w której przekonywali o problemie, dołączyli link, dzięki któremu kobiecie łatwiej miało być przejść na odpowiednią stronę z formularzem i tam wpisać potrzebne do przelewu dane. Nic jak dotąd nie wzbudziło podejrzenia mieszkanki Zielonej Góry.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:08 PKO BP i klienci banku ofiarami ataku. Oszuści mają bezczelny sposób

PKO BP poinformowało właśnie o kolejnym ataku, jaki ma miejsce ze strony oszustów podszywających się pod bank. Jak podaje Wirtualna Polska, złodzieje rozsyłają maile-fałszywki do klientów PKO BP. W wiadomościach podawana jest informacja o nieautoryzowanych próbach logowania na ich konta w bankowości internetowej. Do tego dorzucony jest odnośnik, który po kliknięciu przenosi na stronę z formularzem.Ten do złudzenia przypomina system logowania do bankowości internetowej PKO BP. Jednak na stronie nie chodzi o wpisanie danych do logowania, a podanie numerów karty kredytowej. Oszuści więc wyciągają od klientów banku dane, bezczelnie przekonując, że ktoś próbował włamać się na ich konto, kiedy to oni sami chcą wejść bezprawnie w posiadanie numerów karty, by położyć łapę na pieniądzach klientów.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:07 Instagram to kopalnia złota. Ujawniamy zarobki polskich gwiazd

Robert Lewandowski, ale nie tylko - także Wojciech Szczęsny, Magda Gessler, Abstrachuje TV, czy Red Lipstick Monster i wielu innych - to gwiazdy, które zdobywały popularność na różne sposoby. Wszystkich ich łączy to, że na prowadzeniu konta na Instagramie zbijają ogromne pieniądze. Radio ZET podaje, że najpopularniejsi mogą liczyć na dziesiątki tysięcy złotych za jeden wpis promujący dany produkt lub markę.Jak wskazuje specjalista do spraw marketingu internetowego, Jacek Gadzinowski, ludzie o największych zasięgach na Instagramie, jak właśnie wspomniany Robert Lewandowski, mogą liczyć na 20 do nawet 50 tys. złotych za odpowiedni post z konkretnym otagowaniem. Takowy wpis jest oczywiście reklamą. Podobnie zresztą jest z filmami z lokowaniem produktu na YouTube, gdzie kanały liczące po 2-3 mln subskrybcji mogą loczyć na 30 do 60 tys. złotych za jeden materiał.

woman-1446557 1920
22.03.2022 08:51 Relacje na żywo w sieciach społecznościowych oglądają miliony. Na Live Streaming łaskawym okiem patrzą więc reklamodawcy.

W marketingu na znaczeniu zyskują relacje na żywo, live'y z wydarzeń. Viralami jednak wcale nie stają się najczęściej najlepsze, najbardziej profesjonalnie przygotowane filmy. Relacje na żywo coraz częściej wykorzystywane są w marketingu, stanowiąc może nie główny, ale istotny i coraz szybciej rozwijający się kanał transmisji marketingowego przekazu do odbiorców. O takich zasięgach, jakie uzyskują virale, czyli najbardziej popularne firmy przesyłane sobie przez znajomych za pośrednictwem platform społecznościowych, marzą marki i ich właściciele, dla których skoncentrowana uwaga konsumentów przekłada się na realny wzrost przychodów.

computer-2982270 640
22.03.2022 08:50 Jak skutecznie zarabiać w sieci? Oto 5 najciekawszych pomysłów

Współczesny świat znacznie się zmienił i to, co kiedyś uznalibyśmy za nierealne, dziś jest naszą codziennością. Tak jest między innymi z pracą z domu, która w pandemii stała się czymś obowiązującym, a w rzeczywistości będzie odgrywała coraz większą rolę. Jednak jest też specyficzny rodzaj tej pracy polegający na zarabianiu poprzez internet. Możliwości jest wiele, czekają, są na wyciągnięcie ręki i tylko patrzeć, jak trafią do Ciebie. Zebraliśmy 5 najbardziej kreatywnych pomysłów na pieniądze z sieci.

Pexels/Tim Douglas
22.03.2022 08:48 Komunikator Telegram okazał się niebezpieczny. W aplikacji jest mnóstwo wirusów

Telegram, popularny komunikator, wcale nie jest tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać. Od pewnego czasu cyberprzestępcy wykorzystują tę platformę do rozsyłania nowego, złośliwego oprogramowania. Niczego nieświadomi użytkownicy mogą stracić pliki i kontrolę nad kluczowymi funkcjami telefonu.Z tego artykułu dowiesz się:Ile ataków zarejestrowano w ostatnim czasieJakie mogą być konsekwencje działania złośliwego oprogramowaniaDlaczego to akurat Telegram padł ofiarą ataku

9-latek zarabia na YouTubie 200 mln dolarów rocznie
22.03.2022 08:36 Ma tylko 9 lat, a już jest gwiazdą YouTube. Dziesiątki milionów zarabia testując zabawki

Z tego artykułu dowiesz się:Ile zarabia 9-letni YouTuber,Jak zarabia się na YouTube,Jakie filmiki są najbardziej dochodowe.

Barbora już niedługo wejdzie na polski rynek
22.03.2022 08:33 Nowe miejsca pracy, zakupy prosto pod drzwi. W Polsce otwiera się nowa sieciówka

Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest BarboraGdzie będzie można skorzystać z usług e-sklepuIle zostanie utworzonych nowych miejsc pracy

SMS wyłudzenie danych
22.03.2022 08:33 Tylko odbierzesz SMS. Potem możesz się nie wypłacić

Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób oszukano mieszkankę GnieznaJak się chronić przed takimi atakamiCo zrobić, gdy dostaniemy podejrzany SMS

Twórca AilExpress odnaleziony
22.03.2022 08:33 Twórca AliExpress wraca po dwóch miesiącach. Jack Ma przerwał milczenie

Z tego artykułu dowiesz się:Twórca AilExpress odnalazł sięGdzie Jack Ma pojawił się po ponad dwóch miesiącach milczeniaCzym miliarder podpadł chińskim władzom

na czym można zarobić w sieci
22.03.2022 08:31 Na czym można zarobić w sieci?

Pewne zmiany na rynku pracy przyśpieszyła także pandemia koronawirusa, w wyniku której coraz więcej firm zaczyna koncentrować się głównie na działaniach digitalowych, a pracownicy szukają odpowiedzi na pytanie, na czym można zarobić w sieci.

CD Projekt ofiarą ataku hakerów
22.03.2022 08:30 CD Projekt w wielkich tarapatach. Atak przypuścili hakerzy

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie żądania przedstawili hakerzy spółce CD ProjektJakie kroki podjęła wytwórnia Cyberpunka i WiedźminaCo z akcjami spółki

feed-1606922189
22.03.2022 08:29 Sprzedaż przy pomocy feeda produktowego - wskazówki dla każdego e-commerce!

Prowadzisz sklep internetowy i szukasz sposobów na poprawę konwersji? Dowiedz się, jak podnieść sprzedaż za pomocą feeda produktowego, czyli pliku, w którym są zawarte różne informacje na temat sprzedawanych produktów.