Archiwum lipiec 2023

rakieta
31.07.2023 20:57 Polacy mają tęgie głowy i dokonali niesamowitego przełomu. Chodzi o napędy kosmiczne

Po przeprowadzeniu kilkuset testów mieszanek związków chemicznych oraz testów z wykorzystaniem silnika Polakom udało się rozwikłać wyzwanie związane z napędami kosmicznymi. Naukowcy i inżynierowie z Łukasiewicz — Instytutu Lotnictwa (ILOT) dokonali prawdziwego przełomu.

pieniądze
31.07.2023 19:44 Wiele osób może dostać 2500 zł. Są jednak konkretne warunki

Rząd szykuje specjalny dodatek dla określonej grupy osób. Nie każdy będzie mógł sięgnąć po to świadczenie, ale kwota jest duża — to aż 2500 zł. Żeby z niej skorzystać, trzeba spełnić kilka warunków. Niektóre z nich budzą kontrowersje.

portfel
31.07.2023 18:24 Wielki wyciek danych milionów Polaków. Sprawdź, czy ktoś nie zaciągnął na Ciebie kredytu

Nieustannie raportujemy o kolejnych wyciekach danych oraz aplikacjach i wirusach, które je wykradają. Wśród pozyskanych przez oszustów informacji są również te finansowe. Tylko w I kw. 2023 roku łączna kwota prób wyłudzeń wyniosła aż 53,3 mln zł. To świadczy o skali problemu. Nie zawsze od razu widać, że na koncie zachodzą jakieś niepokojące operacje. Lepiej być świadomym zagrożenia i działać. Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na nas kredyt lub pożyczkę?

kino
31.07.2023 15:47 Kolejny symbol lat 90. w Polsce idzie do rozbiórki. Znika najstarszy multipleks

Obiekt, który swego czasu niejako zmienił oblicze polskiego kina, idzie do rozbiórki. Informacja o zamiarach usunięcia najstarszego multipleksu w Polsce trafiła już do Urzędu Miasta. Wytrzymał ćwierć wieku. Co powstanie na jego miejscu?

Michał Lipiec polska sukces flaga
30.07.2023 17:54 Niewiarygodne osiągnięcie 17-latka z Polski. Nikt wcześniej w naszym kraju czegoś takiego nie dokonał

Michał Lipiec ma 17 lat i już w tak młodym wieku dokonał czegoś, czego w Polsce jeszcze nikomu nie udało się osiągnąć. Chłopak w ciągu trzech tygodni zdobył trzy medale na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. O sukcesie nastolatka poinformował na Twitterze Maciej Kawecki – nauczyciel akademicki, dziennikarz technologiczny i popularyzator nauki.

pieniądze
30.07.2023 13:46 Znany polski muzyk oszukany na 500 plus. Padły mocne słowa

Popularny polski artysta, na którego koncerty bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, został oszukany na 500 plus. Niczego nieświadomy dał się wrobić w rozprawianie o swoich finansach i wyznał, jak wygląda w jego rodzinie kwestia dysponowania pieniędzmi z zasiłku.

klawiatura
30.07.2023 12:22 Oszustwo na popularny sklep internetowy. Ostrożnie z zakupami w sieci, złodzieje znów atakują

Uwaga na nowy atak cyberprzestępców. Oszuści podszywają się pod popularny sklep i zastawiają pułapki na potencjalnych klientów. Polacy muszą zwracać szczególną uwagę na kilka elementów, gdy robią zakupy w sieci. W przeciwnym razie można wiele stracić.

pieniądze
30.07.2023 10:48 Afera z piramidą finansową. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła kolejne kroki

Pojawiły się kolejne informacje na temat polskiej grupy finansowej, która została posądzona o działanie na zasadach piramidy finansowej. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła dodatkowe kroki. Zarząd grupy komentuje sprawę.

Grusch
30.07.2023 09:15 Sensacyjne doniesienia o UFO. Oficer Sił Powietrznych mówi pod przysięgą o dowodach

David Grusch, były oficer Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i były urzędnik wywiadu zeznał pod przysięgą, że USA jest w posiadaniu technologii pozaziemskiej. Doprowadził też do ujawnienia nagrań dotyczących UFO. „To z pewnością było historyczne wysłuchanie”, podsumował republikański kongresmen Tim Burchett.

zgon
28.07.2023 20:29 Makabryczna śmierć gwiazdy Instagrama. Zwłoki znalazły dzieci

Nie żyje popularny instagramer. Na swoim koncie publikował różne momenty ze swojego życia, pokazywał, jak spędza czas i w jaki sposób zarabia. Zamieszczał również porady biznesowe. Jego zmasakrowane zwłoki znalazły dzieci. 

pieniądze
28.07.2023 19:09 Na Twoje konto może wpłynąć 100 zł. Spiesz się, masz czas tylko do 31 lipca

Potrzebujesz szybkiego zasilenia portfela? W ten sposób możesz otrzymać 100 zł. Wystarczy parę kroków, aby pieniądze pojawiły się na Twoim koncie. W dodatku przysłużysz się potrzebującym.

pieniądze
28.07.2023 18:21 Jesteś klientem PKO BP, uważaj. Zrobisz tę jedną rzecz i stracisz oszczędności

Klienci banku PKO BP znów są w niebezpieczeństwie. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zostać okradzionym. W sieci krąży bowiem oferta, która może skusić niejedną osobę. W efekcie zostaje się z niczym.

prokuratura
28.07.2023 16:07 Nagły zwrot w sprawie skazanej katolickiej influencerki z Rybnika. "Zostałam ukarana za cytowanie Pisma Świętego"

24-latka, która działa w mediach społecznościowych jako katolicka influencerka, została jakiś czas temu skazana przez sąd na 5 miesięcy ograniczenia wolności. Kobieta stwierdziła, że jest to kara za cytowanie Biblii. Teraz nastąpił zaskakujący zwrot w sprawie decyzji sądu.

woreczki-nikotynowe
27.07.2023 15:46 Woreczki nikotynowe – alternatywa dla papierosów. Eksperci wysnuli ciekawe wnioski

Instytut Staszica zajął się analizą formalnego statusu jednego z nowatorskich wyrobów nikotynowych. O woreczkach, będących alternatywą wobec tradycyjnych papierosów, mówi się coraz częściej, między innymi w kontekście zaleceń WHO w zakresie tworzenia społeczeństw wolnych od dymu tytoniowego.

cba
27.07.2023 13:10 Wielka afera finansowa, prezesi nadużywali uprawnień. Chodzi o gigantyczne wyłudzenia i pranie pieniędzy

CBA informuje o ujęciu kolejnych podejrzanych w sprawie wielkiego oszustwa kredytowego. Wśród zatrzymanych są prezesi i byli prezesi spółek. W tle wielomilionowe wyłudzenia i pranie pieniędzy.

kobieta
27.07.2023 12:10 Oszustwo metodą "na ptasią kupę" może pozbawić Cię telefonu i portfela. Uważaj na niespodziewany atak

Kieszonkowcy opracowali nietypowe oszustwo “na ptasią kupę”. Niespodziewany atak z powietrza i przesadnie życzliwa osoba, która użyczy chusteczki, to tak naprawdę perfekcyjnie zaplanowana machlojka, która może pozbawić nas oszczędności czy telefonu.

blok
27.07.2023 10:18 Mieszkańcy bloku w Rzeszowie musieli wziąć potężny kredyt, by mieć windy. Zadłużyli się na kilka milionów

Pięciopiętrowy blok w Rzeszowie nie posiada windy, a mieszka w nim wiele starszych osób, są także niepełnosprawni oraz matki z malutkimi dziećmi. Lokatorzy przez 45 lat czekali na windę. W końcu wzięli sprawy w swoje ręce.

elon musk
27.07.2023 08:11 Elon Musk majstrował przy ptaszku. Interweniowała policja

Najbogatszy człowiek świata, Elon Musk, postanowił zakończyć istnienie Twittera. Platforma zostaje, ale miliarder przeprowadza rebranding. Zmienia nazwę i logo na X. Podczas próby wyrugowania z budynku siedziby firmy charakterystycznego symbolu Twittera — ptaszka, interweniowała policja.

pieniądze
25.07.2023 20:05 Możesz otrzymać nawet 400 zł zwrotu. Wystarczy, że spełnisz te warunki

Programy zwrotu pieniędzy pozwalają użytkownikom otrzymywać część wydanych środków z powrotem na swoje konto. To oznacza, że za każde zakupy można otrzymać zwrot pewnej procentowej wartości transakcji. Oto jak skorzystać z nowego programu zwrotów, który pozwoli na odzyskanie nawet do 400 zł.

paczki
25.07.2023 19:11 Przeszło 2 tys. podejrzanych paczek i ewakuacja z Głównego Urzędu Pocztowego. Władze reagują

Wiele z dziwnych pakunków trafiło do analizy, wyniki zaskakują. Z powodu obecności podejrzanej paczki doszło też do ewakuacji 1700 osób z budynku Głównego Urzędu Pocztowego w Seulu, są również przypadki hospitalizacji. Przesyłki przysyłane z zagranicy budzą grozę wśród mieszkańców Korei Południowej. 

policja
25.07.2023 17:46 Zatrudnił się u znanego operatora. Okradł pracodawcę na grube tysiące, działał pod samym jego nosem

Kryminalni z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali 22-latka podejrzanego o przekręt, którego dokonał pod samym nosem pracodawcy. Mężczyzna pracował jako doradca klienta u jednego z popularnych operatorów sieci komórkowej.

poczta
25.07.2023 15:47 Nie daj się nabrać na fałszywy komunikat Poczty Polskiej. To oszuści czyhający na Twoje pieniądze

CSIRT KNF ostrzega o kolejnym niebezpiecznym ataku cyberprzestępców, który wycelowany jest w osoby korzystające z usług Poczty Polskiej. Kampania ta jest częścią globalnego planu złodziei. Można wiele stracić.

zwierzaki
24.07.2023 20:25 Te zwierzęta mają więcej fanów, niż niejeden celebryta. Właściciele futrzastych influencerów zbijają na nich kokosy

Dla pet influencerów został zorganizowany specjalny kongres. Niektóre występujące w internecie zwierzęta generują lepsze zyski niż celebryci. Listę najpopularniejszych zwierzęcych influencerów z 2023 roku otwierają: Nala Cat, Popeye the Foodie Dog, Doug The Pug, Prissy and Pop i Loki the Wolfdog. W Polsce też mamy takich celebrytów.

budowa
24.07.2023 19:20 O własnym miejscu marzy mnóstwo Polaków. Oni znaleźli sposób, jak te marzenia zrealizować

Para Polaków, tak jak wiele innych osób, marzyła o stworzeniu własnego miejsca na ziemi. Nie czekali jednak na cud, tylko wzięli sprawy w swoje ręce. Wiedzieli, że oprócz marzeń potrzebny jest plan. Wraz z bliskimi postanowili wyruszyć na poszukiwanie szczęścia w Bieszczadach. Decyzja na temat samodzielnego postawienia domków zapadła głównie ze względu na oszczędność, a mnóstwa rzeczy związanych z tym procesem nasi rozmówcy uczyli się od podstaw. „Podjęliśmy się budowy w jednym z najgorszych momentów — wzrost inflacji, stóp kredytowych, chaos popandemiczny”, mówią Karolina i Bartek. Jak się do tego zabrali i ile udało im się zaoszczędzić?

telewizor
24.07.2023 17:50 Rozdają telewizory za darmo, pierwsi użytkownicy już korzystają. Jest jednak pewien haczyk

Od kilku dni pierwsze urządzenia są przekazywane chętnym bezpłatnie. Tylko do końca tego roku firma planuje rozdać 500 tys. darmowych telewizorów, a w kolejnych latach mają to być nawet miliony sprzętów. Jest jednak pewien haczyk, który nie każdemu się spodoba.

pieniądze
24.07.2023 16:15 Miliony Polaków zagrożonych utratą pieniędzy. Usuń to z telefonu, nim będzie za późno

Specjaliści alarmują na temat zagrożenia szerzącego się wśród użytkowników systemu Android. Niepostrzeżenie można stracić oszczędności, a na celowniku oszustów są m.in. Polacy. Brak reakcji może zakończyć się nie tylko kradzieżą części środków, ale i całkowitym przejęciem dostępów do kont bankowych i profili w mediach społecznościowych.

radio
23.07.2023 20:27 Obecność Basi w Polsce to eksperyment. Opowiedziała o sobie w radiu w Światowy Dzień Mózgu

”Cześć! To ja. Basia”, przywitała się nowa prezenterka polskiego radia. Jej obecność na antenie Radia Piekary jest wynikiem eksperymentu. Basia ujawniła swoją obecność 22 lipca, w Światowy Dzień Mózgu. Kim jest tajemnicza prowadząca?

kobieta
23.07.2023 19:46 Podstępny atak przez telefon. Od razu zablokuj ten numer, by uniknąć traumatycznych doświadczeń

Uwaga, pojawiło się ostrzeżenie o kolejnym niebezpieczeństwie. Ktoś wydzwania do ludzi i podszywa się pod firmę. Atakujący zadaje paskudne pytania. Osoby, które odebrały połączenie, dzielą się szokującymi przeżyciami. „Obrzydliwy typ, udający pracodawcę”.

tiktok
23.07.2023 17:53 Śmierć przez wyzwanie na TikToku. Nad niebezpiecznymi trendami nie ma kontroli

Na TikToku regularnie pojawiają się tzw. trendy, w które ochoczo włączają się użytkownicy aplikacji. Zyskujące popularność wyzwania przynoszą TikTokerom sławę, ale mogą też okazać się mało przyjemne w skutkach, a nawet skończyć się tragicznie.

pożar
23.07.2023 15:16 W Zielonej Górze płonęły niebezpieczne odpady, a politycy PiS i PO kłócą się, czyja to wina

Pożar toksycznych odpadów, który mógł zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców, podsycił napięcie między PiS i PO. Politycy wymieniają się w mediach społecznościowych zarzutami na temat tego, która partia przyczyniła się do takiego stanu rzeczy. W dyskusje na kontach polityków włączyli się internauci.

politycy
22.07.2023 20:53 Morawiecki porównał Tuska do postaci ze "Shreka". Szef PO szybko się odgryzł

Podczas pikniku „Rodzina 800 plus” zorganizowanego przez Prawo i Sprawiedliwość w Krotoszynie, Mateusz Morawiecki porównał Donalda Tuska do jednej z postaci występujących w filmie “Shrek”. Na ripostę lidera opozycji nie trzeba było długo czekać. Odpowiedź zamieścił w mediach społecznościowych.

operacja
22.07.2023 19:11 Przewiercił sobie czaszkę wiertarką i wszczepił czip. Chciał mieć kontrolę nad swoimi snami

Mężczyzna samodzielnie przeprowadził na sobie operację, ponieważ chciał kontrolować swoje sny. Przewiercił swoją czaszkę, siedząc w salonie swojego domu, a następnie wszczepił elektrody do mózgu. Sceny z zabiegu zaprezentował w mediach społecznościowych.

aresztowanie
22.07.2023 17:52 Skupowali używane sprzęty, później sprzedawali je jako nowe. Wrobili mnóstwo osób

Zatrzymano 22 osoby parające się procederem skupowania używanych sprzętów, pozornego odświeżania ich, a następnie sprzedawania za pośrednictwem internetu za bardzo wysokie kwoty. Udawali, że to nowe egzemplarze. Zarabiali krocie na oszukiwaniu kupujących.

inpost
22.07.2023 15:46 Korzystasz z usług InPostu? Uważaj na tę rzecz, bo możesz stracić nie tylko pieniądze

InPost ma się czym chwalić — tylko w minionym roku dostarczyli prawie 800 mln przesyłek. Niestety, popularność przekazywania i odbierania przesyłek za pomocą urządzeń Paczkomat chętnie wykorzystują oszuści. Ich najnowszy sposób działania może narobić klientom InPostu wielu szkód i nie chodzi tu wyłącznie o utratę pieniędzy.

rodzina
19.07.2023 13:21 W ten sposób możesz zaoszczędzić na wakacjach. Wystarczy jedna rzecz, aby wyjazd był sporo tańszy

Sezon wakacyjny w pełni, a wiele osób nadal nie zdecydowała się na podróż, ponieważ obecny stan portfeli Polaków nie każdemu pozwala na urlop. Jest jednak sposób, aby zmniejszyć koszt wakacji i skorzystać z wielu ciekawych ofert. Być może dzięki temu większej liczbie osób uda się spełnić marzenie o wyjeździe i np. zabrać gdzieś dzieci.

Jakimowicz
19.07.2023 10:48 Jarosław Jakimowicz zwolniony z TVP. Wśród powodów "trudny charakter" aktora i prezentera

Dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI) podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy z Jarosławem Jakimowiczem. W tle skargi składane na aktora przez współpracowników.

biuro, zdjęcie ilustracyjne
19.07.2023 08:58 Właściciel firmy zwolnił 90 proc. pracowników. Zastąpił ich chatbotem

Suumit Shah, założyciel indyjskiej firmy Dukaan zwolnił niemal 90 proc. pracowników i zastąpił ich chatbotem. Dzięki temu mógł nawet o 85 proc. zredukować swoje koszty.

Rafał Górecki Ravgor
19.07.2023 08:41 Nie żyje Rafał Górecki, youtuber znany jako Ravgor. Twórca zmagał się z poważną chorobą

Odszedł Ravgor, twórca, znany ze swojej działalności w serwisie YouTube. O śmierci Rafała Góreckiego poinformował na Facebooku jego brat. “Przez ponad połowę swojego życia dzielnie i otwarcie walczył”.

ludzie
18.07.2023 12:45 Zrób coś dobreGGo dla dzieciaków. W polskim komunikatorze pojawiła się opcja wspierania organizacji charytatywnych przez GGwallet

Darczyńcy mogą za pomocą komunikatora GG przekazać datki na bardzo ważne programy dotyczące rozwoju dzieci. - Nowe GG ma mnóstwo ciekawych rozwiązań, które mogą przydać się w działalności każdej organizacji charytatywnej i społecznej. Chcemy je poznać i pomóc w ich rozwijaniu – tłumaczy Kaja Reszke, kierownik Działu Komunikacji i Fundraisingu fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. 

pieniądze
18.07.2023 10:54 Nawet 4 miliony Polaków w opałach, pieniądze mogą zniknąć z ich kont. Klienci dużego banku zagrożeni

Pojawiło się bardzo ważne ostrzeżenie. Zespół CSIRT KNF realizujący zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa uprzedza przed znacznym atakiem na klientów dużego banku. Kilka milionów Polaków może stracić wszystkie oszczędności przez bardzo sprytnie zaplanowaną kampanię przestępców, a do tego paść ofiarą wielu innych oszustw.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail
13.07.2023 11:17 Ponad 1,5 mln osób pobrało na telefon aplikacje z wirusem. Jeśli masz którąś z nich, natychmiast ją usuń

Trzy niebezpieczne aplikacje mobilne zawierające wirusa znalazły się w sklepie Google Play. Pobrało je ponad 1,5 mln użytkowników. Jakim cudem? Po prostu dali się nabrać – aplikacje podszywały się bowiem pod przydatne programy. Osoby, które zainstalowały je na swoich smartfonach, powinny szybko je usunąć, gdyż zainfekowane programy kradną dane osobiste – przestrzega radio Eska.

POLSA teleskopy
10.07.2023 21:01 Polska zainwestowała w nowe teleskopy. Zostaniemy europejskim liderem w obserwacji obiektów groźnych dla satelitów

Polska Agencja Kosmiczna dostarczy trzy zestawy teleskopów kosmicznych. Mają one obserwować przestrzeń kosmiczną i wykrywać zagrożenia dla europejskiej “rodziny satelitów”.

księgarnia
07.07.2023 12:18 Nie tylko promocja. TikTok chce wydawać książki

TikTok osiągnął zawrotną popularność na całym świecie. Na BookToku omawia się i poleca książki, a także tworzy trendy. TikTok zamierza to wykorzystać i stworzyć własne wydawnictwo. Wydawcy zastanawiają się jak wpłynie to na branżę książki.

500+
06.07.2023 21:07 Czekasz na 500 plus, możesz się srogo zawieść. Jest ważny komunikat

Pojawiła się ważna przestroga skierowana do świadczeniobiorców 500 plus oraz osób korzystających z innych zapomóg dla rodzin. Polacy muszą mieć się na baczności i zwracać uwagę na otrzymywane powiadomienia.

pieniądze
06.07.2023 20:56 Można otrzymać nawet 600 zł zwrotu. Wystarczy spełnić kilka warunków

Dodatkowe środki pieniężne mogą pomóc w poprawie stabilności finansowej i elastyczności w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Teraz można uzyskać nawet do 600 złotych zwrotu w związku z ponoszonymi wydatkami. Pieniądze na konto będą trafiać w ciągu dwóch dni roboczych.

facebook
06.07.2023 15:43 Płatny Facebook i Instagram już w Polsce. Cena powala

Dostęp do płatnej wersji Facebooka i Instagrama w Polsce jest częścią globalnego wdrażania usługi. Co obejmuje subskrypcja i jaka jest jej cena?

uczeń
05.07.2023 18:42 Polacy kochają uczyć się języków. Jest fajna opcja, aby zrobić to za darmo, z dowolnego miejsca

Warsztaty językowe online to doskonała opcja dla osób, które chcą podszkolić język bez konieczności chodzenia na zajęcia do szkoły. Można poduczyć się angielskiego nawet wylegując się na plaży, albo odpoczywając w hamaku. I to za darmo.

Google
05.07.2023 17:01 To szokujące, co wie o Tobie Google i gdzie udostępnia te dane. Sprawdź, jakie zna szczegóły

Aktualizacja polityki prywatności Google wywołała kontrowersje związane z wykorzystywaniem publicznie dostępnych danych użytkowników. Czy zdajesz sobie sprawę, jakie informacje na Twój temat posiada ten gigant technologiczny? Możesz to sprawdzić. 

bankomaty
04.07.2023 20:50 Blokada konta bankowego. Za co bank może zablokować środki i jak je odzyskać?

Próbujesz wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić za zakupy w sklepie, ale dostajesz komunikat o odmowie wykonania transakcji. Dlaczego bank zablokował konto, z jakiego powodu nie możesz korzystać ze zgromadzonych środków i jak odzyskać dostęp do rachunku?

Flaga Rosji
04.07.2023 15:00 Alarm dla użytkowników komunikatorów. Rosja złamała zabezpieczenia

Bardzo niepokojące informacje opublikował The New York Times. Według gazety, Rosjanie za pomocą nowego narzędzia szpiegowskiego mogą obecnie śledzić dwa popularne komunikatory.

pieniądze
03.07.2023 21:31 Dodatkowe 1000 zł na dowolny cel. Zostało jeszcze tylko kilka dni, aby je dostać

Dodatkowe tysiąc złotych na dowolny cel można otrzymać po wykonaniu kilku prostych kroków. O ten zastrzyk gotówki ubiegać się może każdy, jednak są pewne warunki. Warto się pospieszyć, czas mija 11 lipca.

chrzest drogi
03.07.2023 18:47 Mieli dość czekania, sami utwardzili drogę. Jej otwarcie uczcili udając proboszcza i biskupa

Do nietypowego wydarzenia doszło niedawno we wsi Jutrków. Tamtejsi mieszkańcy mieli dość czekania na reakcję urzędników i sami postanowili utwardzić drogę. Ale to nie wszystko. Następnie miejsce miało specjalnie zaaranżowane, uroczyste otwarcie.

przychodnia
02.07.2023 11:18 Oszustwo "na lekarza". Sieć przestępcza wykorzystuje lęki Polaków do wyłudzania fortuny

Kolejne granice ludzkiej podłości zostały przekroczone. Oszuści nie cofną się nawet przed wykorzystaniem lęku o bliskich, aby wzbogacić się na cudzej krzywdzie. Boleśnie przekonały się o tym m.in. dwie seniorki z Bytomia.

ZUS
02.07.2023 09:14 Ważny komunikat dotyczący ZUS. Chodzi o odbiór świadczeń

Każdy, kto oczekuje na przyznanie pomocy rządowej w postaci np. 500+ lub dodatku pielęgnacyjnego może się teraz mocno zawieść. Sprawa dotyczy nawet tych osób, które nie składały jeszcze wniosków.