Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ważny komunikat z ZUS, może zawiesić świadczenie. Emeryci mają czas do końca maja
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 21.05.2024 12:33

Ważny komunikat z ZUS, może zawiesić świadczenie. Emeryci mają czas do końca maja

ZUS
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina emerytom o konieczności złożenia dokumentów do końca maja. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy mają inne źródła dochodu obok emerytury. Nieprzesłanie wymaganych informacji może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczeń.

ZUS przypomina. Termin do końca maja

Emeryci, którzy pobierają świadczenia z ZUS oraz inne dochody, muszą dostarczyć zaświadczenie o swoich przychodach za okres od marca 2023 do lutego 2024 roku. Termin na przekazanie dokumentów upływa wraz z końcem maja. To ważne, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą również złożyły oświadczenie o swoich dochodach.

Nie wypłacisz pieniędzy, nie zrobisz przelewu. Lepiej się przygotować Chcą ulepszyć sygnał 5G. Internet będzie szybki jak nigdy

Konsekwencje braku złożenia dokumentów do ZUS

Brak dostarczenia wymaganych dokumentów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczeń emerytalnych

ZUS bierze pod uwagę dochody zarówno z pracy krajowej, jak i zagranicznej, oraz wynagrodzenia z innych źródeł, np. członkostwa w radach nadzorczych. Osoby, których zarobki przekroczą określone progi, mogą liczyć się z obniżeniem lub wstrzymaniem wypłaty świadczeń.

ZOBACZ TAKŻE: Od lipca wyższe rachunki za prąd. Komu będzie przysługiwał bon energetyczny?

Kluczowe wieści dla emerytów. Chodzi o dłuższą aktywność zawodową

Warto rozważyć dłuższe pozostanie w aktywności zawodowej, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Każdy dodatkowy rok pracy może znacząco zwiększyć wysokość emerytury, nawet o 10-15%

Kontynuacja pracy przez kilka lat może nawet podwoić kwotę świadczenia emerytalnego. Dłuższa praca może więc przynieść znaczące korzyści finansowe w przyszłości.