Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ostrzeżenie przed pułapką pomp ciepła. Trzeba zachować ostrożność
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 10.04.2024 11:17

Ostrzeżenie przed pułapką pomp ciepła. Trzeba zachować ostrożność

pompa ciepła
Fot. HarmvdB/Pixabay

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ostrzega przed ryzykiem nieuczciwych praktyk związanych z zakupem pomp ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze". Zmiany regulacji, które wejdą w życie wkrótce, mają na celu ochronę beneficjentów przed niskiej jakości urządzeniami oferowanymi na rynku.

Pułapka pomp ciepła

Od ostatnich komunikatów dotyczących zmian w programie "Czyste Powietrze", zgłoszenia dotyczące pomp ciepła gwałtownie wzrosły, zwracając uwagę na potencjalne nadużycia. Wiele wniosków składanych przez pośredników ogranicza się jedynie do dotacji na pompy ciepła, pomijając termomodernizację budynków. To sygnał alarmowy dla NFOŚiGW, który apeluje o ostrożność w tym procesie.

Wyrzucił dysk twardy wart fortunę. Teraz go szuka Co zrobić, gdy biletomat w autobusie nie działa? Sąd wydał orzeczenie

Jak uniknąć ryzyka przy wyborze pompy ciepła?

Zmiany w programie "Czyste Powietrze" nakładają ograniczenia na dotacje, które będą udzielane wyłącznie na urządzenia znajdujące się na specjalnej liście zielonych urządzeń i materiałów. Jednakże, do 13 czerwca istnieje okres przejściowy, podczas którego producenci i dystrybutorzy muszą dostosować się do nowych wymagań. Fundusz ostrzega przed podejmowaniem pochopnych decyzji, zachęcając do skonsultowania się z doradcą energetycznym i dokładnego zbadania oferty.

ZOBACZ TAKŻE: Skarbówka ściąga długi za abonament RTV. Rekordzista oddał 187 tys. zł

Bezpieczne zakupy dopiero po 13 czerwca

Wiceszef NFOŚiGW zaleca wstrzymanie się z zakupem pomp ciepła do momentu, gdy na liście ZUM znajdą się tylko urządzenia spełniające wymogi jakościowe. Decyzje te mają na celu uniknięcie nieuczciwych praktyk ze strony sprzedawców oferujących niskiej jakości produkty. Fundusz apeluje o rozwagę i świadome podejmowanie decyzji, aby uniknąć ryzyka finansowego oraz zagrożeń dla efektywności energetycznej budynków.