Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Znany bank wycofuje się z Polski. Pracę straci 1,6 tys. osób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.06.2024 16:06

Znany bank wycofuje się z Polski. Pracę straci 1,6 tys. osób

NatWest
Fot. materiały prasowe NatWest

Swoje operacje w Polsce zamyka NatWest, jeden z największych brytyjskich banków. Pracę straci 1,6 tys. pracowników zatrudnionych nad Wisłą. Lwia część stanowisk zostanie całkowicie zlikwidowana, inne zostaną odtworzone na rodzimym rynku NatWest oraz w Indiach.

NatWest wycofuje się z Polski

Jak donosi Bloomber, decyzja o wycofaniu się banku NatWest z Polski została podjęta już przez nowego CEO spółki, Paula Thwaite. Przyczyną ma być ukończenie prac nad realizowanym w Polsce projektem oraz wyniki analiz finansowych zarządzonych po zmianie kierownictwa.

Już w ciągu najbliższego kwartału pracę w NatWest straci w Polsce ok. jedna trzecia ze wszystkich 1,6 tys. pracowników. Dalsze redukcje będą realizowane w późniejszym terminie.

PKO BP wydał ważny komunikat. Każdy klient banku powinien to wiedzieć

Pracę starci 1,6 tys. osób

W Polsce NatWest zatrudniał przede wszystkim w dziale opracowującym narzędzia służące zwalczaniu oszustw finansowych. Decyzję o zamknięciu tutejszych oddziałów przyśpieszyło zwieńczenie tych projektów. Część z osób, które stracą prace, była zatrudniona w działach technologicznych oraz finansowych.

Zobacz: Apple zamyka swoją usługę. Działała tylko 9 miesięcy

Mimo decyzji o zamknięciu operacji w Polsce sytuacja banku jest oceniana pozytywnie - w lutym opublikowano raport wykazujący 20-procentowy wzrost zysków. Nie są znane warunki, na których pracownicy NatWestu pożegnają się ze spółką. 

Bank ma zostać zreprywatyzowany

Nadchodzące miesiące będą dla banku niezwykle ważne. Ma on bowiem wrócić w prywatne ręce po tym, jak w trakcie kryzysu roku 2008 część udziałów wykupiło interwencyjnie państwo brytyjskie.

Decyzja o prywatyzacji została już przesunięta ze względu na wybory parlamentarne w Wielkie Brytanii, które zostaną przeprowadzona 4 lipca. Na zdecydowane zwycięstwo może liczyć Partia Pracy, która może mniej przychylnie niż torysi spoglądać utratę kontroli nad bankiem.