Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak uzyskać umorzenie zaległego abonamentu RTV? Trzeba spełnić pewne warunki
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 16.04.2024 10:33

Jak uzyskać umorzenie zaległego abonamentu RTV? Trzeba spełnić pewne warunki

telewizor
Fot. Alehandra13/Pixabay

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wprowadza nowe limity dla umorzenia lub rozłożenia na raty zaległych opłat abonamentowych RTV. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, a decyzję podejmie właśnie KRRiT. Jakie dokumenty należy przygotować, by skorzystać z tej możliwości?

Procedura składania wniosku do KRRiT

Decyzję o umorzeniu lub rozłożeniu na raty zaległego abonamentu RTV podejmuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wniosek można złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP2, osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub drogą pocztową. Wnioskodawca powinien podać: 

 • imię i nazwisko lub nazwę firmy 
 • adres
 • numer identyfikacyjny
 • precyzyjnie określić swoje żądanie i uzasadnienie
Likwidacja abonamentu RTV. Opłata audiowizualna jednak do kosza? Microsoft kończy wsparcie dla Office’a. Sprawdź swoją wersję

Wymagane dokumenty i przesłanki umorzenia

Wniosek składany do KRRiT powinien być poparty odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi sytuację finansową oraz życiową wnioskodawcy. Wśród tych dokumentów mogą być: 

 • Zaświadczenia z Urzędu Pracy dotyczące bezrobocia.
 • Informacje z Urzędu Skarbowego potwierdzające wysokość osiąganych dochodów.
 • Zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu z pomocy społecznej.
 • Inne dokumenty, takie jak: zaświadczenia o chorobie, skutkach klęski żywiołowej lub potwierdzenie upadłości firmy.

Przesłankami umorzenia mogą być niski dochód w gospodarstwie domowym oraz wiek powyżej 75 lat, jednak decyzja KRRiT będzie zależała od indywidualnych okoliczności każdej sytuacji.

ZOBACZ TAKŻE: Ceneo - 1, Google - 0. Gigant przegrywa w sądzie z polską porównywarką

Limity dochodowe dla umorzenia i rozłożenia na raty abonamentu RTV

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła nowe limity dochodowe dla umorzenia lub rozłożenia na raty zaległego abonamentu RTV. Osoba może ubiegać się o umorzenie, jeśli: 

 • Dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 55,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto w gospodarstwie wieloosobowym, czyli 2354,31 zł brutto.
 • Dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 74% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto w gospodarstwie jednoosobowym, co wynosi 3139,09 zł brutto.

Dla rozłożenia na raty istnieją inne progi dochodowe. Osoba może ubiegać się o rozłożenie na raty, jeśli: 

 • Dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza miesięcznie 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto w gospodarstwie wieloosobowym, co wynosi 3393,60 zł brutto
 • Dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza miesięcznie 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto w gospodarstwie jednoosobowym, co wynosi 4242 zł brutto. 

Te progi stanowią kryteria, które muszą być spełnione, aby skorzystać z opcji rozłożenia zaległych płatności na raty.