Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Niezwykłe zjawisko na niebie. Właśnie rozpoczął się sezon
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 02.06.2024 22:50

Niezwykłe zjawisko na niebie. Właśnie rozpoczął się sezon

obłoki srebrzyste
Fot. Wikimedia/Shamy13 (CC BY-SA 4.0)

W maju mieliśmy rzadką okazję obserwować zorze polarne nad terytorium w zasadzie całej Polski, ale także w czerwcu szykują się nie lada atrakcje do miłośników spoglądania w niebo. Warunki będą odpowiednie, by na niebie zobaczyć obłoki srebrzyste.

Obłoki srebrzyste nad Polską

Autor bloga nocneniebo.pl informuje o rozpoczęciu swoistego sezonu na obłoki srebrzyste, czyli niezwykle chmury o charakterystycznej przypominającej zjawisko opalizowania wizualnej strukturze. Okres od czerwca do sierpnia to czas, kiedy spełnione zostaną niezbędne do ich zaistnienia warunki.

Choć nie są one jednoznaczne, to wiemy, ze składowymi pozostaje temperatura, wilgotność i pył meteoryczny. W przypadku temperatury wymagane są niskie temperatury mezosfery sięgające -130 stopni Celsjusza. Niezbędne jest też kondensacja pary wokół cząsteczek pyłu występująca przy wysokiej wilgotności.

Kolejne rekordowe zorze polarne nad Polską. Następna szansa dopiero w 2035 r.

Gdzie obserwować obłoki srebrzyste?

Najlepszą widoczność obłoków srebrzystych notuje się między szerokościami 50 i 60 stopni, na obu półkulach. W Polsce z większym prawdopodobieństwem widowiska można spodziewać się więc na północy kraju.

Zobacz: Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej

Jak to zwykle bywa w przypadku obserwacji zjawisk meteorologicznych czy astronomicznych, kluczowe dla widoczności jest zaciemnienie nieba. Najlepiej wybrać na miejsce obserwacji tereny możliwie jak najdalej oddalone od miast i źródeł zanieczyszczenia nocnego nieba światłem. Optymalna pora to czas zachodu słońca.

Jak rozpoznać obłoki srebrzyste?

Obłoki srebrzyste składają się z kryształków lodu, więc przy ich poszukiwaniu należy wziąć pod uwagę, ze bedą odbijać światło zachodzącego słońca podobnie jak lód. Tworzyć będą w ten sposób najczęściej błyszczącą warstwę o chłodnym, jasnobłękitnym odcieniu.

Źródło: nocneniebo.pl