Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > PIT za rok 2023. Nowa funkcja w usłudze "Twój e-PIT", Wiele osób na tym skorzysta
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 27.01.2024 14:41

PIT za rok 2023. Nowa funkcja w usłudze "Twój e-PIT", Wiele osób na tym skorzysta

Rozliczenie podatku PIT-37, PIT-36
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 15 lutego rozpocznie się możliwość składania zeznań podatkowych PIT za rok 2023, w tym również poprzez usługę Twój e-PIT. Warto zauważyć, że w tym roku pojawi się nowość - po raz pierwszy fiskus przygotuje deklaracje podatkowe dla firm. Łukasz Boszko z firmy Grant Thornton podkreśla istotne kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę podczas elektronicznego rozliczenia z urzędem skarbowym.

Rozpoczęcie Sezonu Rozliczeń PIT za 2023 rok

Według Ministerstwa Finansów, od 15 lutego bieżącego roku polscy podatnicy będą mogli przystąpić do rozliczania swoich zeznań podatkowych za rok 2023. Istotną nowością jest możliwość skorzystania z usługi Twój e-PIT, która ma ułatwić ten proces. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zaoferuje różne rodzaje zeznań, w tym PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, a także informacje o dzieciach uprawniających do ulgi dla rodzin 4+. Termin składania najpopularniejszych deklaracji upływa 30 kwietnia 2024 roku, co daje podatnikom odpowiednio dużo czasu na przygotowanie niezbędnych dokumentów i rozliczenie się z fiskusem.

Ograniczenia w wypłatach z bankomatów. Każdy bank ma inne zasady Krajowy System e-Faktur po raz kolejny opóźniony. Odnaleziono krytyczne błędy

Nowa Funkcja Twój e-PIT dla przedsiębiorców

W tegorocznym sezonie podatkowym osoby prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej będą miały dostęp do nowej funkcji w Twój e-PIT. Łukasz Boszko z firmy Grant Thornton podkreśla, że jest to pierwszy rok, kiedy przedsiębiorcy mogą skorzystać z automatycznie przygotowanych rozliczeń podatkowych, co stanowi istotne ułatwienie, zwłaszcza dla tych, którzy mieli zawieszoną działalność gospodarczą lub uzyskiwali inne dochody obok prowadzonej działalności.

ZOBACZ TEŻ: Ważny komunikat dla klientów banków. Przelewy nie dojdą na czas

Uzupełnianie zeznań i weryfikacja danych

Doradca podatkowy Łukasz Boszko zwraca uwagę na konieczność dokładnego weryfikowania danych podczas wypełniania zeznań. Jest to istotne, ponieważ błędy w danych mogą skutkować koniecznością korekty deklaracji przez urząd skarbowy. Szczególnie należy zwrócić uwagę na ulgę na dzieci, gdzie wcześniej notowano najwięcej pomyłek. Również numer rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty wymaga szczególnej uwagi, aby uniknąć problemów z przekazaniem zwrotu przez fiskusa.