Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Bezpieczeństwo seniorów jest zagrożone. Policja apeluje do Polaków: "Nie dajcie się nabrać"
Paula Drechsler
Paula Drechsler 06.11.2023 14:07

Bezpieczeństwo seniorów jest zagrożone. Policja apeluje do Polaków: "Nie dajcie się nabrać"

kobieta
Marek BAZAK/East News

Wystartował projekt, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa seniorów i edukowanie ich oraz ich rodzin na temat zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Twarzami kampanii są bohaterowie serialu “Lombard. Życie pod zastaw”. Kampanię realizuje Komenda Główna Policji we współpracy z Telewizją Puls oraz Fundacją “Pod Dębem”. Do działań dołączyła się  też Poczta Polska.

141 milionów złotych strat

Policja informuje o rozpoczęciu kampanii społecznej #ZnamTeNumery, której twarzą są aktorzy grający w serialu “Lombard. Życie pod zastaw”. Nazwa kampanii ma nawiązywać do kultowych tekstów, jednocześnie mówiąc o numerach telefonów do dzielnicowego i bliskich, oraz o “numerach”, które mogą wykręcić oszuści. Cały projekt ma na calu poruszenie tematyki bezpieczeństwa w sieci i ochrony przed manipulacjami metodą na “legendę”, czyli np. poprzez podszywanie się pod policjanta, wnuczka czy pracownika banku. Jak przekazują mundurowi, tylko w 2022 r. wartość strat finansowych poniesionych wskutek wyżej wspomnianych metod oszustwa wyniosła w Polsce ponad 141 milionów złotych.

plakat kampanii informacyjnej
znamtenumery.pl

“Kampania #ZnamTeNumery ma na celu edukację osób starszych i ich bliskich oraz zwrócenie uwagi na grożące im niebezpieczeństwa. Promują ją aktorzy z „Lombardu” – Henryk Gołębiewski, Małgorzata Szeptycka i Dominik Dąbrowski. Partnerem kampanii jest Poczta Polska”, czytamy na stronie projektu.

Ukryte funkcje Facebooka, o których mało kto wie. Te triki warto znać

12 tysięcy poszkodowanych osób powyżej 65 roku życia

Według danych policji ponad 12 tysięcy wyniosła ogólna liczba oszustw popełnionych w minionym roku na szkodę właśnie seniorów. Na specjalnie przygotowanej pod kampanię stronie internetowej znamtenumer.pl można przeczytać więcej na temat zagrożeń. Ponadto dzisiaj tj. 6 listopada o godzinie 19:00 w TV Puls wyemitowany zostanie specjalny odcinek “Lombard. Życie pod zastaw”, w którym poruszona zostanie tematyka niebezpieczeństw, jakie grożą seniorom.

- Chcemy wykorzystać ogromną popularność naszego serialu „Lombard. Życie pod zastaw” i wraz z ekipą serialu, Komendą Główną Policji oraz Fundacją TV Puls „Pod Dębem” inicjujemy ogólnopolską kampanię edukacyjną. Wspólnie opracowaliśmy listę działań, które - mamy nadzieję - pomogą zminimalizować ryzyko nabrania się na psychomanipulacje oszustów. To m.in. ustalenie hasła-klucza w komunikacji z najbliższymi, weryfikacja tożsamości osoby dzwoniącej czy stworzenie osobistej „Listy wsparcia”. Stąd też wieloznaczne hasło naszej kampanii #ZnamTeNumery – znam „numery”, czyli sposoby przestępców, ale również znam numery telefonu do osób, na które mogę liczyć w sytuacji zagrożenia, w tym m.in. do dzielnicowego - powiedziała Justyna Ganczarek, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży Telewizji Puls.

Kampania #ZnamTeNumery

Policja podkreśla, aby w przypadku jakichkolwiek obaw, że my lub ktoś bliski staliśmy się ofiarą oszustwa, na leży niezwłocznie zgłosić ten fakt na najbliższej komendzie lub zadzwonić na numer 112 albo do dzielnicowego.

- Kochani nasi Seniorzy, Kochani nasi Telewidzowie. Wiemy, że od lat nas oglądacie. Dzięki temu możemy gościć w Waszych domach, czujemy się jak Wasza telewizyjna rodzina i czujemy się z Wami związani - a tym samym za Was odpowiedzialni. Z całego serca pragniemy Waszego spokoju i szczęścia. Nie chcemy fałszywych wnuczków, pseudopolicjantów i naciągaczy. Czujemy się zaszczyceni, że dzięki naszej akcji możemy przestrzec Was przed oszustwami. Nie dajmy się! – powiedziała Małgorzata Szeptycka, aktorka serialu „Lombard. Życie pod zastaw”.

Policja w ramach kampanii wymienia też elementy, na które szczególnie trzeba zwracać uwagę:

- Pamiętaj! Stosuj codziennie listę prostych zasad, które mogą uchronić Ciebie i Twoich bliskich przed oszustwem.

  • Ustal z najbliższymi hasło – klucz. 
  • Nie ufaj – sprawdzaj z kim rozmawiasz! 
  • Nie klikaj w linki, nie odpowiadaj na nieznane SMS-y! 
  • Nie podawaj żadnych numerów, loginów i haseł! 
  • Nowa znajomość? – super, ale bądź czujny!
  • Stwórz Listę Wsparcia – kontaktów do osób, którym ufasz. 
  • Nie wierz obcemu, że Wasza rozmowa jest poufna. 
  • Poznaj swojego Dzielnicowego. Pobierz aplikacje Twój Dzielnicowy

W ramach kampanii zostały opracowane specjalne ulotki z wytłuszczonymi wspomnianymi wyżej zaleceniami. Na tych kartach można także zamieścić numer do dzielnicowego.

Zrzut ekranu 2023-11-06 133915.jpg
znamtenumery.pl