Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ograniczenia w wypłatach z bankomatów. Każdy bank ma inne zasady
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 20.01.2024 19:01

Ograniczenia w wypłatach z bankomatów. Każdy bank ma inne zasady

bankomat
kapif.pl

W Polsce działa ponad 21 000 bankomatów, a liczba aktywnych kart przekracza 45 milionów, obsługując 38 milionów Polaków. Obecnie większość transakcji można dokonywać kartą, jednak w niektórych sytuacjach wciąż preferujemy korzystanie z gotówki. Choć najłatwiej jest ją wypłacić z bankomatu, warto mieć na uwadze, że istnieją pewne limity dotyczące maksymalnych kwot dostępnych do wypłaty. Jakie są te ograniczenia i jaki jest powód ich istnienia? 

Powody ograniczeń w wypłatach z bankomatów

Wprowadzenie górnej granicy wypłat z bankomatów wynika z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, jednorazową wypłatę ogranicza fizyczna szerokość podajnika, który standardowo pomieści maksymalnie 40 banknotów. Po drugie, operatorzy bankomatów ustalają limity w celu zapobieżenia możliwości wypłacenia całej gotówki przez jedną osobę. 

Warto również zauważyć, że bankomaty nie wypłacają banknotów o nominale 500 zł, co skutkuje górną granicą jednorazowej wypłaty wynoszącą 8000 zł (40 banknotów po 200 zł każdy). Niektóre banki pozwalają jednak na dokonywanie większych wypłat w kilku transzach. 

W przypadku braku wystarczającej liczby banknotów w urządzeniu, na ekranie może pojawić się komunikat o niemożności wypłacenia żądanej kwoty.

W Polsce pojawią się nowe bankomaty. Trzeba na nie uważać Zmiany w popularnych bankomatach. Naciśniesz jeden przycisk i będziesz musiał płacić

Różne rodzaje limitów w bankomatach

Czasami ograniczenia w wypłatach z bankomatów nie wynikają bezpośrednio z urządzenia, ale są związane z dziennym limitem ustalonym dla danego konta bankowego

W przypadku takich sytuacji można szybko rozwiązać problem, dostosowując wartość graniczną w bankowości internetowej. Ograniczenia te pełnią również funkcję zabezpieczenia przed utratą wszystkich środków w przypadku kradzieży karty. 

Istnieją także limity okresowe, takie jak tygodniowe czy miesięczne, określające maksymalną ilość gotówki, jaką można wypłacić z bankomatów w danym okresie. Limity te różnią się nie tylko między różnymi bankami, ale także w zależności od rodzaju konta bankowego, np. konto młodzieżowe może mieć niższy limit niż konto premium.

Zróżnicowane limity w różnych bankach

Maksymalne kwoty wypłat z bankomatów zazwyczaj nie są jednolite i często różnią się w zależności od banku, w którym klient posiada konto. Dodatkowo, limity te mogą ulegać zmianom nawet w krótkich okresach, co jest zjawiskiem dość powszechnym. Przedstawione dane zostały zebrane bezpośrednio z oficjalnych stron poszczególnych instytucji finansowych, a tam, gdzie to było niemożliwe, skorzystano z najnowszych informacji dostępnych na wiarygodnych portalach związanych z tematyką bankowości.

 • Limity wypłat w PKO BP: 
  Limit dzienny wypłat gotówki z bankomatów pod szyldem PKO BP wynosi 20 000 złotych.
  Warto zauważyć, że podane kwoty mogą ulegać zmianom w zależności od polityki poszczególnych banków oraz aktualnych regulacji branżowych. Dlatego zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje na oficjalnych stronach banków lub innych wiarygodnych źródłach przed dokonaniem transakcji.
 • Limity wypłat w BPS (Banki Polskiej Spółdzielczości):
  W bankomatach należących do Banków Polskiej Spółdzielczości, możliwe jest wypłacenie maksymalnie 15 000 złotych w ciągu doby.
 • Limity wypłat w Pekao:
  W przypadku banku Pekao, limit dzienny wypłat z bankomatów dla kart Visa, Maestro i Mastercard wynosi 6000 złotych. Posiadacze złotych kart debetowych, zgodnie z regulaminem, mogą wypłacać maksymalnie 15 000 złotych.
 • Limity wypłat w Banku Spółdzielczym:
  W bankomatach należących do Spółdzielczej Grupy Bankowej, limit operacji gotówkowych wynosi 15 000 złotych. Jednorazowo możliwe jest wypłacenie 1000 złotych.
 • Limity wypłat w Millenium:
  Klienci banku Millenium mogą dziennie wypłacić maksymalnie do 20 000 złotych, po zwiększeniu limitu, którego domyślna wartość wynosi 2000 złote.
 • Limity wypłat w Santander:
  Maksymalna kwota możliwa do wypłacenia jednorazowo w bankomatach Santandera wynosi 1000 złotych. Limit dziennych wypłat dla klientów Santandera to maksymalnie 15 000 złotych.
 • Limity wypłat w Euronet:
  Od sierpnia 2022 roku, w bankomatach Euronetu, jednorazowo można wypłacić maksymalnie 800 złotych.
 • Limity wypłat w PlanetCash:
  Zgodnie z danymi z maja 2023 roku opublikowanymi na portalu bankier.pl, klienci Alior Banku, mBanku, BNP Paribas, Banku Pocztowego, Credit Agricole, Getin Banku, Grupy PBS, ING Banku Śląskiego, Millennium Banku oraz Velo Banku mają możliwość wypłacania środków bez narzuconych ograniczeń, dokonując transakcji w wielu transzach ze względu na ograniczenia techniczne urządzenia. Natomiast pozostali klienci mają limit wypłaty ustalony na maksymalnie 1000 złotych.

Wspomniane banki są jednymi z największych na polskim rynku, posiadając znaczącą liczbę bankomatów. Niemniej jednak, pozostałe instytucje finansowe dysponujące mniej niż 100 urządzeniami na terenie całego kraju, również są obecne na rynku. Przy dokonywaniu jednorazowej wypłaty dużej kwoty gotówki z reguły konieczne jest udanie się do oddziału banku. W przypadku bardzo dużych kwot, może być również konieczne wcześniejsze poinformowanie oddziału banku o planowanej transakcji. W większości banków, limit wypłaty "bez zapowiedzi" nie przekracza 50 000 złotych, a często jest zdecydowanie niższy, co ma na celu zarówno ochronę klientów, jak i dostosowanie się do standardów bezpieczeństwa w transakcjach gotówkowych.