Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Paula Drechsler
Paula Drechsler 02.06.2023 17:14

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj

telefon
domena publiczna

Ponad setka popularnych aplikacji i gier została zainfekowanych wirusem, który zyskuje dostęp do wszystkich informacji o użytkowniku. Wśród zawirusowanych programów są m.in. edytory foto i wideo, apki do czytania, gry typu puzzle, bingo czy karty, apki do wypełniania ankiet, do kryptowalut i liczenia kroków oraz wiele, wiele innych. Podajemy listę programów z trojanem.

Aplikacje na Androida z nowym trojanem

W internecie krąży informacja o nowym wirusie o nazwie Android.Spy.SpinOK. Ten zjadliwy trojan został nieświadomie wbudowany przez wielu deweloperów do ich aplikacji udostępnianych m.in. w sklepie Google Play. SpinOK jest bowiem dystrybuowany pod przykrywką baneru reklamowego. Twórcy apek i gier korzystali z niego dobrowolnie, z nadzieją na podniesienie zysków z udostępnianych przez siebie programów. 

SpinOK był pobierany przez programistów i wbudowywany w aplikacje i gry, aby rzekomo pomóc im zarabiać na reklamach. W rzeczywistości pod płaszczykiem modułu reklamowego kryj się infekujący telefony trojan. Przez taki zabieg hakerów, aplikacje i gry zainfekowane zjadliwym wirusem przechodziły przez zabezpieczenia renomowanych stron dystrybuujących takie programy na telefon. Mnóstwo zawirusowanych apek trafiło m.in. do Google Play.

Lista aplikacji zainfekowanych wirusem Android.Spy.SpinOK

Popularne gry i aplikacje, do których trafił trojan, zostały pobrane przez ponad 420 milionów osób. Do tej pory eksperci z Dr. Web zidentyfikowali SpinOK w ponad 100 aplikacjach i grach.

Poniżej publikujemy listę nazw zainfekowanych programów. Należy sprawdzić ich obecność na telefonie i natychmiast je odinstalować. Trojan pobiera bowiem o użytkowniku wszystkie wrażliwe dane i cyberprzestępcy zyskują dostęp nawet do najbardziej poufnych informacji. Działający w tle wirus uzyskuje dostęp i dowiaduje się nawet o częstotliwości używania żyroskopu czy akceleratora!

apkizwirusami.pngFatalne wieści dla milionów posiadaczy urządzeń z Androidem. Prawdopodobnie pobrali podstępnego wirusa

Miliony osób pod ostrzałem hakerów

Specjaliści z Dr. Web znaleźli moduł cyberprzestępców w mnóstwie programów zarówno w Google Play jak i w innych miejscach w sieci. W przypadku sklepu Google, część aplikacji z wirusem została już z niego usunięta. Koniecznie trzeba je jednak samodzielnie odinstalować ze swojego telefonu. Wiele z tych aplikacji to gry, warto więc sprawdzić też telefony swoich dzieci czy młodszego rodzeństwa. Warto także sprawdzić telefony osób starszych, które nie korzystają na co dzień z internetu, ale grywają w gry na smartfonie, bo niektóre oferowane rozrywki są szczególnie popularne wśród starszej grupy odbiorców. Mowa tu o grach typu bingo, łączenie elementów, czyli tzw. merge games oraz pasjans.

Specjaliści z pcrisk.com zalecają również dodatkowe działania. Aby wyeliminować infekcje złośliwym oprogramowaniem, badacze radzą przeskanowanie telefonu z Androidem legalnym oprogramowaniem chroniącym przez złośliwymi modułami. Spece z pcrisk polecają Avast, Bitdefender, ESET i Malwarebytes. Przed przeprowadzeniem skanowania trzeba zaktualizować bazę danych wirusów we wszystkich tego typu chroniących programach, aby mogły dodać do swojego rejestru i tym samym później wykryć SpinOK.