Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Unikaj tego programu w pralce. Zmniejszysz rachunki za prąd i wodę
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 20.05.2024 09:25

Unikaj tego programu w pralce. Zmniejszysz rachunki za prąd i wodę

pralka
Fot. Antonio Cansino/Pixabay

Pralka to jedno z najczęściej używanych urządzeń domowych. Choć jej obsługa jest intuicyjna, niewielkie zmiany w sposobie prania mogą przynieść znaczne oszczędności na rachunkach za prąd i wodę oraz pomóc chronić środowisko.

Odpowiedni program w pralce, a zużycie energii

Wybór właściwego programu prania może znacząco wpłynąć na zużycie energii elektrycznej. Standardowe pranie w temperaturze 40 stopni Celsjusza jest często preferowane ze względu na zachowanie delikatności tkanin. 

Jednak obniżenie temperatury do 30 stopni może przynieść duże oszczędności - pralka zużywa wtedy nawet dwa razy mniej energii na podgrzanie wody. 

Taki niewielki krok może mieć duży wpływ na roczne rachunki za prąd, a także na trwałość naszych ubrań.

Tajemniczy kod na prawie jazdy. Lepiej to wiedzieć, można dostać mandat Telefony będą jeszcze droższe. Wszystko przez jeden element

Unikaj programu do tkanin delikatnych. Obniżysz rachunki za prąd

Program do tkanin delikatnych nie zawsze jest najlepszym wyborem. Zużywa on znacznie więcej wody i energii niż standardowe programy, co zwiększa koszty eksploatacji pralki. 

Dodatkowo, ten program powoduje uwalnianie dużej ilości mikrowłókien z odzieży syntetycznej, co przyczynia się do zanieczyszczenia wód mikroplastikiem. Ubrania prane na tym programie szybciej się zużywają, co generuje dodatkowe koszty związane z zakupem nowych rzeczy.

ZOBACZ TAKŻE: Czy trzeba wyłączać komputer podczas burzy? Każdy powinien o tym wiedzieć

Praktyczne nawyki oszczędzania prądu

Aby pranie było bardziej ekonomiczne, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim, pralkę należy uruchamiać tylko wtedy, gdy jest pełna, ale nie przeładowana

Optymalne załadowanie bębna zwiększa efektywność prania i zmniejsza zużycie energii. Regularne odkamienianie pralki zapobiega osadzaniu się kamienia na grzałce, co utrudnia podgrzewanie wody i zwiększa zużycie prądu.

Przemyślane podejście do prania może przynieść znaczne oszczędności oraz zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. Nawet niewielkie zmiany w codziennych nawykach mogą z czasem przynieść wymierne korzyści finansowe.