Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Łatwy sposób, by opanować stres i dobrze wypaść
Paula Drechsler
Paula Drechsler 14.06.2023 12:08

Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Łatwy sposób, by opanować stres i dobrze wypaść

rozmowa o pracę
domena publiczna

Znalazłeś interesujące ogłoszenie, złożyłeś CV i dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Teraz warto się do niej przygotować. Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie o pracę? Jak dobrze wypaść na rekrutacji? Jest na to łatwy sposób.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi

Rozmowa rekrutacyjna to dla wielu osób potężny stres. Zastanawiają się, jakie mogą paść pytania i co zrobić, aby dobrze wypaść. Istnieje jednak łatwy sposób, aby zapanować nad nerwami. Można poćwiczyć sobie w domu rozmowę z rekruterem, zobaczyć, o co może pytać i dowiedzieć, jak się dobrze zaprezentować. Pomoże w tym popularne narzędzie, oparte na sztucznej inteligencji. Z jego pomocą można zapoznać się z pytaniami, jakie być może padną podczas rozmowy o pracę oraz na spokojnie przemyśleć, a także przećwiczyć odpowiedzi.

Wiele osób wciąż traktuje ChatGPT jak ciekawostkę, a część internautów nadal nigdy z niego nie korzystała. Warto to zmienić, ponieważ narzędzie to jest bardzo przydatne w wielu sprawach. Pomoże uzyskać odpowiedzi na całą gamę pytań, w tym tych dotyczących rozmowy o pracę. W dodatku rozmawia po polsku. Wystarczy wpisać w oknie tekstowym prośbę o to, aby bot wcielił się w rekrutera i pomógł nam przećwiczyć pytania, jakie mogą się pojawić przy rekrutacji na wybrane stanowisko. 

Nigdy nie korzystałeś z ChatGPT? Nie masz się czym martwić, to bardzo łatwe. Panel jest bardzo intuicyjny, poradzi sobie z nim każdy, nawet bez żadnego doświadczenia. Jak wejść na ChatGPT? Pierwszym krokiem jest wpisanie w wyszukiwarce chat.openai.com. Potem należy kliknąć „Sign in”, by założyć konto, lub „Log in”, by się zalogować, jeśli już korzystaliśmy z bota. Rejestracji można dokonać, podając maila i hasło, lub korzystając z istniejącego konta Google, Microsoft bądź Apple. ChatGPT nie prosi o dane osobiste, więc tu też nie ma się czego obawiać. 

Jak włączyć ChatGPT po polsku? Interfejs jest w języku angielskim, ale to w niczym nie przeszkadza, gdyż jest też niezwykle intuicyjny w obsłudze. Aby rozpocząć rozmowę z botem, wystarczy wpisać pytanie w języku polskim na dole strony, w oknie tekstowym. Żeby w pełni wykorzystać potencjał narzędzia, przygotuj sobie ogłoszenie o pracę, z którego otrzymałeś zaproszenie na rozmowę.

1cg.jpg

Jakie mogą być pytania na rozmowie o pracę?

Założyłeś już konto i znalazłeś okienko tekstowe — najtrudniejsze zadanie masz za sobą. Teraz wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Omówmy wykorzystanie ChatGPT w przygotowaniu do rozmowy o pracę na podstawie fikcyjnego ogłoszenia na stanowisko recepcjonisty.

  • Krok 1 - Wpisz w okno tekstowe na dole strony prośbę do bota, aby przyjął rolę rekrutera i przeprowadził z Tobą symulację rozmowy o pracę na wybrane stanowisko. 
  • Krok 2 - Dopisz prośbę, aby bot przygotował dla Ciebie np. 10 pytań, które mogą się pojawić podczas rozmowy, bazując na ogłoszeniu.
  • Krok 3 - Pod pytaniem wklej treść ogłoszenia, na które aplikowałeś i uzyskałeś zaproszenie na rozmowę. Wyślij.

1as.jpg

Teraz bot wygeneruje dla Ciebie pytania. Możesz klikać „Regenerate response”, by zapoznać się z różnymi konfiguracjami przykładowej rozmowy. Co więcej, możesz poprosić bota, aby napisał Ci, w jaki sposób warto na poszczególne pytania odpowiedzieć. Warto też eksperymentować z różnymi zaproponowanymi przez ChatGPT pytaniami, żeby wiedzieć, o czym mówić na rozmowie o pracę — np. poprosić bota, aby zadał Ci tylko pierwsze pytanie, udając, że jest rekruterem, albo tylko pytanie o zarobki. Potem możesz wpisać swoją odpowiedź i zapytać Chat, czy jest ona wyczerpująca oraz wartościowa w kontekście rozmowy o pracę. Możliwości ćwiczenia takiej rozmowy z botem są naprawdę szerokie. Tu widzicie na przykład fragment porady, jak odpowiedzieć na pytanie dlaczego chcesz u nas pracować?

asd1.jpg

Jakie pytania może zadać rekruter? Na co zwrócić uwagę?

Teraz już wiesz, jakie pytania mogą paść z ust rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak mniej więcej powinna wyglądać rozmowa o pracę. Tym sposobem oszczędzasz mnóstwo czasu, który spędziłbyś na poszukiwaniu odpowiedzi w wyszukiwarce internetowej. Oszczędzasz też nerwy, ponieważ możesz na spokojnie w domu zapoznać się z przykładowymi pytaniami, przemyśleć i przetestować odpowiedzi oraz do woli ćwiczyć takie rozmowy z botem, a nawet na głos, aby oswoić się z wypowiadaniem wypracowanych tekstów. Możesz też poprosić bota o porady, jak ogólnie dobrze wypaść na rozmowie oraz jak się porządnie do niej przygotować. Warto eksperymentować i starać się jak najlepiej formułować pytania. Gdy bot nie odpowiada zgodnie z naszymi oczekiwaniami, trzeba przerobić treść zagadnienia i poinformować SI, że nie o to nam chodziło. To potężne narzędzie, które daje ogrom możliwości.

Na co zwrócić uwagę, podczas rozmowy z botem? Nie podawaj żadnych danych wrażliwych. Pisz ogólniki, nie wprowadzaj do okna tekstowego informacji osobistych, nie podawaj też nazwy firmy. To narzędzie bazuje na sztucznej inteligencji, korzysta z zasobów sieci, ale uczy się także na podstawie pytań zadawanych przez użytkowników. 

Oczywiście nie ma gwarancji, że dokładnie takie pytania, jakie zaproponował bot, pojawią się podczas rozmowy o pracę. Niemniej jednak wsparcie się narzędziem takim jak ChatGPT to ogromne ułatwienie. Daje pewien obraz sytuacji i umożliwia ćwiczenia, a to pomaga opanować stres przed przystąpieniem do prawdziwego wywiadu.