Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Nie masz pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Sztuczna inteligencja ma i chętnie się nim podzieli
Paula Drechsler
Paula Drechsler 21.06.2023 12:50

Nie masz pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Sztuczna inteligencja ma i chętnie się nim podzieli

dzień ojca
biznesinfo

Do Dnia Ojca zostało niewiele czasu. Jeśli wciąż nie masz prezentu, bo pomysły na podarki nie są Twoją mocną stroną, to ten prosty trik może Cię uratować. Zapytaj o porady sztucznej inteligencji. Ma mnóstwo sugestii dotyczących prezentów dla taty i chętnie się nimi dzieli. Jak wybrać najlepszy upominek za pomocą programu ChatGPT? Podpowiadamy.

Sprytna pomoc wirtualnego asystenta SI

Niekiedy brak pomysłu na prezent potrafi wygenerować ogrom stresu i zatrzymać nasze poszukiwania. Na szczęście dzięki pomocy współczesnych technologii można łatwo temu zaradzić, jeśli marzy nam się sprezentowanie rodzicowi czegoś innego, niż standardowe czekoladki czy kwiaty. Internetowe poradniki nie biorą pod uwagę jednostki, a szersze grupy, np. pod kątem samych zainteresowań. Warto więc skorzystać z programu opartego na sztucznej inteligencji, np. ChatGPT. Inteligentny asystent pomoże znaleźć i dopasować prezent do osobowości, gustu, zainteresowań, jak i stanu zdrowia obdarowywanej osoby

ChatGPT można znaleźć na stronie chat.openai.com. To bardzo łatwe w obsłudze oraz darmowe narzędzie. Interfejs jest bardzo intuicyjny, a pytania i odpowiedzi są dostępne także w języku polskim. Więcej o tym, jak posługiwać się tym programem, można przeczytać tu: Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Łatwy sposób, by opanować stres i dobrze wypaść. Gdy już potrafimy korzystać z czatu sztucznej inteligencji, możemy przejść do działania i znaleźć z jego pomocą dobrze dopasowany prezent na Dzień Ojca.

Fantastyczna oferta Biedronki, ponad 1000 świetnych produktów na przecenie. Powodem urodziny sklepu

Nieoceniona pomoc dla osób, które nie mają głowy do wybierania prezentów

Zaczynamy od klasycznego pytania, podobnego do frazy, którą wpisalibyśmy w wyszukiwarkę Google. Zamiast jednak klikać kolejne strony i przeczesywać je, aby zebrać potrzebne nam informacje, wszystkie dane otrzymamy jak na tacy, bezpośrednio w oknie czatu ze sztuczną inteligencją. Pytanie w okienku tekstowym można wpisać na przykład tak:

ChatGPT odpowiada na pytanie o prezenty na Dzień Ojca

Sztuczna inteligencja zebrała różne koncepcje z internetu i przedstawiła nam w sposób zwięzły i czytelny. To może wielu osobom wystarczyć i na tej podstawie same już zdecydują, co kupić. Jednak niektórzy nadal mogą czuć się zagubieni lub nie mieć satysfakcji z wyników, bo na przykład nie zauważyli, aby cokolwiek z listy pasowało dokładnie do rodzica. Idźmy więc dalej. 

Doprecyzuj zapytanie, aby dostać dopasowane rekomendacje

Pytanie, które warto postawić sztucznej inteligencji, warto bardziej doprecyzować. Krótki opis charakteru i upodobań taty pomoże lepiej dostosować prezent do osobowości obdarowywanej osoby. Ważne! Pamiętajmy, aby nie udostępniać w czacie żadnych newralgicznych informacji. Pomińmy dane osobowe, lokalizację, nie podawajmy żadnych wrażliwych szczegółów. Pytanie powinno być precyzyjne, ale bez zbędnych detali. Sztuczna inteligencja uczy się na podstawie tego, co wpisujemy w okno tekstowe, więc lepiej unikać ujawniania zbyt wielu danych.

Eksperymentujcie z pytaniami. Możecie bazować na poniższym przykładzie. Opis dotyczy mężczyzny na emeryturze, który lubuje się w ogrodnictwie, ale ma już problemy ze stawami i nie może poświęcać się hobby w stu procentach.

Prezenty na Dzień Ojca zaproponowane przez sztuczną inteligencję

W tym przypadku odpowiedzi są już dokładniejsze, padły sugestie konkretnych, dostosowanych do danej osoby przedmiotów. Możemy klikać Regenerate response, aby zobaczyć inne wersje porad od bota. Jeśli jesteśmy zadowoleni z uzyskanych wyników i już wiemy, co kupić na Dzień Ojca, możemy iść krok dalej i dopytać czat np. o to, gdzie nabyć dane produkty. Wystarczy zadać pytanie o to, gdzie da się kupić przedmioty, które SI wymieniła pod konkretnym numerem w swojej odpowiedzi.

Sklepy, w których można kupić prezent wg. ChatGPT

W tym przypadku warto mieć na uwadze, ze czat SI był szkolony na danych do 2021 r., więc nie ma wiedzy na temat aktualnych nazw sklepów czy adresów witryn internetowych. Może przez to pokazywać niekiedy miejsca, które już nie istnieją lub przeszły rebranding. Na przykład w przypadku SklepOgrodnik.pl czat pominął znak „-”, a w przypadku firmy Agata dodał do nazwy Meble Ogrodowe, choć jest to wyłącznie kategoria na stronie mebli Agata. Nie stanowi to jednak większego problemu, bo po wpisaniu zaproponowanych przez bota miejsc np. w wyszukiwarkę Google, otrzymamy wiele pasujących wyników. Wyjątkiem są firmy, które nie istnieją — warto w pytaniu do bota podkreślić, żeby nie zmyślał nieistniejących miejsc. 

Przykładowe odpowiedzi sztucznej inteligencji pokazują, jak łatwo w dzisiejszych czasach oszczędzić sobie stresu związanego z poszukiwaniem odpowiedniego podarku