Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Paula Drechsler
Paula Drechsler 02.06.2023 14:55

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie

mars
domena publiczna

Dziś, tj. w piątek 2 czerwca odbędzie się transmisja na żywo z Marsa. To pierwsze takie wydarzenie w dziejach ludzkości. Każdy może wziąć udział i obserwować widoki z Czerwonej Planety. 

20. rocznica projektu Mars Express

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała na swoim koncie na Twitterze informację, że dziś odbędzie się pierwsza kiedykolwiek poprowadzona transmisja na żywo z Marsa. Wydarzenie związane jest z celebrowaniem 20. urodzin projektu Mars Express.

Projekt ten obejmuje poszerzanie wiedzy na temat Marsa przy pomocy bezzałogowej misji kosmicznej ESA. W misję zaangażowano orbiter Mars Express Orbiter MEO oraz lądownik Beagle 2. MEO wysłano w kosmos 2 czerwca 2003 r. i od tamtej pory cały czas relacjonuje ziemskim operatorom sytuację na Marsie. Orbiter fotografuje planetę, bada skład atmosfery i wpływ różnych marsjańskich czynników na jego klimat, a lądownik miał badać m.in. geologię Marsa, jednak kontakt z nim został przerwany i uznano go za straconego.

Celem misji jest lepsze zbadanie Czerwonej Planety. Teraz każdy będzie mógł chwilowo uczestniczyć w tym projekcie i ulec zapoznaniu się z Marsem na żywo, bo ESA poprowadzi godzinną transmisję. 

Gdzie obejrzeć transmisję z Marsa?

Pokaz na żywo z orbity Marsa prowadzony będzie na kanale ESA na YouTube. Konto Europejskiej Agencji Kosmicznej można wyszukać m.in. po wpisaniu w wyszukiwarkę YouTube @EuropeanSpaceAgency. Na dole tego artykułu pojawi się też bezpośredni odnośnik do transmisji. W momencie pisania tego artykułu zobaczyć można, że oczekujących jest ponad 3 tys. osób, a czat jest cały czas aktywny. Po 2 godz. od publikacji liczba oczekujących zwiększyła się do ponad 24 tys. osób. W tle wisi też informacja o tym, że to pierwszy marsjański live stream. Jest też licznik, który pokazuje, za jaki czas rozpocznie się pokaz na żywo. Można kliknąć dzwoneczek na liczniku, aby otrzymać powiadomienie, gdy wybije godzina rozpoczęcia przekazu.

Nadawanie planowo ma rozpocząć się ok. godziny 17:45. James Godfrey, kierownik operacji statków kosmicznych w centrum kontroli misji ESA w Darmstadt w Niemczech w komentarzu udostępnionym pod oczekującą transmisją napisał, że jest bardzo podekscytowany możliwością odbierania „marsjańskiego teraz”. 

Jak będzie prowadzony przekaz na żywo z Marsa?

Całe przedsięwzięcie odbędzie się dzięki kamerom monitoringu wizualnego, które znajdują się na pokładzie orbitera wysłanego na Marsa w 2003 r. Do tej pory informacje z orbitera były dostarczane z opóźnienie, więc nawet dla specjalistów przekaz danych na żywo z tego orbitera odbędzie się teraz po raz pierwszy. Zespół jest jednak dobrej myśli, mimo wiekowości sprzętu.

- To stara kamera, pierwotnie planowana do celów inżynierskich, w odległości prawie trzech milionów kilometrów od Ziemi, nie próbowano tego wcześniej i szczerze mówiąc, nie mamy 100 proc. pewności, że zadziała — wyjaśnił James Godfrey. - Ale jestem optymistą — dodał.

Czas od momentu zrobienia przez orbiter ujęć z Marsa do momentu pojawienia się ich na kanale YouTube może chwilę zająć, mniej więcej od 3 do 22 minut, podaje Interia. Dzieje się tak, bo ogranicza nas prędkość światła. Jednak odbiorca nie będzie miał w zasadzie świadomości, że przekaz dociera z lekkim opóźnieniem od momentu zrobienia ujęcia i to wciąż będzie projekcja na żywo.

„Jesteśmy bramą Europy do kosmosu. Naszą misją jest kształtowanie rozwoju potencjału kosmicznego Europy i zapewnienie, aby inwestycje w przestrzeń kosmiczną nadal przynosiły korzyści obywatelom Europy i świata”, pisze o sobie ESA. Aby przejść bezpośrednio do transmisji i zobaczyć komentarze na czacie, wystarczy kliknąć poniższy odsyłacz.