Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Spójrz w niebo. Taki widok zdarza się raz na 71 lat
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 29.03.2024 18:53

Spójrz w niebo. Taki widok zdarza się raz na 71 lat

teleskop
Fot. Lucas Pezeta/Pexels

Na niebie pojawiło się niezwykłe zjawisko - kometę określa się mianem "Matki Smoków". To widoczne co 71 lat wydarzenie wzbudza zainteresowanie zarówno astronomów zawodowców, jak i amatorów. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podkreśla, że obserwacja tej komety to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kosmosu.

Wizualne i historyczne aspekty komety

"Matka Smoków" przyciąga uwagę swoim imponującym warkoczem i widowiskowymi eksplozjami gazu i pyłu. Obiekt ten, którego jądro ma średnicę 30 km, znany jest również z dziwnych "rogów" widocznych na jej zdjęciach, które powstały w wyniku eksplozji na jej powierzchni. Nazwa "Matka Smoków" nawiązuje do tychże rogów, a także wskazuje na komety jako prawdopodobne źródło roju meteorów - Kappa Drakonidów.

Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej Rekordowa burza słoneczna. Możliwe problemy z sieciami elektrycznymi

Okres obserwacji i badania komety

Zależnie od odległości od Słońca widoczność komety zmienia się, jednak najlepszy moment do obserwacji przypada na przełomie marca i kwietnia. Jest to okazja, by obserwować ją na zachodzie nieba przez kilka godzin po zmierzchu. Kometa ta, znana od ponad 200 lat, została odkryta przez francuskiego astronoma Jeana-Louisa Ponsa i brytyjsko-amerykańskiego astronoma Williama R. Brooksa. Obiekt ten nie tylko fascynuje swoim wyglądem, ale także stanowi ważne źródło wiedzy o przeszłości Układu Słonecznego.

ZOBACZ TAKŻE: Magazyn energii z piasku. Kolejne miasto skorzysta z innowacji

Badania ESA i przyszłość badań kosmicznych

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podkreśla niebagatelne znaczenie badań komet oraz ich orbity, które często prowadzą do wewnętrznych planet. Dlatego ESA wysłała sondy w kierunku różnych komet, w tym misję Rosetta, która w 2014 roku zbadała kometę 67P/ Churyumov-Gerasimenko

W planach jest także misja Hera, która ma dokładnie zbadać skutki uderzenia w kometę Dimorphos. Badania komet stanowią istotny element w poznawaniu historii i ewolucji Układu Słonecznego, a obserwacje komety "Matka Smoków" przynoszą nowe możliwości zrozumienia tych fascynujących ciał niebieskich.