Archiwum czerwiec 2023

komputer dane
30.06.2023 21:20 Dane milionów Polaków wylądowały na Seszelach. Dostęp kosztuje 40 zł, a rząd nie może tego zakazać

Spółka zarejestrowana na Seszelach udostępnia za 40 zł dane z ksiąg wieczystych. Wyciek dotyczy milionów danych Polaków, a zysk z tego procederu również liczony jest w milionach. W naszym kraju taka działalność jest nielegalna, ale rząd nie może jej zakazać, jeśli dzieje się poza granicami – ujawnia Interia.

papież
30.06.2023 21:15 Watykan wydał podręcznik o tym, jak korzystać ze sztucznej inteligencji. "Staraliśmy się pisać językiem biznesu"

Watykan chce kształtować przyszłość sztucznej inteligencji. Papież Franciszek nawiązał współpracę z Uniwersytetem Santa Clara, aby opracować poradnik etycznego korzystania z narzędzi opierających się na SI.

pieniądze
30.06.2023 18:46 Gigantyczny przekręt finansowy zdemaskowany. Tysiące Polaków straci pieniądze

Kolejna piramida finansowa pozbawi Polaków oszczędności życia. Firma kusiła wysokimi odsetkami i budowaniem przyjacielskich relacji. Klienci nabrali się na gigantyczne zyski i zostali z niczym. 

herbata
30.06.2023 16:34 Fatalne wieści na temat aspartamu. Mnóstwo osób nawet nieświadomie spożywa ten popularny słodzik

Jeden z najczęściej stosowanych słodzików, zalecany m.in. diabetykom, oraz stosowany w niektórych lekach, ma wkrótce trafić na czarną listę. Jak donoszą media, WHO ma uznać aspartam za prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

lotnisko-czekanie-bezpieczenstwo
29.06.2023 12:43 Jak zadbać o ochronę danych podczas wakacyjnych wyjazdów? Poznaj 8 sposobów

Z corocznego raportu CERT Polska* “Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu” wynika, że 88 proc. ubiegłorocznych naruszeń bezpieczeństwa wykrytych przez CERT dotyczyło oszustw komputerowych. Wyjeżdżając na wakacje, musimy pamiętać, że złodzieje czyhają nie tylko na nasze portfele i torebki, ale i na nasze dane. O tym, jak zadbać o ochronę poufnych danych podczas wyjazdu, mówią eksperci firmy Fortinet.

telefon
28.06.2023 18:11 Zmiany w usługach Google. Masz czas do 19 lipca, później Twoje dane zostaną usunięte

Google zdecydowały się zrobić porządki w swoich usługach. Jeśli nie zastosujesz się do wytycznych przed upływem wyznaczonego terminu, utracisz dostęp m.in. do zdjęć.

karta
28.06.2023 17:35 Gigantyczne kary za handel podróbkami. Nowa ustawa reguluje sprzedaż fałszywek

Obrót podróbkami to problem globalny. Spory odsetek światowego handlu dotyczy sprzedaży fałszywek. Najczęściej podrabiane są m.in. ubrania i elektronika. Za wykroczenia w tej materii grożą teraz wysokie kary.

policja
28.06.2023 15:43 Dostałeś pismo o wszczętym postępowaniu? Uważaj, to mogą być oszuści łasi na Twoje pieniądze

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz CERT Polska ostrzegają, że trwa kolejna kampania, w której chodzi o wyłudzanie pieniędzy. Nawet jeśli popełniłeś czyn karalny, sam również możesz paść ofiarą oszustów, którzy w rozsyłanych wiadomościach podszywają się pod Komendanta Głównego Policji i CBZC. 

kasa
27.06.2023 19:59 Tu dostają 76 tys. zł brutto za 16 dni pracy. Przeciętny Polak w 2022 r. zarobił tyle za cały rok harówki

“Widełki na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie powoli nie robią już tu wrażenia”, ocenił prezes firmy analizującej zarobki w konkretnych działach.

Tesla
27.06.2023 16:36 Tesla pędziła lewym pasem po S5 i nie chciała zjechać. Kierowca zajęty był czymś zaskakującym

Sytuacja, która miała miejsce na drodze ekspresowej S5 w Polsce, zaskoczyła innych uczestników ruchu oraz internautów, którzy obejrzeli film z wydarzenia.

pieniądze
26.06.2023 19:38 Prosta droga do sukcesu niezależnie od branży. Można dużo zyskać, wystarczy chwila nauki

Media społecznościowe potrafią być doskonałym źródłem dochodu, jeśli podejdzie się do nich z głową. Posty foto i wideo potrafią przyciągnąć ogrom klientów i sprzedać wszystko. Jak do tego najlepiej podejść? Co jest obecnie istotne, by dobrze zaprezentować się w internecie? Na te pytania potrafi odpowiedzieć Angelika, która pomaga ludziom wdrożyć się w arkana tworzenia treści na platformy społecznościowe za pomocą programu Canva. Twórcy internetowi, właściciele wszelakich biznesów i entuzjaści programów graficznych mogą tu zaprojektować wizytówkę, ulotki, a także posty i filmiki, czy też całą stronę internetową. I to za darmo.

banknot
26.06.2023 18:24 Masz taki banknot z PRL-u? Wystaw go na sprzedaż, jest sporo wart

Internetowe aukcje rządzą się swoimi prawami. Można na nich wyciągnąć krocie za kolekcjonerskie okazy. Nawet wtedy, gdy specjalista w skupie nie wycenił ich wysoko. Doskonałym przykładem jest ostatnia licytacja banknotu z PRL-u.

ksiezyc
23.06.2023 14:03 Kosmiczne korzyści, czyli jak wynalazki NASA pomagają nam w codziennym życiu

Wiele wynalazków, które opracowano, by wspomóc badaczy w ich misjach, dziś używane jest powszechnie w domach. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile przedmiotów codziennego użytku zawdzięczamy pracy NASA.

oszukany
23.06.2023 11:15 Ludzie skarżą się na ukryte koszty rekrutacji w pewnej firmie. Szukają pracy, a dostają wezwanie do zapłaty

W internecie pojawiło się mnóstwo wpisów osób, które dostały wezwanie do zapłaty po wzięciu udziału w rekrutacji. Szukający pracy znajdowali ogłoszenia m.in. na platformie OLX i Lento. Ludzie niepokoją się także o wymóg podawania wrażliwych danych.

studenci
22.06.2023 20:19 Polscy studenci zbudowali innowacyjny łazik marsjański. Zakwalifikowali się do międzynarodowych zawodów

20 czerwca w centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła się premiera łazika marsjańskiego Silesian Phoenix III. Ten innowacyjny pojazd zbudowali studenci z Politechniki Śląskiej, zrzeszeni w Kole Naukowym Silesian Phoenix. “Jest to według nas niezwykła konstrukcja zaprojektowana i przygotowana w niecały rok. Łazik jest przygotowany do udziału w zawodach Anatolian Rover Challenge, podczas których będzie musiał wykonywać szereg symulacji misji kosmicznych” – powiedział Andrzej Jałowiecki, opiekun projektu Silesian Phoenix. 

elektryk
22.06.2023 13:48 Polacy mają sposób na wielki problem aut elektrycznych. Niesamowite, co wymyślili

Trzy sensacyjne wynalazki opracowali naukowcy z krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Te innowacje sprawią, że samochody elektryczne prawdopodobnie czeka rewolucja.

netflix
22.06.2023 12:40 Upadek Netflixa w Polsce? Wolimy inną, darmową platformę

Po ostatnich zmianach na bardzo popularnej platformie strumieniującej wszyscy spodziewali się masowych rezygnacji z subskrypcji. Tymczasem serwis odnotował duże przychody. Najnowszy raport pokazuje jednak, że era królowania Netflixa w Polsce szybko się kończy.

pekao
22.06.2023 10:57 „Opiszę swoją historię, bo czuję, że banki są bezkarne”. Klient dużego banku przerywa milczenie

„Opiszę swoją historię, bo czuję, że banki są bezkarne”, napisał klient Pekao S.A. Mężczyzna przeżył chwile grozy — jego pieniądze nagle, bez żadnego uprzedzenia, zniknęły z konta. Sprawę skierował do Rzecznika Finansowego.

telefon
22.06.2023 08:14 Zmiany w przechowywaniu zdjęć w usługach Google. Nie zrobisz jednej rzeczy i utracisz dane

Google co jakiś czas przeprowadza rewolucje w swoich usługach. Teraz zapadła decyzja, że w przyszłym miesiącu jedna z udostępnianych przez giganta funkcji zostanie wyłączona. Trzeba przenieść pliki, aby ich nie stracić.

ogrzewanie
21.06.2023 13:39 Będzie można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Projekt jest już w trakcie realizacji

Niemal dwie trzecie energii, którą zużywamy w domach, idzie na ogrzewanie. Powstał projekt, który ma pomóc zniwelować te wydatki. Ostatnie testy rozpoczną się niebawem.

dzień ojca
21.06.2023 12:50 Nie masz pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Sztuczna inteligencja ma i chętnie się nim podzieli

Do Dnia Ojca zostało niewiele czasu. Jeśli wciąż nie masz prezentu, bo pomysły na podarki nie są Twoją mocną stroną, to ten prosty trik może Cię uratować. Zapytaj o porady sztucznej inteligencji. Ma mnóstwo sugestii dotyczących prezentów dla taty i chętnie się nimi dzieli. Jak wybrać najlepszy upominek za pomocą programu ChatGPT? Podpowiadamy.

znaczki
21.06.2023 11:21 Za te znaczki z PRL-u można zdobyć fortunę. Koniecznie sprawdź, czy je masz

Zbieranie znaczków było niegdyś bardzo popularnym hobby, a dziś staje się również sposobem na dobry zarobek. Okazuje się, że niektóre z tych skromnych kawałków papieru mogą być teraz warte krocie. Lepiej sprawdzić w domu wszystkie zakamarki, aby je odnaleźć.

kobieta
21.06.2023 08:02 Perfidny skok na konto. Oskubali 65-latkę z blisko 200 tys. zł

Kobieta z Podlasia zaufała nie tym osobom, co trzeba i straciła oszczędności życia. Złodzieje wykorzystali do skoku na dwa konta 65-latki coraz popularniejszą metodę.

pieniądze
20.06.2023 13:39 Genialne pomysły, które przynoszą krocie. Te nietypowe biznesy biją rekordy zysków

W dzisiejszym świecie przedsiębiorczości i innowacji niektórzy ludzie mają szczególną zdolność do myślenia poza utartymi ścieżkami i wprowadzania na rynek nietypowych, a jednocześnie niesamowicie dochodowych biznesów. Przedstawiamy kilka z nich.

laptop
20.06.2023 12:34 Zgubne skutki wzruszających historii. Każdy może stać się ofiarą podstępu

Co trzeci Polak spotkał się w ciągu ostatnich 12 miesięcy z próbą wyłudzenia danych przez internet lub telefon. Część osób padła ofiarą oszustwa i straciła pieniądze. Wśród atakujących powtarza się wiele schematów, a jednym z nich jest manipulacja za pomocą wzruszających historii. Komentarza na ten temat udzielił dla BiznesInfo st. asp. Jerzy Ossoliński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

gg
20.06.2023 09:14 Zagadaj do sztucznej inteligencji na Gadu-Gadu. Wyłoniono imię dla bota GG

W komunikatorze GG został uruchomiony bot sztucznej inteligencji pod numerem GG: 100. Użytkownicy mogą korzystać z niego przez komputer i telefon. Wyłoniono imię dla bota GG, znamy też wygląd jego awatara.

nitrochem
20.06.2023 08:22 Skandal w polskim gigancie zbrojeniowym. Szpiedzy z dostępem do tajnych danych

W aferę zamieszani są pracownicy giganta produkującego trotyl i głowice dla NATO. Specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa podkreślają powagę sytuacji. Dane, które wyciekły z polskiego przedsiębiorstwa, mają taką wagę, jak te przechowywane przez Służbę Wywiadu Wojskowego. Spółka komentuje doniesienia o wycieku tajnych informacji.

rakieta Perun
19.06.2023 20:40 Próba generalna polskiej rakiety. Ma polecieć w kosmos jeszcze w czerwcu

Pojawia się coraz więcej informacji na temat podboju kosmosu przez polskie firmy. Informację o planach przeprowadzenia próbnego lotu swojej rakiety podała gdyńska firma SpaceForest.

biedronka
19.06.2023 14:02 Fantastyczna oferta Biedronki, ponad 1000 świetnych produktów na przecenie. Powodem urodziny sklepu

Biedronka szaleje i wprowadza przeceny na ponad tysiąc ciekawych produktów. Wśród nich znaleźć można między innymi gadżety przydatne w kuchni czy ogrodzie. Obniżki sięgają nawet 50 proc.

selfie
19.06.2023 12:05 Władze tej wioski wprowadziły opłaty za zrobienie zdjęcia. Koszt selfie to prawie 23 zł

Decyzja władz spowodowana jest ogromnym napływem turystów. Przyjeżdżają oni ze względu na malownicze widoki, które pokazano w serialu na platformie Netlix.

sąd
19.06.2023 10:55 Fatalne wieści dla klientów dużego banku. Nie skorzystają na ważnych zmianach

Sąd podczas ustalania wyroku nie wziął pod uwagę przepisów dotyczących przymusowej restrukturyzacji. Według prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego taka decyzja TSUE nie oznacza niczego dobrego dla klientów banku, którego dotyczy przymusowa restrukturyzacja. Nie mogą liczyć na korzyści płynące z wyroku Trybunału.

obajtek
19.06.2023 08:33 Tysiące obcokrajowców wprowadza się do miasteczka pod Płockiem. Będą pracować dla Orlenu

Pod Płockiem otwarte zostało ogromne miasteczko pracownicze, stworzone na potrzeby budowy Kompleksu Olefin III. Zamieszka tam docelowo nawet 6 tys. osób, głównie z Azji i Bliskiego Wschodu. Pierwsi lokatorzy już się wprowadzili. Miejscowa ludność martwi się o przyszłość.

hotel w kosmosie
18.06.2023 16:24 Polska ma duże szanse, aby stać się potęgą kosmiczną

Polski przemysł kosmiczny nie jest w chwili obecnej gigantyczny, ale rozwija się dynamicznie. Polskie firmy projektują i budują satelity. Planowana jest misja na Księżyc (zaawansowany satelita badawczy). Lada dzień będzie miał miejsce test polskiej rakiety suborbitalnej - Perun. Dzieje się, a wraz z upływem czasu, będzie się działo tylko więcej.

ślub
18.06.2023 13:55 Rafał Trzaskowski udzielił zakochanym ślubu. Koszt to ponad 24 tys. zł

Rafał Trzaskowski umieścił na swoim koncie na Twitterze zdjęcia z uroczystości, podczas której udzielił ślubu. Ojciec panny młodej zapłacił za to ponad 24 tys. zł. Miał kilka powodów.

karta płatnicza
18.06.2023 12:00 Taki tytuł przelewu to znak, że Twoją kartę przejęli hakerzy. Wielu Polaków już straciło pieniądze

Rośnie liczba osób, które padły ofiarą oszustów podszywających się pod Facebooka. Na raportach z kont bankowych ludzie odkrywają nieautoryzowane transakcje dla „FACEBK”. Złodzieje stosują tę metodę nawet wtedy, gdy ofiary nie mają konta na Facebooku. Taki tytuł przelewu to znak, że przestępcom udało się przejąć Twoje dane bankowe. 

bankomat
18.06.2023 10:19 Właściciele kodów PIN z tej listy są narażeni na utratę pieniędzy. Alarmujący raport

Mnóstwo kodów PIN, które wyciekły do sieci, posłużyło analitykowi do wytypowania kombinacji cyfr, jakie są najbardziej zagrożone atakiem przestępców. Jeśli Twój kod PIN jest na liście, lepiej go zmień. Inaczej możesz stracić pieniądze.

pracownik
18.06.2023 08:51 Gigant technologiczny z miliardową inwestycją w Polsce. Powstaną tysiące nowych miejsc pracy

W Polsce powstanie fabryka znanej marki z Doliny Krzemowej. Gigant zainwestuje u nas blisko 20 miliardów zł. To największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii Polski. Pracę znajdą tysiące osób.

bank
18.06.2023 07:34 Utrudnienia w bankach. Wiele osób może mieć problem z płatnościami

Klienci kilku banków mogą dziś (18.06.2023 r.) napotkać utrudnienia w korzystaniu z usług swojej bankowości. Niektóre prace serwisowe potrwają kilka godzin, a inne o wiele dłużej. Gotówka może okazać się niezbędna.

Sztuczna inteligencja
17.06.2023 18:27 Stacja radiowa zaskoczyła. Audycje będzie prowadzić AI

Jedna z amerykańskich stacji radiowych postanowiła wykorzystać sztuczną inteligencję. W efekcie będzie ona prowadzić część audycji na antenie stacji.

satelita
16.06.2023 20:29 Przełom w poszukiwaniach życia pozaziemskiego. Niesamowite odkrycie NASA

Dane zebrane przez Cassini ujawniły wysokie stężenie kluczowego budulca potrzebnego do powstania życia na jednym z księżyców Saturna. To pierwsze tego typu odkrycie w kosmosie.

zus
16.06.2023 17:49 ZUS ostrzega. Możesz stracić pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosował komunikat z ostrzeżeniem. Polacy muszą mieć się na baczności, w przeciwnym wypadku mogą stracić pieniądze. 

pracownik
16.06.2023 15:12 Mnóstwo Polaków może stracić pracę. Fala zwolnień w wielkiej fabryce samochodów

Wielka fabryka popularnych samochodów zmaga się z problemami. Do pracowników wysłano informację o nadchodzących zwolnieniach. Najbardziej ucierpieć mogą pracownicy z Polski, którzy są zatrudnieni poprzez pośredników pracy.

telefon
14.06.2023 14:06 Korzystasz z tej aplikacji? Uważaj, cały świat może poznać Twój adres

Co rusz spotykamy się w aplikacjach z wirusami, które kradną dane i udostępniają je osobom postronnym. Jednak tym razem, to nie za sprawą wirusa może ucierpieć nasza prywatność. 

rozmowa o pracę
14.06.2023 12:08 Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Łatwy sposób, by opanować stres i dobrze wypaść

Znalazłeś interesujące ogłoszenie, złożyłeś CV i dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Teraz warto się do niej przygotować. Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie o pracę? Jak dobrze wypaść na rekrutacji? Jest na to łatwy sposób.

pieniądze
14.06.2023 08:32 Mnóstwo osób załapie się na darmowy internet. Spełnisz te warunki i sporo zaoszczędzisz

Korzystanie z sieci to w dzisiejszych czasach dla większości osób codzienność. Statystyki pokazują, że z internetu korzysta prawie 90 proc. ludności w Polsce. Klienci wielu dostawców mogą teraz liczyć na darmowe pakiety i sporo zaoszczędzić.

babcia
13.06.2023 13:04 Dramat oszukanej 72-latki. Straciła ponad 212 tys. zł przez internetowych naciągaczy

Kobieta odpowiedziała na internetowe ogłoszenie, które jak się później okazało, zostało zamieszczone przez oszustów. Oszczędności 72-letniej mieszkanki Rzeszowa trafiały prosto na ich konto.

iga świątek
13.06.2023 11:11 Iga Świątek w serialu Netflixa. Można już obejrzeć zwiastun

Fani tenisa w Polsce mają powody do radości. Można już obejrzeć zapowiedź nowego serialu dokumentalnego Netflixa, w którym pojawiła się Iga Świątek. 

flaga Polski
13.06.2023 10:23 Niepokojący raport: Polskę zalewa fala groźnych ataków. Cyberprzestępcy nie próżnują

Raport dotyczący cyberataków pokazuje, że wzrosły one o prawie 400 proc. Najczęściej atakowanym krajem jest Polska. Technologia automatycznego reagowania na ataki jest kluczowym elementem w walce z takimi zagrożeniami. 

portfel
13.06.2023 08:33 Gigantyczne straty finansowe przez 13-latkę. Niewiarygodne, na co przepuściła prawie 300 tys. zł

Dziewczynka w kilka miesięcy niemal do zera wyczyściła kartę swoich rodziców. Wszystko przez uzależnienie od gier na telefon, które wymagały uiszczania opłat dla osiągania lepszych wyników.

lego
12.06.2023 14:03 LEGO ochrzaniło polskiego twórcę. Kazali mu wprowadzić pewne zmiany

LEGO zainterweniowało w przypadku polskiego rapera i twórcy internetowego znanego szerzej pod pseudonimem Quebonafide. Do nazwania swojego konta na TikToku użył ksywki, która nie spodobała się duńskiej marce.

lekarz
12.06.2023 13:07 Fantastyczny polski wynalazek. Zmieni oblicze nieprzyjemnego badania

Badacze z Politechniki Śląskiej opracowali doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zlecane jest badanie serca metodą Holtera. Zamiast noszenia (często całą dobę) niewygodnych elektrod, pacjentowi wystarczy specjalna odzież.

Rafał Biros
12.06.2023 10:55 Od Księgi Rekordów Guinnessa do spotkania z NASA. Nastolatek z Polski znów doceniony na świecie

Rafał Biros, nastolatek z Polski, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa, został niedawno zaproszony do Ambasady USA w Warszawie na spotkanie z szefem NASA. Chłopiec pierwszą kometę odkrył w wieku zaledwie 12 lat. Szef NASA: To jest nasza przyszłość.

bankomat
12.06.2023 08:21 Afera z bankiem, zablokowali Polakowi konto bez ostrzeżenia. Został bez środków do życia

Mężczyzna, który podzielił się swoją historią w sieci, opisał sytuację z bankiem Santander. Podczas pobytu klienta za granicą, bank zablokował jego konto bez ostrzeżenia, zostawiając mężczyznę bez środków do życia.

telefon
11.06.2023 13:11 Wyskakujesz z kasy, albo nie oglądasz. Jedna z najpopularniejszych apek schowa treści za płatnościami

Jedna z najpopularniejszych aplikacji społecznościowych testuje nowe sposoby pozyskiwania pieniędzy dla twórców. Wybór padł tym razem na ukrycie części filmów na TikToku za płatnościami. 

hotel
11.06.2023 11:57 Gigantyczna afera w hotelu. "Zjednoczmy się i rozbijmy ten zepsuty system"

Od kilku lat tak w Polsce, jak i na całym świecie rozpowszechnia się proceder oferowania hotelom współpracy na zasadzie barteru. Influencerzy proponują hotelarzom wpis z reklamą na swoim profilu w zamian za darmowy pobyt. Nie wszystkim właścicielom pensjonatów się to podoba, a na domiar złego, łatwo w ten sposób paść ofiarą oszustów.

netflix
11.06.2023 10:26 Lawina reakcji po blokadzie współdzielenia kont na Netflixie. Zaskakujący efekt zmian

Netflix niedawno zadecydował o wprowadzeniu blokady współdzielenia kont z osobami, które nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym. Wbrew oczekiwaniom gawiedzi, efekt tego posunięcia przynosi platformie ogromne zyski.

karta
11.06.2023 09:09 Uwaga, Polacy znów oszukiwani. Chodzi o klientów dużego banku

Pojawiło się kolejne zagrożenie, które może skutkować utratą dużych pieniędzy. Polacy coraz częściej wyszukują numer 503208662, który formalnie należy do Banku Pekao, ale w rzeczywistości kontaktuje się nie bank, a oszuści.

prąd
11.06.2023 07:38 Dziś w Polsce będą ujemne ceny prądu. To pierwsza taka sytuacja w historii

W niedzielę 11 czerwca w Polsce po raz pierwszy w historii pojawią się ujemne ceny energii elektrycznej. Chodzi o konkretne terminy dostaw, między godziną 11 a 16.

Łóżko w sypialni
10.06.2023 16:31 Płacą za niewychodzenie z łóżka. Można otrzymać ponad 50 000 tysięcy złotych

Mimo, iż brzmi to jak żart, to jest to faktem - słoweńscy naukowcy chcą zapłacić ochotnikom za niewychodzenie z łóżka. W ramach eksperymentu można otrzymać ponad 50 tysięcy złotych - konkretna kwota to 12 tysięcy euro.

telefon
07.06.2023 21:11 Producent popularnych telefonów znika z polskiego rynku. Co z gwarancją i aktualizacjami?

Kolejny producent smartfonów postanowił opuścić nasz kraj. Jakiś czas temu z Polski wyszedł Honor, a teraz na podobny ruch zdecydował się następna chińska marka. Co z gwarancją na już kupione smartfony? Jak wygląda kwestia aktualizacji?

pieniądze
07.06.2023 19:19 Więcej pieniędzy dla Polaków. Popularny bank wprowadza zmiany

Polacy zarobią więcej dzięki modyfikacjom, jakie wprowadza Revolut do swojej oferty. Klienci banku zyskają korzyści zależnie od posiadanych planów. Profity odnotują posiadacze kont w złotówkach oraz w euro.

play i plus
07.06.2023 17:49 Alarm dla użytkowników Play i Plusa. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć

Uwaga klienci Play oraz Plusa, cyberprzestępcy przypuścili atak z nową kampanią phishingową. Kradną tożsamość i pieniądze. Jak wygląda nowa kampania oszustów? Co robić, gdy dostaniemy wiadomość od przestępców?

SI
07.06.2023 16:01 Nieznane sekrety pustyni odkryte dzięki sztucznej inteligencji. Wyprze kolejnych specjalistów?

Sztuczna inteligencja pomogła zidentyfikować niedostrzegalne gołym okiem rysunki na peruwiańskiej pustyni. Geoglify z Nazca to wielka zagadka dla badaczy.

telefon
06.06.2023 20:07 Polka ładowała telefon, nagle nastąpił wybuch. Chwile grozy z urządzeniem znanej marki

Właścicielka feralnego telefonu podłączyła go do ładowania i wkrótce przekonała się, że coś jest z nim nie tak. Smartfon wybuchł. Pechowym urządzeniem okazał się produkt firmy Xiaomi.

kosmos
06.06.2023 19:22 Miliony zamieszkałych planet. Astronomowie zaskakują najnowszymi wynikami badań

Analiza danych zebranych podczas misji Kosmicznego Teleskopu Keplera wykazała, że nawet setki milionów planet w Drodze Mlecznej może nadawać się do życia.

lekarze
06.06.2023 17:49 Nadzieja w leczeniu nowotworów. Specjalne nanocząsteczki działają jak koń trojański, niszczą raka podstępem

Mnóstwo osób zadaje sobie pytanie, jak wyleczyć nowotwór. Pojawił się nowy sposób, do którego naukowcy wykorzystują specjalne nanocząsteczki. To nowa nadzieja dla chorych.

telefony
06.06.2023 16:26 Fatalne wieści dla milionów posiadaczy urządzeń z Androidem. Prawdopodobnie pobrali podstępnego wirusa

Wykazano, że ponad sto aplikacji na Androida z łączną liczbą ponad 400 milionów pobrań zawierało podstępnego wirusa SpinOK. Teraz badacze bezpieczeństwa odkryli, że dotyczy to również dodatkowych 92 aplikacji z milionami pobrań.

zus
05.06.2023 20:48 Dziś mija termin składania ważnych wniosków do ZUS. Co w przypadku niezłożenia oświadczenia?

ZUS wydłużył czas składania wniosków o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej do 5 czerwca. Dziś termin mija. Przedsiębiorcy mogli znaleźć taki dokument na profilu płatnika składek na platformie PUE ZUS. Co w przypadku niezłożenia wniosku o czasie?

studenci
05.06.2023 19:57 Polski łazik najlepszy w międzynarodowym konkursie. Nasi studenci znów zadziwili świat

Studenci z AGH Space Systems działającym na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy specjalizują się w technologii przemysłu kosmicznego, zajęli wysokie miejsca w międzynarodowym konkursie ze swoim łazikiem Kalman.

GG
05.06.2023 18:34 Nie masz z kim gadać? Napisz do bota. Do Gadu-Gadu zmierza sztuczna inteligencja

Kultowy komunikator idzie z duchem czasu i rozwija się o kolejną funkcję. W społeczności GG pojawił się Bot AI, który ma pomagać i bawić użytkowników. Najpierw jednak potrzebuje… imienia.

SatRev
04.06.2023 22:17 Polski startup SatRev chce podbić kosmos. Budują satelity. Nawiązali współpracę z Australijczykami

SatRev, startup związny z branżą kosmiczną powstały we Wrocławiu, zamierza poważnie rozwinąć swoje plany podboju kosmosu. Nawiązano już współpracę z australijskim rządowym programem MMI-C.

wakacje
02.06.2023 21:08 Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi

Coraz więcej oszustów wstawia do sieci oferty wakacyjnych wyjazdów, które są nieprawdziwe lub pisze wiadomości z obietnicami sielskiego urlopu. Chodzi o wyłudzanie pieniędzy. Radzimy, jak nie dać się oszukać.

pies
02.06.2023 20:04 Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów

Studenci z krakowskiej uczelni wpadli na pomysł, jak ochronić psy przed przykrymi dla nich dźwiękami. Specjalny projekt ma pomóc zwierzakom m.in. podczas burzy, remontów czy imprez z fajerwerkami.

Janusz Piechociński
02.06.2023 19:17 Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł

Podczas wspólnej konferencji prasowej minister cyfryzacji Janusz Piechociński oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformowali o zamiarze rozszerzenia zasięgu sieci internetowej na całą Polskę.

dron
02.06.2023 18:14 Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka

Maszyna miała zabić swojego operatora podczas treningu szkoleniowego w symulacji, bo człowiek stanowił zagrożenia dla osiągnięcia przez drona wyznaczonego podczas misji celu.

telefon
02.06.2023 17:14 Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj

Ponad setka popularnych aplikacji i gier została zainfekowanych wirusem, który zyskuje dostęp do wszystkich informacji o użytkowniku. Wśród zawirusowanych programów są m.in. edytory foto i wideo, apki do czytania, gry typu puzzle, bingo czy karty, apki do wypełniania ankiet, do kryptowalut i liczenia kroków oraz wiele, wiele innych. Podajemy listę programów z trojanem.

mars
02.06.2023 14:55 Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie

Dziś, tj. w piątek 2 czerwca odbędzie się transmisja na żywo z Marsa. To pierwsze takie wydarzenie w dziejach ludzkości. Każdy może wziąć udział i obserwować widoki z Czerwonej Planety. 

dowod osobisty
02.06.2023 13:20 PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych

Co wchodzi w skład danych osobowych? Zdaniem większości zapytanych Polaków przede wszystkim PESEL, dopiero później imię i nazwisko, a jeszcze dalej na tej liście jest adres i numer dowodu osobistego. Niestety, coraz mniej respondentów wie, jak zadbać o bezpieczeństwo własnych danych osobowych – takie wnioski płyną z badania* zrealizowanego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów, pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pko
01.06.2023 20:28 Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać

Dziś, czyli 1 czerwca, zaczęły obowiązywać zmiany w PKO BP. Bank zmodernizował regulaminy kont oraz tabele opłat i prowizji. Trzeba uważnie czytać nowe wytyczne.

telefon
01.06.2023 19:00 Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie

Przydatny gadżet, gdy zabraknie w domu prądu. Generowanie energii elektrycznej odbywa się tu dzięki sile mięśni, a dokładnie pedałowaniu. Rower stacjonarny Xiaomi umożliwi naładowanie na przykład telefonu.

allegro
01.06.2023 16:51 Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze

Oszuści opracowali nową kampanię atakującą klientów Allegro. Wysyłają do nich maile, w których podszywają się pod serwis i próbują wyłudzić pieniądze.

haker
01.06.2023 16:00 Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont

Grupa Energa poinformowała o tym, że spółka padła ofiarą ataku hakerskiego. W konsekwencji do sieci trafiły dane użytkowników, które pozwalają się dostać na ich konta w serwisie Energa24. Firma podjęła decyzję o blokadzie tych kont.