Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Co zrobić, gdy policjant każe nam odblokować telefon? Każdy powinien to wiedzieć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.11.2023 17:30

Co zrobić, gdy policjant każe nam odblokować telefon? Każdy powinien to wiedzieć

policja
Lubuska Policja (zdj. ilustracyjne)

Większość Polaków ma kontakt z policją na tyle rzadko, że nią zdają sobie sprawy ze swoich praw oraz nie wiedzą, jak powinna przebiegać policyjna interwencja. Wiele wątpliwości pojawia się zwłaszcza w kwestii używania i rekwirowania smartfonów. Co może obywatel i na co może pozwolić sobie policja?

Czy muszę odblokowywać swój telefon?

Regulacje stanowione przez polskie prawo nie precyzują dokładnie takich kwestii, jak możliwość rekwirowania i żądania odblokowania smartfonów, tak aby funkcjonariusze mogli uzyskać wgląd do danych przechowywanych w pamięci urządzenia. Nie znaczy to jednak, że nie stosuje się w takich przypadkach ogólniejszych regulacji.

W rozmowie z portalem dobreprogramy.pl kwestię wyjaśnił dr hab. Szymon Pawelec z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który stwierdził, że w tym przypadku należy kierować  się zasadą, według której zakazane jest zmuszanie kogokolwiek, by dostarczał dowodów na swoją niekorzyść. W jej świetle nie mamy obowiązku odblokowywać smartfonu.

Bezpieczeństwo seniorów jest zagrożone. Policja apeluje do Polaków: "Nie dajcie się nabrać"

Nie musimy zgadzać się na żądania policji

Jeśli chcemy odmówić udostępnienia smartfonu policji, można powołać się na art. 183 KPK. Stanowi on, że: "świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo, lub przestępstwo skarbowe".

W takich sytuacjach może jednak dojść do konfiskaty telefonu przez policję. Wówczas to policyjni technicy dostępnymi sobie metodami będą podejmować próby odblokowania smartfonu bez udziału jego właściciela. Na to jednak potrzebna jest zgoda prokuratury.

Nagrywanie interwencji policyjnej

Osobną, lecz nie mniej ważną kwestię, stanowi możliwość filmowania interwencji policji z użyciem smartfonu. Obywatele mogą nagrywać interwencję, jednak nie mogą publikować nagranego materiału bez zgody filmowanych osób.

Jest także zabronione realizowanie audycji dostępnej na żywo, np. w serwisach internetowych wykorzystujących strumieniowanie, jak YouTube. Należy jednak pamiętać, że policja potrzebuje zgody prokuratora zarówno na uzyskanie dostępu do urządzenia, a zatem także do pliku filmowego z nagraną interwencją, jak i na usuwanie danych.

Źródło: dobreprogramy.pl