Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Polska zainwestowała w nowe teleskopy. Zostaniemy europejskim liderem w obserwacji obiektów groźnych dla satelitów
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.07.2023 21:01

Polska zainwestowała w nowe teleskopy. Zostaniemy europejskim liderem w obserwacji obiektów groźnych dla satelitów

POLSA teleskopy
Fot. materiały prasowe POLSA

Polska Agencja Kosmiczna dostarczy trzy zestawy teleskopów kosmicznych. Mają one obserwować przestrzeń kosmiczną i wykrywać zagrożenia dla europejskiej “rodziny satelitów”.

Strażnicy kosmicznych satelitów

Rozmieszczonym na orbitach okołoziemskich satelitom cały czas coś zagraża. Czasem są to kosmiczne śmieci pochodzące np. z innych statków, lub inne obiekty które nie pochodzą z Ziemi.

Jak podaje portal naukawpolsce.pl, Polska za pośrednictwem technologii “Strażnicy” zostanie europejskim liderem w obserwacji kosmosu pod kątem takich zagrożeń. Polska Agencja Kosmiczna dostarczy trzy zestawy teleskopów w tym właśnie celu.

Nowe teleskopy

Zestawy teleskopów mają swoje nazwy. Jak informuje naukawpolsce.pl za komunikatem Polskiej Agencji Kosmicznej, są to POLON Australia, POLON Africa oraz POLON Chile.

Teleskopy zostały umieszczone w najlepszych miejscach do obserwacji kosmosu i nietrudno się ich domyślić po samych nazwach. POLON Australia znajduje się w Siding Spring Observatory w Australii, POLON Africa w South African Astronomical Observatory w RPA, zaś POLON Chile - w chilijskim Deep Sky.

Skomplikowane układy

Zestawy teleskopów są dosyć skomplikowanymi systemami. Z informacji portalu naukawpolsce.pl wynika, że w jednym zestawie znajduje się układ 4 teleskopów, który może obserwować pole widzenia ponad 170 stopni kwadratowych. Teleskopy w danym zestawie mogą obserwować niebo niezależnie od siebie bądź wspólnie.

Zdjęcia są wykonywane przez sensory bardzo szybko - łącznie mowa nawet o kilkudziesięciu fotografiach na sekundę. Z kolei analiza pozwala również na obserwację obiektów posiadających rozmiar poniżej 10 cm. Jednym z podstawowych zadań teleskopów będzie wyznaczanie orbit satelitów oraz lokalizowanie potencjalnych niebezpieczeństw.

Tagi: kosmos