Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Paula Drechsler
Paula Drechsler 01.06.2023 20:28

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać

pko
domena publiczna

Dziś, czyli 1 czerwca, zaczęły obowiązywać zmiany w PKO BP. Bank zmodernizował regulaminy kont oraz tabele opłat i prowizji. Trzeba uważnie czytać nowe wytyczne.

Zmiana regulaminu w PKO BP

Klienci banku PKO BP od jakiegoś czasu dostawali informacje o nadchodzących zmian. Dziś regulacje zostały wprowadzone i użytkownicy kont muszą się z nimi zapoznać. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadziło PKO, jest ustanowienie PKO Konto za Zero najważniejszym rachunkiem. Do to pory w ofercie bankowej było kilka różnych wariacji. Jak podaje bankier.pl prawie wszystkie rachunki, które zostały zastąpione PKO Kontem za Zero są objęte opłatą za prowadzenie.

Nazwa konta sugeruje, że będzie ono za zero złotych, ale są tutaj pewne koszta. Cena karty do tego konta to 10 zł. Jest na to sposób — wystarczy wykonać co najmniej pięć transakcji bezgotówkowych w miesiącu za pomocą karty lub BLIK-a, to koszt ten zostanie zrekompensowany, podaje legaartis.pl.

Zmiany w PKO oznaczają także pogorszenie warunków dla osób korzystających z Konta Ulubionego, informuje bankier.pl. Do 31 maja br. posiadacze takiego konta mogli wypłacać ze wszystkich bankomatów krajowych za darmo.

Jakiś czas temu pisaliśmy również o tym, że ma ulec zmianie oferta dla młodych. Od 1 czerwca jest dostępne wyłącznie Konto dla Młodych — znika PKO Konto Pierwsze.

Ujednolicenie opłat i zmiany w prowizjach

Zmiany wprowadzone zostały również do tabeli opłat i prowizji. Karty kredytowe i debetowe mają ukryte kruczki finansowe. Klientom korzystającym z kart kredytowych będą teraz naliczane wyższe opłaty. Są to kwoty w wysokości od 10 do 50 złotych. Koszta pojawią się tylko wtedy, gdy klienci nie wykonają odpowiedniej liczby operacji. W przypadku Konta dla Młodych wystarczy wykonać dwie transakcje w miesiącu, aby uniknąć opłaty za kartę.

Również wypłaty z obcych bankomatów to teraz koszt 10 złotych, z wyjątkiem wypłat BLIK, podaje legaartis.pl. Opłata w wysokości 10 złotych obejmie też każdą operację finansową w placówce, z wyjątkiem jednej darmowej wpłaty lub wypłaty w miesiącu. 

Zmiany dotknęły też użytkowników „Przejrzystej Karty Kredytowej”. Z informacji Interii wynika, że w celu uniknięcia opłaty za kartę, w miesiącu trzeba wykonać transakcje na min. 600 zł.

Zmiany są też w lokatach. Od 1 czerwca br. PKO Bank Polski oferuje np. nową, 6-miesięczną Lokatę urodzinową IKO. Jak podaje Business Insider, posiadacz konta indywidualnego może założyć jedną taką lokatę, a w przypadku kont wspólnych, lokatę może założyć jedna osoba.

Wydatki na cyberbezpieczeństwo

Przedstawiciele banków argumentują konieczność tego typu zmian i podwyżek opłat przede wszystkim rosnącymi kosztami operacyjnymi, podaje legaartis.pl. Są to koszta takie jak rosnące wydatki na IT i cyberbezpieczeństwo, powiększające się koszty pracownicze oraz konieczność inwestowania w nowe technologie.

Zgadza się to z obserwacjami poczynań PKO BP. Wg Interii bank stawia przede wszystkim na cyfryzację. W placówkach widać coraz więcej stanowisk samoobsługowych, wzrosła też rola bankowości internetowej — dostęp do takiej bankowości wg danych Interii ma już 90 proc. klientów PKO.