Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Uwaga na numery rozpoczynające się od +47! Oszuści podszywają się pod policję
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.11.2023 12:46

Uwaga na numery rozpoczynające się od +47! Oszuści podszywają się pod policję

policjanci
Fot. Policja Śląska

Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy. Co ważne, posługują się oni numerami sprawiającymi wrażenie, jakby należały do służb. Oszuści są na tyle przekonujący, że doszło już do pierwszych udanych dla napastników wyłudzeń.

Oszuści podszywają się pod policję, numery zaczynają się od +47

Policja informuje o zwiększonej liczbie oszustw, czego można było się spodziewać w związku z nadchodzącymi Świętami. Są one dla napastników świetną okazją do oszustw, wyłudzeń danych i kradzieży. Odnotowane próby ataku cechowały się wykorzystaniem socjotechniki, ale też działaniami stricte technicznymi.

Napastnicy nie tylko podszywają się pod policjantów, ale tez dokonują tzw. spoofingu. Jest to mechanizm maskowania numerów telefonów, z których dzwonią atakujący. Zamiast wykorzystywanego przez nich numeru, podczas prób nawiązania połączenia wyświetlana jest nazwa wskazująca, że z potencjalną ofiarą kontaktuje się policja. Z zamaskowanego numeru mogą także przychodzić SMS-y.

Uwaga! Radomska policja zwraca uwagę, że w trwającej kampanii oszuści posługują się numerem z prefiksem krajowym +47 zamiast przeznaczonego dla Polski +48. Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi właśnie na ten czynnik – może on ochronić przed utratą pieniędzy.

Co zrobić, gdy policjant każe nam odblokować telefon? Każdy powinien to wiedzieć

Transakcja obciążenia lub… pomoc w akcji

Po odebraniu połączenia oszuści przekonują, że dzwonią w celu potwierdzenia transakcji obciążenia rachunku bankowego należącego do potencjalnej ofiary. Następnie proszą o podanie danych umożliwiających uzyskane dostępu do konta. Oczywiście żadna transakcja nie ma miejsca, a dane, które trafiają do oszustów, są wykorzystane do uzyskania dostępu do kont lub kart płatniczych, a następnie kradzieży.

To nie jedyny scenariusz ataku, który jest aktualnie realizowany przez osoby podszywające się pod policję. W innych przypadkach fałszywy funkcjonariusz prosi o „pomoc w akcji” ujęcia innych oszustów działających metodą „na wnuczka”. W celu zorganizowania prowokacji mającej na celu ujęcie sprawców oszuści proszą o przekazanie im pieniędzy.

Zalecenia policji

Choć zwłaszcza drugi przypadek wypada szczególnie mało przekonująco, nie brakuje ofiar oszustów. Aby zapobiegać ich działalności, radomska policja wydała już zalecenia. Przede wszystkim należy weryfikować tożsamość dzwoniącego, ale też nie ulegać prośbom dokonania żadnych przelewów. Warto dodać, że także z użyciem BLIK-a. Ponadto policja nigdy nie działa w sposób odpowiadający przytoczonemu modus operandi oszustów.