Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Oszustwo na popularny sklep internetowy. Ostrożnie z zakupami w sieci, złodzieje znów atakują
Paula Drechsler
Paula Drechsler 30.07.2023 12:22

Oszustwo na popularny sklep internetowy. Ostrożnie z zakupami w sieci, złodzieje znów atakują

klawiatura
domena publiczna

Uwaga na nowy atak cyberprzestępców. Oszuści podszywają się pod popularny sklep i zastawiają pułapki na potencjalnych klientów. Polacy muszą zwracać szczególną uwagę na kilka elementów, gdy robią zakupy w sieci. W przeciwnym razie można wiele stracić.

Oszustwo na popularny sklep

Model oszustwa polegającego na podszywaniu się pod różne osoby czy instytucje jest w sieci bardzo popularny. Phishing (wymawiane "fishing") jest formą cyberataków, które mają na celu wyłudzenie od potencjalnych ofiar poufnych informacji. Wśród nich mogą znajdować się hasła, dane logowania, informacje finansowe czy inne wrażliwe dane osobowe. Ataki phishingowe obejmują podszywanie się pod takie instytucje jak banki, serwisy internetowe, firmy czy organizacje, w celu oszukania użytkowników i wycyganienia ich danych. Później mogą dzięki takiej wiedzy wyciągnąć pieniądze z konta bankowego ofiary, wziąć na nią kredyt, skraść tożsamość i inne.

Aktualnie trwa kolejna tego typu zorganizowana akcja cyberprzestępców wymierzona w Polaków, podczas której podszywają się oni pod popularny sklep internetowy. Wykorzystując elementy wizerunku serwisu sprzedażowego, tworzą fałszywe ogłoszenia, reklamy, linki, a także profile na Facebooku. Skuszeni dobrą ofertą i atrakcyjnymi promocjami klienci mogą przypadkiem skorzystać z fałszywego ogłoszenia i wiele na tym stracić.

Afera z piramidą finansową. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła kolejne kroki Wielka afera finansowa, prezesi nadużywali uprawnień. Chodzi o gigantyczne wyłudzenia i pranie pieniędzy

Apel do klientów o ostrożność

Internetowy sklep z elektroniką apeluje o zachowanie ostrożności. Na Facebooku działa bowiem fałszywy profil sklepu, który podszywa się pod znaną markę i kusi klientów ofertami na wyświetlanych w mediach społecznościowych banerach. Link prowadzi do nieprawdziwego konta. 

- Na Facebooku pojawiło się konto, które podszywa się pod naszą markę. Wykorzystuje elementy wizerunku Komputronik, aby wyłudzić od Was dane osobowe i wprowadzić Was w błąd. Sprawę już zgłosiliśmy, czekamy na zablokowanie tej strony, tymczasem musimy Was ostrzec — informuje popularny serwis, który tylko na Facebooku śledzą setki tysięcy osób.

Zagrożenie jest więc spore, bo dotyczy ogromnej liczby internautów.

- Kliknięcie w taki link może prowadzić do zawirusowania komputera lub smartfona, a Wasze dane osobowe mogą zostać wykorzystane w złej wierze. Omijajcie takie linki, a każdy przypadek podszywania się zgłaszajcie do Facebooka i do nas - dodaje sklep.

Podane zostały także jedyne prawdziwe adresy profili na Facebooku, które są powiązane z Komputronikiem.

Internauci donoszą, że spotkali się z fałszywą reklamą

Sklep w komunikacie z ostrzeżeniem podkreśla, że jeżeli tylko zauważymy jakieś dziwnie brzmiące nazwy w domenie, do której odeśle nas link z fałszywej reklamy, to znaczy, że trafiliśmy na oszustwo. 

W komentarzach do wpisu pojawiły się ostrzeżenia od internautów, którzy już zdążyli natknąć się na to oszustwo:

- Widziałem jedno, mówili o iPhone 14 pro za rzekomo 9 zł. Co gorsza, było tam wiele komentarzy, które pisały, że otrzymały te telefony za te kwoty, przez co wyglądało to bardzo realistycznie — napisał pan Mikołaj K.

Na Facebooku serwis zamieścił ponadto jedyne prawdziwe profile, jakie posiada w mediach społecznościowych:

„Nasze oficjalne strony na Facebooku to: https://www.facebook.com/komputronik https://www.facebook.com/komputronikgaming https://www.facebook.com/Komputronik.Kariera https://www.facebook.com/FundacjaKomputronik 

I jedynie na tych stronach można znaleźć konkursy i promocje organizowane przez Komputronik. W przypadku promocji linki zawsze prowadzą do domeny: www.komputronik.pl", podał sklep.

Schemat działania ataku phishingowego

Sklep zaznaczył, że z premedytacją nie podał linków do fałszywych profili, aby nie nakręcać im ruchu. Podkreślono też, że sprawa została zgłoszona do Mety i teraz pozostało czekać na reakcję i usunięcie z serwisu fałszywego profilu sklepu. To ważne, aby reagować na takie incydenty i zgłaszać zauważone nieprawidłowości.

Schemat działania typowego ataku phishingowego wygląda mniej więcej tak:

  • Tworzenie podszywającej się strony internetowej: Cyberprzestępcy tworzą stronę internetową, która jest bardzo podobna do oficjalnej strony zaufanej instytucji. Mogą używać podobnego adresu URL, logotypów czy układu strony, aby sprawić, że wygląda ona jak oryginalna. 
  • Wysyłanie wiadomości e-mail, reklam lub innych komunikatów: Atakujący wysyłają wiadomości e-mail, SMS-y, wiadomości na platformach społecznościowych lub inne formy komunikacji, takie jak reklamy, które wyglądają jak wiadomości od zaufanych źródeł. W tych komunikatach zawarte są zazwyczaj linki do podszywającej się strony lub załączniki ze złośliwym oprogramowaniem. 
  • Nakłanianie do działania: Wiadomości phishingowe zazwyczaj wywołują silne emocje u odbiorcy, takie jak strach, niepokój, ekscytacja lub ciekawość, aby skłonić go do podjęcia natychmiastowych działań. Na przykład informują o rzekomych problemach z kontem, próbie nieautoryzowanego dostępu, fantastycznej promocji lub innych wydarzeniach wymagających pilnej reakcji. 
  • Wyłudzenie poufnych danych: Kiedy użytkownik kliknie link lub otworzy załącznik, zostaje przekierowany na podszywającą się stronę, gdzie proszony jest o podanie swoich poufnych danych, takich jak login, hasło, numer karty kredytowej itp. Te dane są następnie wykorzystywane przez przestępców do nielegalnych działań, takich jak kradzież tożsamości czy defraudacja finansowa.