Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Kosmiczne korzyści, czyli jak wynalazki NASA pomagają nam w codziennym życiu
Paula Drechsler
Paula Drechsler 23.06.2023 14:03

Kosmiczne korzyści, czyli jak wynalazki NASA pomagają nam w codziennym życiu

ksiezyc
domena publiczna

Wiele wynalazków, które opracowano, by wspomóc badaczy w ich misjach, dziś używane jest powszechnie w domach. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile przedmiotów codziennego użytku zawdzięczamy pracy NASA.

Przydatne w kosmosie i na Ziemi

Niektóre przedmioty do naszych domów trafiły niemal z kosmosu. To dlatego, że ich powstanie zawdzięczamy pracom specjalistów, którzy działali w kierunku umożliwienia oraz bezpiecznego realizowania lotów w przestrzeń kosmiczną. 

Technologie pierwotnie stworzone w celu wykonywania pozaziemskich wojaży, zostały w dużej mierze zaadaptowane do potrzeb zwykłych ludzi. Tym sposobem narzędzia i urządzenia, którymi się dziś posługujemy, często swoje korzenie mają w badaniach, które prowadziła NASA.

Musk będzie się bić z Zuckerbergiem? Bogacz komentuje: "Jestem gotowy na walkę w klatce"

Pij na zdrowie i jedz ze smakiem

Dwa powszechnie obecnie wykorzystywane produkty, które powstały dzięki innowacjom NASA, to m.in. filtr do wody i hermetyczne opakowania.

Filtr do wody powstał dzięki technologii opracowanej przez NASA w latach 60. ubiegłego wieku. Stworzono ją na potrzeby programu Apollo. Wtedy specjaliści opracowali system, który miał umożliwić astronautom utrzymanie dużych ilości wody bez zanieczyszczeń, pisze Kurasiński, przedsiębiorca i inwestor publikujący na Linkedin. Dziś z tej innowacji korzystamy zarówno w domach, w podróży, jak i w basenach.

Polacy mają sposób na wielki problem aut elektrycznych. Niesamowite, co wymyślili

Oprócz tego NASA opracowała też niezwykle szczelne opakowania, które miały w kosmosie chronić żywność przed zagrożeniami takimi jak skażenie czy szybkie psucie, podaje Komputer Świat. To rozwiązanie jest dziś powszechnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym, spotykamy się z hermetycznymi opakowaniami w marketach i sami stosujemy je w domu.

Wygoda i relaks

Kolejne dwa przykłady dotyczą bardzo przyziemnych spraw, a jednak powstały po to, by móc wyruszyć w kosmos. Chodzi o wkładki do butów i telewizję satelitarną.

Jak podaje Kurasiński, NASA zastosowała specjalne materiały 3D w butach do skafandrów kosmicznych, aby zapewnić astronautom lepszą amortyzację i wentylację. Pomysł szybko trafił w obieg i producenci obuwia wykorzystali tę technologię do stworzenia lekkich, wygodnych butów, m.in. do biegania.

Będzie można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Projekt jest już w trakcie realizacji

Z telewizją satelitarną historia jest bardziej spektakularna. Dotyczy bowiem wystrzelenia w kosmos satelity Telstar 1. Działo się to w 1962 r., a satelita ten był pierwszym takim urządzeniem, które było zdolne do przekazywania sygnałów telewizyjnych. Przedsiębiorca opisuje na Linkedin, że satelita został zbudowany przez Bell Laboratories we współpracy z NASA. Ten kosmiczny, mechaniczny podróżnik utorował drogę dla telewizji satelitarnej wysokiej rozdzielczości.

Ochrona głowy i oczu

Ostatnie dwa przykłady (choć ogólnie jest ich dużo więcej), dotyczą kasku oraz okularów przeciwsłonecznych.

W latach 70. specjaliści NASA opracowali specjalną piankę. Pianka temperowa to materiał pochłaniający wstrząsy. Tego typu element był niezbędny dla bezpiecznego wysłania człowieka w przestrzeń kosmiczną, bo pianka temperowa świetnie pochłania uderzenia i drgania, tłumaczy inwestor. Zastosowano ją w hełmach astronautów i siedzeniach statków kosmicznych. Dziś pianka znajduje powszechne zastosowanie w sprzęcie medycznym i sportowym.

Genialne pomysły, które przynoszą krocie. Te nietypowe biznesy biją rekordy zysków

Okulary przeciwsłoneczne, jakie dzisiaj znamy, a dokładnie szkła w nich stosowane, powstały dzięki technologii opracowanej dla wizjerów kosmicznych. Dzięki wykorzystaniu diamentopodobnych powłok węglowych wizjery były w stanie znieść trudne warunki przestrzeni kosmicznej. Dziś takie powłoki wykorzystywane są np. w okularach przeciwsłonecznych. Po upadku na ziemię takie szkła są odporne na zarysowania.