Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ważny komunikat Alior Banku. Klienci muszą uważać
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 14.05.2024 10:01

Ważny komunikat Alior Banku. Klienci muszą uważać

alior bank
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Alior Bank wystosował ważny komunikat do swoich klientów, ostrzegając przed różnorodnymi oszustwami, które mogą być przeprowadzane przy użyciu sztucznej inteligencji. W obszernym oświadczeniu, bank wskazuje główne typy ataków, na które powinni zwrócić uwagę wszyscy użytkownicy.

Phishing i fałszywa tożsamość

Sztuczna inteligencja może wspierać cyberprzestępców w tworzeniu bardzo realistycznych wiadomości phishingowych. Te złośliwe e-maile czy SMS-y, generowane przez AI, łatwo omijają filtry zabezpieczające, wydając się autentycznymi. 

Kolejnym zagrożeniem jest fałszowanie tożsamości, gdzie generatywne modele AI produkują fałszywe obrazy, filmy lub nagrania głosowe, które mogą skutecznie wprowadzać w błąd użytkowników.

Rewolucja w płatnościach. Duże ułatwienie dla wielu Polaków Lepiej nie rób tego, gdy wypłacasz z bankomatu. Można stracić pieniądze

Szczegółowe profile w mediach społecznościowych oraz kryptoanaliza

AI jest także używana do analizy mediów społecznościowych, co pozwala przestępcom na tworzenie szczegółowych profili potencjalnych ofiar. Dzięki temu mogą oni lepiej przygotować ataki socjotechniczne. Ponadto, sztuczna inteligencja usprawnia kryptoanalizę, co znacznie ułatwia łamanie haseł i innych zabezpieczeń.

ZOBACZ TAKŻE: Ustawa o dostępności - nowe wymogi dot. terminali płatniczych

Złośliwe oprogramowanie i boty

Kolejnym obszarem, w którym AI wspiera cyberprzestępców, jest tworzenie złośliwego oprogramowania. Automatyczne generowanie nowych wariantów malware'u sprawia, że staje się ono trudniejsze do wykrycia. 

Boty z kolei mogą być używane do testowania sieci i wyszukiwania luk, które przestępcy później wykorzystują w swoich atakach. AI pozwala także na analizowanie wzorców zachowań użytkowników, co może prowadzić do bardziej precyzyjnych i skutecznych ataków.

ZOBACZ TAKŻE: UOKiK prowadzi śledztwo wobec polskich sklepów. W tle zmowa cenowa

Jak się chronić? Praktyczne rady od Alior Banku

Alior Bank zaleca, aby klienci ograniczyli ilość publikowanych informacji na temat swojego życia w mediach społecznościowych i Internecie. Zmniejsza to ryzyko, że dane te zostaną użyte do przygotowania ukierunkowanego ataku. Bank sugeruje również, by przesyłać zdjęcia i filmy tylko bezpośrednio znajomym, zamiast publikować je publicznie.

Klienci powinni także weryfikować informacje pochodzące z sieci oraz e-maile. W przypadku rozmów telefonicznych warto sprawdzić autentyczność rozmówcy, na przykład rozłączając się i oddzwaniając na znany numer, aby wyeliminować próbę spoofingu. 

W sytuacji, gdy rozmówca podaje się za pracownika banku, można poprosić o hasło weryfikacyjne lub potwierdzić kontakt przez aplikację Alior Mobile.