Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zdumiewające wyniki badań. Blisko połowa internetu to boty
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.04.2024 23:14

Zdumiewające wyniki badań. Blisko połowa internetu to boty

przełączniki sieciowe
Fot. Unsplash/Lars Kienle

Najnowsze badania rzucają na współczesny internet nowe światło. Niemal każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że przemierzają go w różnych celach wszelkiej maści boty, ale niewielu wie o skali ich działalności. W 2023 r. ruch wygenerowany przez programy, a nie ludzkich internautów, stanowił blisko połowę całości.

Teoria o martwym internecie

W kręgach miłośników teorii spiskowych dużą popularności cieszy się ta o martwym internecie. Według jej wyznawców dziś internet składa się niemal w całości przez treści generowane przez oprogramowanie, a ruch i wszelka aktywność w Sieci to efekt działania botów. Liczba miłośników teorii wzrosła jeszcze po udostępnieniu przez OpenAI dużego modelu językowego ChatGPT.

Teoria ta ma źródło w pierwszych doniesieniach o tym, jak dużą część internetowego ruch generują boty. Oczywiście w czasach swoich narodzin teoria spiskowa o martwym internecie była rzędy wielkości przesadzona, ale z czasem coraz bardziej okazuje się samospełniającą się obietnicą.

Polski konkurent dla ChatGPT do kosza? Minister cyfryzacji ma obawy

Połowa internetu to boty

Działająca w obszarze cyberbezpieczeństwa firma Thales opublikowała raport, według którego boty odpowiadały w 2023 r. za 49,6 proc. całego ruchu internetowego. Jest to najwyższy wynik od zapoczątkowania badań w 2013 r. i niemal dwuprocentowy wzrost rok do roku. Co grosza, działalność botów jest wykorzystywana głównie do działań cyberprzestępczych.

Boty są używane do przejmowania kont oraz ataku na API, interfejsy programistyczne. Szczególnie często wykorzystywano automatyzację do dokonywania prób przejmowania kont w bankowości elektronicznej oraz usługach biznesowych. Dzięki botom cyberprzestępcy mogą pozwolić sobie na używanie bardziej prymitywnych metod, gdyż automatyzują ataki – niepowodzenia są kompensowane liczbą podejmowanych prób.

Boty będą wszędzie

Według Nanhi Singh, szefowej należącej do Thales spółki Imperva specjalizującej się w zagadnieniu, musimy się przyzwyczaić do tego, że boty staną się wszechobecne. Impulsem do ich dalszego rozwoju będą narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję, która pozwoli jeszcze bardziej automatyzować to, co już jest automatyzowane z użyciem prostszych metod.