Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zmiany w Internetowym Koncie Pacjenta. Koniecznie sprawdź przed urlopem
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.06.2024 13:43

Zmiany w Internetowym Koncie Pacjenta. Koniecznie sprawdź przed urlopem

apteka
Fot. East News/Marek BAZAK

Nadchodzą wakacje, a w tym czasie tym bardziej warto zainstalować aplikację mojeIKP. Trzeba jednak pamiętać, że już za kilka dni zostanie wyłączona jedna z metod logowania. Użytkownicy, którzy z niej korzystali, zachęcani są do skorzystania z jednego z alternatywnych sposób.

Koniec logowania ZIP w mojeIKP

Aplikacja mojeIKP jest przydatna także w podróżach zagranicznych - można w niej wygenerować certyfikat stanowiący zamiennik EKUZ, a w niektórych państwach zrealizować dzięki niej polskie e-recepty. Należy jednak pamiętać, że wkrótce nie zalogujemy się już do mojeIKP z użyciem Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

Serwis dobreprogramy.pl informuje, że możliwość uzyskania dostępu do mojeIKP z użyciem ZIP zostanie wyłączona już 1 lipca. Dotyczy to także przeglądarkowej wersji IKP.

MojeIKP zamiast europejskiego ubezpieczenia. Trzeba wiedzieć przed urlopem

Dostępne metody logowania

Bez zmian pozostaną wszystkie pozostałe dostępne dziś metody logowania. Jest ich aż cztery:
 

  • aplikacja mObywatel,
  • bankowość elektroniczna,
  • Profil Zaufany,
  • e-dowód.

Podczas wakacyjnego wyjazdu najpewniej najłatwiejsze będzie skorzystanie do uwierzytelniania z aplikacji mObywatel. Całą procedurą można po raz pierwszy przeprowadzić wyłącznie na smartfonie, a następnie ustawić wygodą metodę logowania, np. z użyciem biometrii.

Po co mi mojeIKP?

Aplikacja mojeIKP może się okazać w podróży na wagę złota. Oprócz wspomnianych recept można także uzyskać np. dostęp do historii leczenia. Ponadto można uzyskać dane kontaktowe POZ, a nawet zeskanować kody kreskowe leków w celu wyświetlenia ulotki.