Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ładujesz telefon w nocy? To wielki błąd, eksperci mówią jasno
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.06.2024 09:35

Ładujesz telefon w nocy? To wielki błąd, eksperci mówią jasno

telefon
Fot. Pixabay/stokpic

Ładowanie telefonu w nocy to świetny sposób, by zaoszczędzić czas. Rano komórka będzie gotowa na kolejny dzień… Też tak uważasz? W rzeczywistości ładowanie telefonu w nocy to bardzo zły pomysł. Wiele osób nie ma pojęcia, na co się w ten sposób naraża.

Jeśli to robisz, natychmiast przestań!

Ładowanie telefonów, laptopów czy tabletów w nocy to bardzo popularne rozwiązanie. Dla wielu osób oznacza po prostu wygodę — przez całą noc urządzenie na pewno naładuje się w stu procentach i dzięki temu przez cały dzień powinniśmy móc korzystać z niego bez przeszkód. Ta prosta metoda to w rzeczywistości przepis na katastrofę. Polacy zwykle nie mają pojęcia, jak wiele ryzykują, podpinając telefon do ładowania. To nie jedyny błąd, jaki popełniamy.
 

Przelał pieniądze BLIKIEM, trafiły na inne konto. Trzeba uważać na jedną rzecz

Eksperci biją na alarm — nie ładuj telefonu w ten sposób!

Bardzo często, kiedy poruszany jest temat szkodliwości ładowania smartfonów nocą, użytkownicy sądzą, że cały problem tkwi w telefonie. Obawiają się przegrzania urządzenia i krótszej żywotności baterii. Tak naprawdę problem leży jednak gdzie indziej — nowsze modele komórek automatycznie przestają się ładować, kiedy bateria jest już ”pełna”. Faktyczne ryzyko jest znacznie większe, bowiem jeśli dojdzie do zwarcia elektrycznego, ładujący się telefon może stać się przyczyną pożaru. Sytuacja w wielu przypadkach jest jeszcze groźniejsza, ponieważ często komórka w czasie ładowania znajduje się w naszym łóżku — nie raz nawet pod poduszką! Strażacy podkreślają, iż jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja i, mimo oczywistych plusów, zdecydowanie lepiej jest naładować telefon, zanim położymy się spać.

Ten błąd popełniają tysiące Polaków

Eksperci ostrzegają — ładowanie telefonów w nocy to nie jedyna częsta przyczyna pożarów. Polacy często nie mają o tym pojęcia, ale zagrożenie stanowią również podłączone do prądu ekspresy do kawy i czajniki. Zwłaszcza te wykonane z plastiku. Podobnie jak ładujący się telefon, również te urządzenia mogą doprowadzić do katastrofy, jeśli tylko dojdzie do zwarcia.

Kolejnym problemem, o którym warto pamiętać, są przedłużacze. Chociaż jest to praktyczne rozwiązanie, wiele osób zapomina, że gniazdka elektryczne także mają swoje ograniczenia. Zbyt wiele urządzeń podłączonych jednocześnie może doprowadzić do przeciążenia, a w następnej kolejności do pożaru. Warto podkreślić, że nasze bezpieczeństwo jest znacznie ważniejsze, niż naładowana bateria.