Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ukryte funkcje Facebooka, o których mało kto wie. Te triki warto znać
Paula Drechsler
Paula Drechsler 06.11.2023 12:49

Ukryte funkcje Facebooka, o których mało kto wie. Te triki warto znać

telefon
cottonbro studio/pexels

Masz konto na Facebooku? Możliwe, że nie znasz wszystkich możliwości tej platformy społecznościowej. Oto kilka trików, o których warto mieć pojęcie. Te ukryte funkcje są bardzo przydatne, pomagają np. zadbać o bezpieczeństwo.

Jak Polacy korzystają z Facebooka?

Według raportu Gemius, PBI oraz IAB Polska, który został przytoczony na łamach portalu Wirtualne Media, w naszym kraju aż 28 milionów osób korzysta z mediów społecznościowych. Zgodnie z danymi wynikającymi z przeprowadzonych badań, najwięcej internautów, którzy korzystają z social mediów, stanowi grupa w wieku powyżej 55 lat. Wśród wszystkich użytkowników przeważają kobiety - jest ich 14,5 miliona. Mężczyzn jest natomiast 13,49 milionów. Natomiast jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych jest Facebook. Najczęściej Polacy korzystają z niego na smartfonach.

Zwykle sprawdzamy wyskakujące powiadomienia od obserwowanych osób, stron i grup, przeglądamy zasoby dotyczące ulubionych treści, rozdajemy tzw. “lajki” i komentarze. Często robimy też po prostu użytek z możliwości komunikacji z innymi, wykorzystując do tego Messengera. Jest jednak wiele więcej ciekawych opcji, które Facebook oferuje. Oto kilka ukrytych funkcji, o których nie każdy ma pojęcie.

Dostęp do Netflixa bez płacenia abonamentu. To możliwe, oto co trzeba zrobić

Zdalne wylogowanie z Facebooka

Powinno się zaznajomić z różnymi opcjami dostępnymi na Facebooku, bo niektóre dostarczają po prostu więcej rozrywki, ale inne mogą być bardzo przydatne i na przykład pomóc zadbać o bezpieczeństwo. Tak jest na przykład w przypadku opcji wylogowania się z urządzeń, na których kiedyś korzystaliśmy z naszego konta, a już nie mamy do nich dostępu. Być może logowaliśmy się z komputera znajomego czy byłego partnera i nie jesteśmy pewni, czy nie zostawiliśmy konta zalogowanego, albo czy nie zapisaliśmy w apce hasła. 

Warto wówczas skorzystać z opcji zdalnego wylogowania. Jest dostępna z poziomu naszego smartfona, nie trzeba mieć dostępu do innych urządzeń, na które się kiedyś logowaliśmy. Wystarczy wejść w Ustawienia konta → Hasło i zabezpieczenia → Miejsce logowania. Tutaj można przejrzeć wszystkie urządzenia, na których jesteśmy zalogowaniu. Po zjechaniu na sam dół można wybrać “Select devices to log out” i zaznaczyć te sprzęty, z których chcemy zostać wylogowani. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące miejsca logowania, warto od razu zmienić także hasło do Facebooka. Powinno się to zrobić również wtedy, gdy zapisaliśmy hasło na cudzym urządzeniu.

Śmierć a konto na Facebooku

Inną przydatną funkcją na Facebooku, która istnieje w serwisie od 2015 roku, a wciąż nie ma o niej pojęcia wiele osób, jest tworzenie konta in memoriam i umożliwienie opiekowania się profilem osoby, która odeszła. Każdy może ustawić sobie na Facebooku znajomego, który otrzyma dostęp do konta po śmierci jego właściciela. Wystarczy wejść w Ustawienia na swoim koncie na FB, przejść do sekcji Konto → Dostęp i kontrola → Ustawienia statusu “In memoriam”. Tam ukryte jest pole, w którym można wybrać spośród znajomych osobę, która będzie mogła “dbać” o nasze konto po śmierci. 

Jest to opcja “Wybierz opiekuna konta”. Po odejściu osoba, która ustawiła na FB odpowiednie opcje, uzyska przy swoim imieniu i nazwisku status “In memoriam”. Na osi czasu właściciela takiego konta będzie wtedy także na przykład opcja dzielenia się wspomnieniami o zmarłej osobie. Opiekun konta będzie mógł zmienić zdjęcie profilowe zmarłego np. na czarno białe oraz zmienić zdjęcie w tle. Można też w ustawieniach zaznaczyć, że chce się całkowitego usunięcia konta po śmierci. Wówczas gdy Facebook zostanie przez kogoś poinformowany o odejściu właściciela danego profilu, zastosuje się do zlecenia z Ustawień.