Archiwum sierpień 2023

Plaża i dolary
31.08.2023 21:45 Tropikalna wyspa zarabia krocie w internecie. Powód jest zaskakujący

Anguilla to składające się z kilku wysp położone w zachodniej części Atlantyku terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Zamieszkuje je nieco ponad 17 tys. osób. Malownicze wyspy, których mieszkańcy trudnią się głównie połowem homarów, nie kojarzą się raczej z branżą tech, a jednak w ostatnim czasie niespodziewanie stały się obiektem zainteresowania wielu korporacji i startupów IT. 

Elon Musk
31.08.2023 19:31 Elon Musk chce naszych odcisków palców i historii zatrudnienia. Stworzy „aplikację ostateczną”

Od pierwszego dnia po przejęciu Twittera Elon Musk przyzwyczaja nas do podejmowania kontrowersyjnych decyzji. Masowe zwolnienia, konieczność spędzania nocy przez pracowników w biurze, a ostatnio zmiana jednej z najlepiej rozpoznawalnych internetowych marek na X to zaledwie pojedyncze przykłady. Krytyczne głosy nie powstrzymują Muska przed podejmowaniem kolejnych odważnych działań.

Kobieta korzystająca z laptopa.
30.08.2023 18:44 Myśleli, że to wirus. Windows nagle zaczął wyświetlać wyskakujące okienka

Microsoft przyzwyczaił nas do tego, że interfejs użytkownika Windowsa zawiera elementy promujące inne produkty tej korporacji. Niejednokrotnie dochodziło też do sytuacji, w której system wbrew preferencjom użytkowników resetował wprowadzone przez nich ustawienia aplikacji domyślnych. To, co kiedyś było nie do pomyślenia w przypadku komercyjnego i relatywnie kosztownego oprogramowania, na naszych oczach staje się standardem.

pieniądze
29.08.2023 20:49 Stare telefony komórkowe potrafią kosztować krocie. Sprzedaj je i podreperuj domowy budżet

Przejrzyj szafki i szuflady, bo być może gdzieś tam w zakamarkach kryje się mały skarb, a nawet kilka takich cacek. Stare telefony komórkowe, którymi niegdyś powszechnie się posługiwano, dziś często nie nadają się już do użytku. Ale i tak można na nich skorzystać, bowiem wiele modeli jest prawdziwą gratką dla kolekcjonerów. Sprawdź, czy masz któryś z tych telefonów komórkowych, bo możesz na nim zarobić.

biegacze
29.08.2023 18:32 Niemal 40 tys. Polaków pobiegnie w szczytnym celu. Za udział otrzymają coś bardzo nietypowego

Za kilka dni odbędzie się Poland Business Run. Jest to największy charytatywny bieg biznesowy w Polsce, który pomaga spełniać marzenia osób po amputacjach. Wydarzenie organizowane jest od wielu lat. W tym roku na uczestników, którzy przebiegną wyznaczoną trasę, czekają bardzo ciekawe niespodzianki. “To pierwsza tego typu inicjatywa w świecie biegów organizowanych w Polsce”.

bankomaty
29.08.2023 17:30 Popularny bank wystosował ważny komunikat. Dotyczy niemal 5 milionów klientów

Niemal 5 milionów osób korzystających z usług jednego z popularnych w Polsce banków obejmą zmiany, które instytucja właśnie wprowadziła. Chodzi o modyfikacje w Tabeli Opłat i Prowizji, co oznacza wzrost cen dla klientów instytucji. Podwyżki dotyczą kilku usług. Nowe ustalenia zaczynają obowiązywać od dzisiaj.

telefon
29.08.2023 16:24 Meta wciąż rozwija popularny komunikator. Teraz czas na poprawę jakości przesyłanych plików

Użytkownicy jednego z najpopularniejszych komunikatorów należących do firmy Meta długo czekali na tę świetną opcję — teraz wreszcie ma zostać wprowadzona. Poprawi komfort użytkowania aplikacji, bo wpłynie bezpośrednio na jakość przesyłanych materiałów.

Laptop
29.08.2023 12:34 Domena internetowa na 100 lat. Gigant uruchamia nową usługę, cena zdumiewa

Szacuje się, że system dostarczania treści WordPress jest aktualnie wykorzystywany przez około 850 mln stron internetowych, czyli nawet 43% wszystkich witryn dostępnych w Sieci. Firma odpowiedzialna za rozwój WordPressa systematycznie rozbudowuje portfolio swoich usług internetowych. Właśnie uruchomiono kolejną, dzięki której będzie można raz na zawsze zapomnieć o konieczności odnawiania domen internetowych.

Panele fotowoltaiczne
29.08.2023 11:05 Google sprzeda dane dostawcom fotowoltaiki. Czeka nas zalew niechcianych telefonów?

Powiedzieć, że Mapy Google to kopalnia niezwykle cennych informacji to nic nie powiedzieć. Najlepiej zdaje sobie z tego sprawę Google, które od momentu uruchomienia usługi w 2005 roku śmiało eksperymentuje ze spieniężaniem dostępnych tam danych. Najnowszy pomysł korporacji na zarabianie na swoich mapach może jednak wzbudzać wątpliwości w kwestii prywatności i kontroli nad tym, co i jak w jaki sposób Google sprzedaje swoim partnerom.

Naukowiec w laboratorium
29.08.2023 09:50 Analogowe procesory ze szkła. Nowy pomysł na sztuczną inteligencję zwiększy wydajność i ograniczy zużycie energii

Rozwój oprogramowania klasyfikowanego jako sztuczna inteligencja przekłada się bezpośrednio nie tylko na zapotrzebowanie na moc obliczeniową, ale też na energię niezbędną do trenowania modeli. Szacuje się, że opracowanie pojedynczego modelu, a codziennie trenowane są ich setki, jeśli nie tysiące, pozostawia ślad węglowy zbliżony do tego, jaki emitowany jest przez samochód osobowy przez cały okres jego eksploatacji. Pomysł na rozwiązanie tego problemu ma IBM.

kobieta
28.08.2023 14:17 Nie odbieraj połączeń z tego numeru telefonu, to oszust i wyłudzacz. Lepiej od razu go zablokuj

Oszustwa przez telefon to prawdziwa plaga. Niekiedy przestępcy są tak przekonujący, że łatwo się naciąć i wiele stracić. Często dochodzi do wyłudzenia danych wrażliwych, które mogą zostać wykorzystane w niecny sposób, oraz po prostu do kradzieży pieniędzy. Jeśli więc dzwoni do Ciebie ten numer, natychmiast go zablokuj, ponieważ po drugiej stronie słuchawki również czyha oszust.

złodziej
28.08.2023 12:49 Kradną samochody w ciągu kilku sekund. Złodzieje wykorzystują metodę "na game boya"

Z doniesień warszawskiej Policji wynika, że złodzieje samochodów coraz częściej sięgają po metodę "na game boya”. Wykorzystują do tego urządzenie, które przypomina kultowy sprzęt do grania i kradną auto w kilka sekund. Ofiarą może paść każdy, kto posiada samochód wyposażony w popularną funkcję.

telefon
28.08.2023 10:18 Fantastyczna nowa opcja w popularnej aplikacji Google. Wiele ułatwia

Ciesząca się popularnością aplikacja Google, która jest numerem jeden w swojej kategorii, a kilka lat temu przekroczyła próg miliarda pobrań w Sklepie Play, w końcu dostaje długo wyczekiwaną aktualizację. Mnóstwo osób dziwi się, że nie było jej od początku.

satelita
28.08.2023 09:06 Zatrważające dane na temat przestrzeni kosmicznej. NASA zainwestuje miliony, by sobie z tym poradzić

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, jakie firmy otrzymają wsparcie finansowe na rozwój technologii ograniczających gigantyczny problem, związany z niepożądanymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Milionowe wsparcie przeznaczone będzie na działania na orbicie oraz powierzchni planet i księżyców.

Elektrownia
27.08.2023 14:19 Badania: offsety węglowe to fikcja. Zaskakujące wnioski naukowców

Jednym z elementów walki ze zmianami klimatycznymi jest realizacja przedsięwzięć równoważących emisje dwutlenku węgla, co może prowadzić do całkowitej neutralności klimatycznej danego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa domowego, a nawet nadwyżek. Redukcje emisji CO2 w jakimś obszarze działalności przy zachowaniu dotychczasowych poziomów w innym, czyli offsety, okazują się jednak znacznie mniej skuteczne, niż dotąd przypuszczano.

Rozdzielnia prądu
27.08.2023 09:49 Na rewolucję w energetyce jeszcze poczekamy. Nowe wieści w sprawie głośnego odkrycia

W ubiegłym tygodniu świat nauki obiegła wiadomość o niezwykłe ważnym odkryciu, jakiego mieli dokonać badacze z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu. Twierdzili oni, że wynaleźli materiał, który ma szansę de facto wywrócić do góry nogami to, jak myślimy dziś o przesyłaniu energii. Dziś na temat tego odkrycia wiemy już więcej – po początkowych wielkich nadziejach przyszedł czas na chłodzenie entuzjazmu.

emerytka
26.08.2023 12:57 Emerytka z Legnicy straciła grube tysiące. Uwierzyła, że wybrał ją "duch święty"

Komenda Miejska Policji w Legnicy otrzymała zgłoszenie na temat 76-letniej kobiety, która zlecała przelewy na duże sumy. Zapytana o powody takich działań seniorka zeznała, że sprawa jest związana ze specyficzną rozmową przez internet. Kobieta uwierzyła, że została wybrana przez “ducha świętego” i zgodziła się na warunki prezentowane przez oszusta.

dziecko
26.08.2023 11:09 Zamieszanie na YouTube. Serwis wyświetla dzieciom materiały dla dorosłych

Kiedy dziecko ogląda filmiki w internecie, może natknąć się na tematykę produktów dla dorosłych – samochodów, nieruchomości czy usług bankowych, oraz innych. Przez takie działania Google może mieć kłopoty, które będą giganta sporo kosztować. Natomiast reklamodawcy mogą się zacząć zastanawiać, czy ich przekaz trafia do odpowiednich osób.

bank
26.08.2023 09:34 Klientów tych instytucji czekają pewne utrudnienia. Chodzi o trzy znane w Polsce banki

Kilkanaście milionów klientów znanych w Polsce banków musi się przygotować na różne utrudnienia, które pojawią się w najbliższych dniach. Problemy zaczną się już dziś i dotkną użytkowników korzystających z usług dwóch dużych banków oraz jednej mniejszej instytucji.

wojsko
26.08.2023 08:25 Niebezpieczny atak hakerski na polską instytucję wojskową. Kształcą się tu przyszli dowódcy

Hakerzy z grupy CyberTriad, którzy najprawdopodobniej są powiązani z Chinami lub Rosją, przeprowadzili atak na kilka firm oraz instytucji w Polsce, oraz na Litwie, w tym na polską uczelnię wojskową. Miało dojść do wycieku poufnych danych wojskowych. Rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni odniósł się do ustaleń mediów.

Ursula von der Leyen i Mateusz Morawiecki
25.08.2023 21:57 Nowe unijne przepisy dotyczące internetu. Sprawdzamy, co się zmieni dla europejskich uzytkowników

Niejednokrotnie już Komisja Europejska starała się przedstawić propozycję takich regulacji rynku usług cyfrowych, aby te mogły być stosowane w niełatwej praktyce, w której rozwój techniki znacząco wyprzedza tempo prac nad legislacją. Z mniejszymi bądź większymi sukcesami, ale też nie bez porażek. Dziś w życie wchodzi kolejny akt prawny, który stanowić ma europejskie prawo w szczególnie wrażliwym obszarze internetowej aktywności obywateli Wspólnoty.

Kobieta przed komputerem
25.08.2023 17:35 Wadliwa aktualizacja Windowsa. System w ogóle się nie uruchamia. Jak temu zapobiec?

Choć za licencję za Windowsa trzeba zapłacić na rynku konsumenckim co najmniej ok. 580 zł, to trudno uznać, aby jakość aktualizacji tego systemu operacyjnego stała na wysokim poziomie. Co jakiś czas Microsoft udostępnia nowości, które zamiast poprawiać stan systemu, często doprowadza do jego awarii. Niestety, właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia po raz kolejny.

Jensen Huang, CEO NVIDIA
25.08.2023 15:35 Oto nowy król Doliny Krzemowej. Gigantyczne zyski zapewniła sztuczna inteligencja

Od wielu miesięcy dyrektorzy wykonawczy korporacji z Doliny Krzemowej przekonują udziałowców, że branża tech jest bardziej odporna na gospodarcze wahania. Przez ten czas przekonaliśmy się, że ciągłości funkcjonowania takich korporacji jak Google czy Microsoft nie zagraża nic poza mniejszym niż oczekiwane wpływami, co jednak nie uchroniło przed stratą pracy dziesiątek tysięcy pracowników. Jest jednak korporacja, której trudne czasy zdają się nie imać, a która właśnie ogłosiła 101-procentowy wzrost przychodów.

portfel
25.08.2023 13:53 W Polsce narasta problem fikcyjnych rekrutacji. Fałszywe oferty prowadzą do strat finansowych

Trwa kolejna kampania cyberprzestępców polegająca na wyłudzaniu danych i pieniędzy. Tym razem oszuści za cel obrali osoby poszukujące pracy oraz skłonne do podjęcia nowego zatrudnienia na lepszych warunkach. Złodzieje posługują się w tym przypadku metodą “na rekrutację”. Wiele firm działających w Polsce mierzy się z problemem phishingu, a kandydaci do pracy są narażeni na utratę środków.

morawiecki
25.08.2023 11:56 Platforma Obywatelska wykorzystała deepfake Mateusza Morawieckiego. "Niebezpieczne zjawisko"

Platforma Obywatelska opublikowała spot wyborczy, w którym użyto głosu Mateusza Morawieckiego. Część wykorzystanych w nagraniu tekstów faktycznie wypowiedział premier podczas swoich wystąpień, jednak pozostałe wypowiedzi zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję na podstawie rzekomych maili Morawieckiego. W sieci zawrzało.

netflix
25.08.2023 10:15 Oto, co przyniósł zakaz dzielenia kont na platformie Netflix. Badania wskazują na duże zmiany

Netflix to bardzo popularna platforma, na której można oglądać filmy i seriale. Odpowiada za 8 proc. całkowitego oglądania filmów na całym świecie, podaje serwis demandsage.com. Kobiety stanowią 51 proc., a mężczyźni 49 proc. wszystkich użytkowników tej popularnej platformy strumieniującej. Ostatnio Netflix zdecydował się na wprowadzenie zmian — chodzi o blokadę dzielenia kont. To wpłynęło na wybory milionów osób, które korzystały do tej pory z usług serwisu. 

aplikacje
25.08.2023 08:37 Koniec popularnej wersji Messengera. Aplikacja zostanie wyłączona już we wrześniu

Ciekawy fakt na temat Facebooka jest taki, że według statystyk jego aktywni użytkownicy stanowią 36,8% ludzi na Ziemi. Niemal wszyscy miłośnicy tej platformy korzystają również z facebookowego komunikatora, Messengera. Teraz część osób może się nieźle zirytować, bo firma Meta zdecydowała o wyłączeniu jednej z jego wersji. Popularny wariant Messengera przestanie działać już we wrześniu.

Dowód osobisty
24.08.2023 13:57 Wielki wyciek danych z popularnej aplikacji. Dane 2,6 mln użytkowników wystawione na sprzedaż

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że nawet w przypadku największych i najbardziej popularnych aplikacji i portali co jakiś mamy do czynienia z wyciekami danych użytkowników. Niemniej rzadko dochodzi do sytuacji, w której liczbę wyciekłych rekordów liczy się w milionach. Niestety, taka miała właśnie miejsce, a incydent związany jest z aplikacją, którą pobrały setki milionów użytkowników i jest niezwykle popularna także w Polsce.

auto elektryczne
24.08.2023 10:41 Polski samochód elektryczny w Watykanie. Papież poświęcił auto eVan

Papież Franciszek, głowa Kościoła katolickiego, pobłogosławił polskie auto elektryczne eVan. Samochód dostawczy z Innovation AG został poświęcony podczas wizyty uczestników wyprawy “The eMobi Road to COP28” w Watykanie.

radom
24.08.2023 08:42 Wybuchy w Radomiu. Nastąpiło przekroczenie bariery dźwięku

Mieszkańcy Radomia i okolic przeżyli chwile grozy, kiedy ich uszu doleciały odgłosy dwóch potężnych wybuchów. Przerażający efekt dźwiękowy wywołał ogrom reakcji w sieci. Wojsko i radomska policja reagują na wybuchy w Radomiu i komentują zaistniały incydent. 

Chandrayaan-3
23.08.2023 18:46 Gigantyczny sukces Indii. Lądownik i łazik wylądowały na biegunie Księżyca

Po kilku dniach lotu Indie mogą ogłosić wielki sukces. Jako czwarty kraj na Ziemi z sukcesem wysłali na Księżyc sondę, której udało się wylądować. Nie jest to jednak jedyne osiągnięcie tego kraju zdobyte podczas trwającej misji.

budynek
23.08.2023 13:24 Brytyjski gigant stawia na Polskę. Można znaleźć zatrudnienie na dobrych warunkach

Nawet pół tysiąca osób ma znaleźć pracę w nowo otwartym w Polsce globalnym centrum usług, które odpowiada za zadania z czterech różnych obszarów. Oferty publikowane przez firmę obejmują pracę hybrydową i zdalną, prywatną opiekę medyczną i wiele innych udogodnień. 

portfel
23.08.2023 11:46 Nie zapłacili mu za pracę, zemścił się w nieoczekiwany sposób. Nagranie ma ponad 3 mln wyświetleń

Internet obiegło nagranie, na którym widać, jak robotnik bierze piłę maszynową, wkracza na dach wybudowanej przez siebie konstrukcji i z zapałem niszczy własne dzieło. Jak się wkrótce okazało, była to prawdopodobnie jego reakcja na brak zapłaty za wykonane zlecenie. Zemsta dokonana w tak drastyczny sposób podzieliła widzów. Co robić w przypadku braku wypłaty za pracę na zlecenie?

banki
23.08.2023 09:46 Alarm dla niemal 3 milionów klientów dwóch dużych banków. Pieniądze Polaków znów zagrożone

Cyberprzestępcy ponownie atakują klientów banków. Złodzieje chcą wykraść dane logowania, aby móc z łatwością dobrać się do pieniędzy Polaków. Oszuści przejmują loginy i hasła użytkowników, uzyskują dostęp do konta bankowego ofiary i kradną umieszczone na nim środki. Lepiej mieć się na baczności.

dominika kulczyk
23.08.2023 08:32 Spółka Dominiki Kulczyk z nową inwestycją. Piekło zlokalizowane jest w Wielkopolsce

Grupa Polenergia, spółka kierowana przez Dominikę Kulczyk, uruchomiła właśnie kolejną potężną inwestycję. Biznes otrzymał nazwę Piekło i jest usytuowany w Wielkopolsce. Na działalności projektu skorzystać ma nawet 20 tys. gospodarstw domowych.

Internet Rzeczy
22.08.2023 12:53 Hitowy produkt pozwala wykraść hasło do Wi-Fi. Sprawdź, czy coś ci grozi

Elektronika na dobre trafiła pod strzechy także w całkiem dosłownym sensie. Coraz chętniej instalujemy systemy automatyki domowej, np. inteligentne zamki, oświetlenie czy sterowniki pozwalające zarządzać ogrzewaniem. Jednocześnie w przypadku elektroniki i oprogramowania nigdy nie można mówić o gwarancji stuprocentowego bezpieczeństwa, o czym mogą się przekonać posiadacze inteligentnych żarówek TP-Link.

uokik
22.08.2023 11:16 Wielkie oszustwo o znamionach piramidy finansowej w Polsce. Wprowadzali klientów w błąd, tysiące osób zainwestowało

Znamy ciąg dalszy wielkiej afery o znamionach piramidy finansowej, która dotknęła tysiące Polaków. O podejrzeniu oszustwa informowaliśmy w czerwcu br. "Spółka poprzez swoje działanie dawała konsumentowi niesłuszne podstawy do przekonania, że oferta charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i pewnością zwrotu kapitału. Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej" - zaznaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie dotyczącym oszustwa. Firma zostanie ukarana.

Poczta Gmail
22.08.2023 10:00 Świetna nowa funkcja w aplikacji Gmail na smartfonach. Skorzysta każdy

Do aplikacji mobilnych Gmail trafia długo wyczekiwana funkcja. Zarówno w wersji na Androida, jak i iOS-a można już korzystać z możliwości jednego z najbardziej zaawansowanych maszynowych tłumaczy – Google Translatora – bez konieczności opuszczania aplikacji pocztowej. Liczba dostępnych par językowych imponuje, zaś z nowości mogą skorzystać zarówno zwykli użytkownicy, jak i klienci usług biznesowych Google.

pieniądze
22.08.2023 08:23 Tak można zdobyć specjalne przywileje i jeszcze skorzystać na tym finansowo. Wystarczy kilka kroków

W tym sektorze jest mnóstwo ofert pracy, często nie trzeba mieć żadnego doświadczenia ani specjalnego wykształcenia, ale jest też możliwość rozwoju i nabywania specjalnych uprawnień. 22 sierpnia obchodzimy Dzień Pracownika Ochrony. Wydarzenie to jest nieoficjalnym świętem, które celebruje się od 1997 roku, a przypada w rocznicę wprowadzenia ustawy o ochronie osób i mienia. Szukasz pracy lub chcesz się przekwalifikować? Zwróć uwagę na ten dział. Ile zarabia w Polsce pracownik ochrony i jak nim zostać?

laptop
21.08.2023 14:09 Znany program na celowniku hakerów, korzystają z niego setki milionów osób. Doradzamy, jak się chronić

Szacuje się, że z WinRAR-a korzysta dziś na całym świecie nawet 500 mln osób. Czyni go to najpopularniejszym narzędziem w klasie oprogramowania służącego do kompresji plików i nie ma wątpliwości, że wielu użytkowników nie wyobraża sobie bez niego codziennej pracy. Niestety, w ostatnim czasie w programie odnaleziono groźną lukę bezpieczeństwa, która pozwala hakerom na zdalne przejęcie kontroli nad podatnym komputerem.

pieniądze
20.08.2023 13:40 Tu warto pracować, by sporo zarabiać. Poznaj listę najlepiej płatnych zawodów w Polsce, wypłaty to nawet 30 tys. zł

Dobre zarobki zwykle determinują poczucie bezpieczeństwa, są też źródłem komfortu. Nie wszystkim zależy jednak na stanowiskach kierowniczych, a to zwykle tutaj można zyskać najwyższe pensje. Są jednak takie zawody, w których również da się bardzo dobrze zarabiać, nie będąc menedżerem czy dyrektorem. Oto lista najlepiej płatnych zawodów w Polsce.

pieniądze
20.08.2023 11:53 Lepiej przejrzyj wszystkie zakamarki w domu. Jeśli masz te banknoty z PRL-u, możesz dużo zyskać

Choć pieniądze, które były w obiegu w czasach PRL-u dziś nie mogą być wykorzystywane do płacenia za towary i usługi, to i tak można z nich skorzystać. Nie da się nimi płacić, ale można otrzymać za nie pieniądze. Wiele banknotów z PRL-u jest bowiem w cenie, a kolekcjonerzy chętnie je zalicytują. Koniecznie sprawdź, czy masz gdzieś w mieszkaniu takie pieniądze i wystaw je na sprzedaż, a podreperujesz domowy budżet.

operacja
20.08.2023 09:56 Lekarze wszczepili człowiekowi świńską nerkę. Czy szykuje się przewrót w transplantologii?

Naukowcy od wielu lat starają się znaleźć sposób na to, aby ludzki organizm mógł funkcjonować po przeszczepach odzwierzęcych. Wykorzystanie zwierząt jako dawców mogłoby uratować tysiące istnień ludzkich. Teraz prawdopodobnie nastąpił przełom w tej dziedzinie transplantologii. Człowiekowi wszczepiono świńską nerkę, która się przyjęła i działa już dłuższy czas. To pierwszy taki przypadek na świecie.

bankomaty
20.08.2023 08:26 Popularny w Polsce bank wprowadza ważne zmiany. Obejmą niemal 7 milionów Polaków

Jedna z największych grup finansowych i największy bank z kapitałem prywatnym w Polsce ogłosił wprowadzenie ważnych zmian. Początek wyznaczono na 4 września. Modyfikacje dotkną miliony Polaków, bo bank z trzecią w Polsce wielkością aktywów oferuje propozycje finansowe zarówno dla osób indywidualnych, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i polskich i międzynarodowych korporacji. Co trzeba wiedzieć na temat nadchodzących przekształceń i jak się przygotować?

studenci polska sukces
19.08.2023 11:43 Polscy studenci przekazali wspaniałe wieści. Spektakularny sukces na międzynarodowej arenie

Są pełni pasji, zdeterminowani i ciekawi świata – studenci z Polski tworzą rewolucyjne projekty i osiągają imponujące wyniki na międzynarodowych konkursach. Jednak za rzadko słyszymy o tym w przestrzeni publicznej. Tym razem ogromnego sukcesu dokonał zespół AGH Space Systems. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że młodzi Polacy “niemal całkowicie znokautowali rywali”.

kobieta
18.08.2023 19:39 Polacy wolą komunikację miejską od samochodu, powody zaskakują. Niespodziewane wybory młodych osób

Młodzi Polacy zmieniają podejście do posiadania własnego samochodu. Zamiast prywatnego auta wolą przejazd komunikacją miejską czy taksówką. Powody zaskakują i nie chodzi wyłącznie o możliwość korzystania z telefonu w trakcie jazdy, ale również o inne aspekty takiego podróżowania. – Nie trzeba martwić się serwisem, ubezpieczeniem czy szukaniem miejsca parkingowego – tłumaczą post-millenialsi, wywracając do góry nogami system, który znamy od lat.

smutek
18.08.2023 19:25 Kolejna likwidacja w sektorze finansowym. Klienci nie mogą wypłacić środków zgromadzonych na koncie

Nastąpiła kolejna wielka upadłość w sektorze finansowym. Firma ogłosiła likwidację, klienci nie mogą dostać się do swoich kont. Ludzie utracili dostęp do środków, chodzi o tysiące na rachunkach rozliczeniowych, sprawa jest w toku. Podmiot gospodarczy poinformował, że nie był w stanie znaleźć nowego dostawcy bankowego po tym, jak dotychczasowy partner wycofał swoje usługi. 

pko bp
18.08.2023 17:52 Oszuści podszywają się pod PKO BP. Wystosowano ważny apel do klientów banku

Klienci popularnego banku PKO BP znów są w niebezpieczeństwie. Cyberprzestępcy próbują wykorzystać nieuwagę i zdobyć cenne dane swoich ofiar. Lepiej sprawdzić kilkukrotnie, zanim wykona się jakiekolwiek działania w banku. Specjaliści ostrzegają przed możliwymi stratami finansowymi. Trzeba mieć się na baczności i uważać na kilka elementów.

liczenie pieniędzy
18.08.2023 16:09 Polacy zaniepokojeni nowymi aktywnymi kredytami w BIK-u. To nie wina pomyłki ani oszustwa, tylko zmiany w przepisach

Nastąpiły modyfikacje w przepisach związanych z kredytami i pożyczkami. Nowe regulacje znacząco wpływają na to, jak wygląda teraz status użytkownika w BIK-u pod względem zalegających opłat. Liczba aktywnych kredytów u wielu Polaków nagle się zwiększyła, mimo że do tej pory nie posiadali oni pokaźniejszego zadłużenia. Mnóstwo osób nie zdaje sobie nawet sprawy, jak teraz prezentuje się ich status w BIK-u. A jest on bardzo istotny, bo wpływa na tzw. scoring, czyli ocenę wiarygodności finansowej. Wyjaśniamy, co stoi za takim stanem rzeczy. 

pieniądze
16.08.2023 13:10 W tej branży wciąż szukają pracowników. Można sporo zarobić, wypłaty sięgają nawet 35 tys. zł

Niedawno obchodziliśmy Dzień Energetyka. To liczna grupa zawodowa, a jednak wciąż poszukiwani są nowi pracownicy. Stawki w tym sektorze sięgają nawet 35 tys. zł. Można przebierać w stanowiskach, otwartych wakatów jest sporo.

wirus
16.08.2023 11:43 Dostałeś takiego SMS-a? Natychmiast go usuń, jest poważnym zagrożeniem dla Twoich pieniędzy

Cyberprzestępcy po raz kolejny wykorzystują wiadomości SMS, by nas oszukać, ale tym razem mają w zanadrzu coś więcej, niż namawianie do wypełniania różnych formularzy. W tym przypadku kliknięcie linku równa się instalacji groźnego oprogramowania. Oszuści będą mogli zdalnie działać na urządzeniu i wykradać, co im się żywnie podoba. Prowadzi to do możliwości obejścia ochrony sprzętu, uwierzytelnienia (w tym uwierzytelniania dwuskładnikowego) oraz stworzenia automatycznych płatności z urządzenia ofiary.

samochody
16.08.2023 09:58 Uwaga na oszustwo "na koło". Złodzieje atakują na parkingach, stacjach paliw, a nawet na bramkach autostrad

Złodzieje nieustannie wymyślają kolejne metody działania. Potrafią znaleźć sposób na to, aby wyłudzić pieniądze lub ukraść mienie w każdej możliwej sytuacji. Tym razem za cel obrali sobie kierowców. Przestępcy skupiają się głównie osobach podróżujących samotnie, wcześniej dokładnie przyglądając się temu, co wybrana przez nich ofiara robi. Lepiej mieć się na baczności.

flaga
16.08.2023 08:20 Niemal 90 proc. Polaków deklaruje chęć podróżowania. Ten sposób może okazać się sporym ułatwieniem

Podróże po Polsce są świetnym sposobem nie tylko na spędzanie wakacji, ale też wykorzystywania wolnych weekendów. Takie wycieczki praktykują zarówno Polacy, jak i turyści z zagranicy. Oprócz samodzielnego komponowania tras lub korzystania z usług przewodników teraz można sięgnąć także po audioprzewodnik, który da się pobrać na telefon. Powstała do tego specjalna aplikacja — VacationPoland. Jak mówią o niej twórcy, „to nowoczesna wersja przewodnika, która pozwala w przyjemny i wygodny sposób podróżować po Polsce. Na zawsze zapomnisz o nudnych wycieczkach, nieodpowiednich warunkach pogodowych, niewygodnym czasie i zmęczeniu, natłoku turystów i niesmacznych restauracjach. Wszystko, czego potrzebujesz, aby poznać Polskę: telefon, słuchawki i dobry nastrój”. O kulisach powstania apki, jej rozwoju i pomysłach na przyszłość opowiedziała mi Aleksandra Verchanka, współzałożycielka VacationPoland. Jak twierdzi moja rozmówczyni, osoby pracujące przy aplikacji chcą tworzyć „polską turystykę bardziej zaawansowaną technologicznie, budując TravelTech startup ze wsparciem sztucznej inteligencji”. 

gg
15.08.2023 11:27 Przetrwał, ma się dobrze, dziś obchodzi urodziny. Kultowy polski komunikator Gadu-Gadu jest z nami od 23 lat

Dziś, czyli 15 sierpnia, swoje 23. urodziny obchodzi kultowy polski komunikator Gadu-Gadu (GG). Mało kto nie kojarzy charakterystycznego dźwięku nadchodzącej wiadomości GG, emotek, kultowych statusów dostępności “zaraz wracam, “dostępny”, czy opisów informujących o nastroju znajomego na liście kontaktów GG. Do komunikatora wciąż loguje się rocznie 1 mln użytkowników.

wojsko polskie
15.08.2023 11:13 Już dziś w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego. W planach niesamowite pokazy specjalistycznych sprzętów

Pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” od 12 do 15 sierpnia odbywają się Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Po 3 latach nieobecności wraca też wielka defilada Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowały na ten czas liczne atrakcje. W planach pokazy specjalistycznych sprzętów i nowych technologii.

flaga
15.08.2023 10:15 Mamy powód do świętowania. Polacy w światowej czołówce w bardzo nietypowym konkursie związanym z kosmosem

Zespół z Polski zajął wysokie miejsce na podium w konkursie Hack-A-Sat. Polacy dostali nagrodę za… włamanie! Drużyny z całego świata miały bowiem za zadanie zhakować satelitę. Powód był bardzo ważny, całe wydarzenie miało na celu umożliwienie służbom i badaczom znalezienie słabych stron w systemie, aby w przyszłości żadne wrogie siły nie złamały ochrony satelity.

bankomat
15.08.2023 08:17 Jeśli Twój kod PIN znajduje się na tej liście, to masz się czym martwić. Twoje pieniądze mogą być zagrożone

Wydawać by się mogło, że kod PIN to taka kombinacja cyfr, która z pewnością ochroni nasze finanse przed dostępem nieuprawnionych do tego osób. Nic bardziej mylnego. Niektóre kody PIN mogą narazić nas na nieprzyjemności. Chodzi o to, że oszuści z łatwością przejmują pieniądze z kont osób, które posługują się akurat tymi hasłami. Jeśli Twój kod PIN znajduje się na poniższej liście, to Twoje środki na rachunku bankowym są zagrożone. Lepiej zmienić taką kombinację cyfr.

laptop-ekran-mezczyzna
14.08.2023 14:05 Jak prosty błąd pracownika może prowadzić do cyberataku? Odkryj najczęstsze pułapki!

W ostatnich miesiącach obserwujemy wzrost ataków cybernetycznych na firmy, urzędy oraz osoby prywatne. W tym roku doszło do jednego z największych wycieków danych w historii polskiego Internetu[1] obejmującego ponad milion unikalnych rekordów z loginami i hasłami do różnych stron, w tym portali społecznościowych czy aukcyjnych. Szczegóły wycieku zaskakiwały nie tylko co do jego skali, ale łatwości z jaką można uzyskać dostęp do tych danych. Eksperci z krakowskiej firmy Axence, tłumaczą jak bronić się przed atakami i przede wszystkim jak skutecznie edukować pracowników.

kosmos-polska-Sławosz-Uznanski
10.08.2023 09:40 Drugi w historii Polak poleci w kosmos. „To niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach”

W środę 9 sierpnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił, że polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To jest już pewne, natomiast teraz czekamy na potwierdzenie kandydatury Sławosza Uznańskiego – ma tego dokonać specjalny międzynarodowy komitet nadzorujący działalność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

flaga-Litwa
09.08.2023 15:28 Czy na Litwie będą nowe regulacje w sprawie nikotynowych alternatyw?

Litewskie Ministerstwo Gospodarki i Innowacji przedłożyło wczoraj (8 sierpnia) projekt poprawek do ustawy o kontroli tytoniu, wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów.

hotel
09.08.2023 13:24 Miały być rajskie wakacje, jest przekręt na niemal 7 milionów zł. Hotelarz "Wojtek z Zanzibaru" poszukiwany listem gończym

Znany jako “Wojtek z Zanzibaru” hotelarz gwiazd i przyjaciel celebrytów, który założył hotel Pili Pili na Zanzibarze, jest uwikłany w przekręt na kilka milionów złotych. Prokuratura wystawiła za mężczyzną list gończy. Wojciechowi Żabińskiemu postawiono m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

chip
09.08.2023 10:53 Będą wszczepiać ludziom chipy do mózgów. Firma zyskała krocie na finansowanie dalszych działań

Firma, która za swój cel obrała instalowanie w ludzkich mózgach specjalnych chipów, otrzymała potężne finansowanie w ramach tzw. venture capital. Zbieranie funduszy przyniosło przedsiębiorstwu 280 milionów dolarów. Kolejnym krokiem są testy wszczepów na ludziach.

dzieci
09.08.2023 08:32 Rząd wyda ponad miliard złotych na darmowe laptopy dla uczniów. Nie każdy dostanie taki sam sprzęt

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą „o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli”. Wsparcie to ma polegać na wyposażeniu w laptopy części uczniów. Teraz rząd ujawnił kolejne szczegóły programu. Nie każdy może liczyć na urządzenie o takich samych parametrach.

laptop
08.08.2023 21:14 Allegro zwraca pieniądze, masz 72 godziny na zgłoszenie wniosku. Trwa specjalna akcja promocyjna

Wraz z początkiem sierpnia Allegro wystartowało z kolejną odsłoną akcji, która umożliwia użytkownikom robiącym zakupy na platformie odzyskanie pieniędzy. Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić konkretny warunek.

pieniądze
08.08.2023 19:37 Wniosek o 800 plus. ZUS tłumaczy, co trzeba zrobić, by dostać wyższe świadczenie

W poniedziałek nastąpiło uroczyste podpisanie ustawy o zwiększeniu świadczenia dla rodzin z 500 plus na 800 plus. 800 zł na dziecko beneficjenci otrzymywać będą od przyszłego roku. Prezes ZUS tłumaczy, co trzeba zrobić, aby otrzymać wyższe świadczenie.

pieniądze
08.08.2023 16:50 Nawet 185 tys. zł dopłaty do samochodu dla konkretnej grupy osób. Ruszył nabór wniosków

Wielu Polaków nie stać na własny samochód i nie mogą sobie pozwolić na jego zakup nawet wtedy, gdy jest on absolutnie niezbędny do codziennego funkcjonowania. Wybrana grupa osób, która spełnia wszystkie warunki, ma jednak szansę zyskać gigantyczne dopłaty. Górna granica wartości samochodu, do którego można otrzymać dodatek finansowy, to 300 tys. zł

auchan
07.08.2023 14:06 Auchan z niecodzienną promocją, oddaje 100 proc. za zakupy. Ale trzeba się pospieszyć

Auchan to gigantyczna sieć hipermarketów, która działa w kilku krajach Europy oraz Azji, również w Polsce. W ofercie znaleźć można zarówno produkty spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego, jak i mnóstwo innych towarów. Teraz sklep wyszedł z nietypową ofertą promocyjną — można otrzymać 100 proc. zwrotu kosztów za zakupy.

plaża
07.08.2023 13:23 Rekrutacja na stanowisko plażowicza. Kurort wystawił ogłoszenie na fali popularności filmu "Barbie"

Film “Barbie” bije rekordy, zarobił już miliard dolarów. Na fali popularności hitu z popularną lalką korzystają również inne instytucje. W sieci pojawiają się inspirowane “Barbie” filmiki, piosenki, charakteryzacje i inne rzeczy, które mogą przynieść dochód ze względu na duże zainteresowanie tematem. Teraz pojawiła się również nietypowa oferta pracy związana z różowym uniwersum.

mobywatel
07.08.2023 11:14 Dziś wchodzi ważna aktualizacja aplikacji mObywatel. Ułatwi życie kierowcom

mObywatel to aplikacja mobilna, która umożliwia załatwienie spraw urzędowych bez noszenia przy sobie niektórych dokumentów. Aplikacja jest dostępna do pobrania na smartfony z systemem Android i iOS w sklepie Google Play i App Store. Dziś pojawiła się w niej ważna aktualizacja. Dotyczy kierowców.

policja
07.08.2023 09:20 Polacy pokochali to urządzenie, a oszuści ciągle na tym korzystają. Policja przestrzega, na co zwracać uwagę

Złodzieje szukają okazji do kradzieży, gdzie tylko się da. Korzystając z wysokiego zainteresowania niektórymi produktami, zastawiają na konsumentów pułapki. Tak jest i tym razem. Zapotrzebowanie na popularnego robota kuchennego jest w Polsce ogromne. W żadnym innym kraju nie sprzedano w zeszłym roku tylu takich urządzeń, co u nas. Niestety, wykorzystują to przestępcy. Jak wygląda oszustwo na Thermomix?

telefon
06.08.2023 11:59 Ogromna liczba wyłudzeń metodą "na dziecko". Polacy masowo otrzymują niepokojące wiadomości

Oszuści nie próżnują i po raz kolejny dają w kość Polakom. CERT ostrzega przed zasadzką, jaką przestępcy przygotowali na rodziców. Złodzieje bezczelnie podszywają się pod ich dzieci i wyłudzają pieniądze. Są bardzo przekonujący.

dziecko
06.08.2023 10:51 Sprzedali 8-miesięcznego synka, by zdobyć pieniądze na iPhone'a. Chcieli sprzedać też córkę

Policja aresztowała parę, która sprzedała swoje 8-miesięczne dziecko, aby pozyskać pieniądze na najnowszy model iPhone'a. Po sprzedaży synka próbowali sprzedać także swoją 7-letnią córkę. Zeznania szokują.

laptop
06.08.2023 09:45 Zakaz importu komputerów, laptopów i tabletów. Wybuchło wielkie zamieszanie

Nagłe zmiany w imporcie wywołały poruszenie na całym świecie. W komunikacie rządowym nie podano wyjaśnienia, dlaczego zdecydowano się na taki krok. Agencja Reuters dotarła jednak do informacji, że chodzi przede wszystkim o promowanie lokalnej produkcji.

nasa
06.08.2023 08:23 Wysłali sygnał w kosmos. Odpowiedź nadeszła z odległości prawie 20 miliardów km od Ziemi

NASA od jakiegoś czasu podejmowała kroki, aby nawiązać sygnał z obiektem oddalonym od Ziemi o 19,9 miliardów kilometrów. Agencja wykorzystała do tego sieć dużych anten o nazwie Deep Space Network, która jest zarządzana przez Jet Propulsion Laboratory. Odpowiedź w końcu nadeszła.

beton
04.08.2023 21:11 Odbetonować, zazielenić, powtórzyć. Polska zmienia swe oblicze, każdy może wziąć udział, są też dofinansowania

Minister klimatu poinformowała niedawno o nadchodzącym projekcie rządowym, który dotyczy odbetonowania, zazielenienia i poprawy retencji w miastach w Polsce. Ruszył też nabór wniosków o dofinansowanie projektów na adaptację polskich miast do zmian klimatu. Jakie na ten moment znamy technologie, które wspomagają walkę z suszą i w jaki sposób możemy coś zrobić, aby dołożyć cegiełkę do poprawy jakości życia w mieście? 

SI
04.08.2023 19:34 Ta influencerka zarabia bajońskie sumy. Zaskoczy Cię to, kim tak naprawdę jest

Media społecznościowe rządzą się własnymi prawami. Publikujące w nich osoby potrafią zarabiać niekiedy szokujące sumy za wstawianie filmów, zdjęć i udostępnianie reklam. Niektórzy skrywają w dodatku szokujące sekrety, które zupełnie zmieniają perspektywę odbioru prezentowanych przez nich treści.

pieniądze
04.08.2023 18:37 Niemal milion Polaków wciąż może spieniężyć ten dokument z PRL-u. Sprawdź, jak to zrobić

Istnieje wiele rzeczy z PRL-u, które wciąż posiadają dużą wartość. Można je sprzedać lub spieniężyć w inny sposób. Sporo osób nie wie, że istnieją dokumenty z tamtych czasów, które wciąż mogą posiadać dużą wartość. Na czym to polega i jak wykorzystać fakt, że nadal je mamy?

pies
04.08.2023 15:43 Znudziło mu się bycie człowiekiem. Wydał krocie, by stać się psem

Mężczyzna, który od dziecka marzył, aby stać się zwierzęciem, prowadzi w serwisie YouTube kanał, na którym prezentuje migawki ze swojego życia. Jakiś czas temu zdecydował się wydać krocie, aby przybliżyć się do swojego pragnienia o staniu się psem. Wszystko zaprezentował na filmie opublikowanym w internecie.

zoo
03.08.2023 11:16 To niedźwiedź czy przebrany człowiek? Wielki skandal w zoo, ludzie nie wierzą w wyjaśnienia

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z jednego z ogrodów zoologicznych, które przedstawia nietypowo wyglądającego i zachowującego się niedźwiedzia. Film stał się niezwykle popularny, a ludzie twierdzą, że to tak naprawdę przebrany za zwierzę człowiek. Zoo wyjaśnia.

laboratorium
03.08.2023 10:04 Naukowcy kochają arbuzy. Od sprawdzania słodkości dzięki sztucznej inteligencji, po wytwarzanie paliwa

Spożywanie arbuza w różnych formach to tylko jedno z jego zastosowań. Naukowcy uwielbiają poddawać tę roślinę różnym eksperymentom, na jej temat powstało mnóstwo specjalistycznych publikacji. W Dzień Arbuza przytaczamy kilka ciekawych odkryć związanych z tym smakowitym owocem. Zobacz, co ma do powiedzenia na jego temat sztuczna inteligencja i jak owoc ten może przysłużyć się w kwestii odnawialnych źródeł energii.

smartfon
03.08.2023 08:00 Google ostrzega. Możesz stracić dostęp do poczty i zdjęć, jeśli nie zastosujesz się do nowych wytycznych

Google zmienia sposób korzystania z kont. Aktualizacja polityki związana jest z dbaniem o bezpieczeństwo danych użytkowników. W przypadku niezastosowania się do nowych wytycznych można stracić dostęp do poczty, zdjęć i innych usług powiązanych z kontem.

szkoła
01.08.2023 21:28 Skandaliczne ceny wyprawki szkolnej. Wstrząśnięci rodzice szukają ratunku w internecie

Ten rok jest wyjątkowo ciężki w kwestii wydatków na wyprawkę dla dzieci uczęszczających do szkoły. Więcej zapłacimy na przykład za zeszyty i książki, bo aktualnie ceny papieru nadal są gigantyczne. Wykosztujemy się również na odpowiednie ubrania i inny asortyment niezbędny do szkoły. Za promocjami warto rozglądać się już dziś i wprowadzić w ruch porównywarki cen. Zyskać mogą rodzice, którzy poszukają okazji w sieci, jak i sprzedawcy internetowi, którzy poszerzą ofertę o te produkty.

lincoln
01.08.2023 19:49 Abraham Lincoln na Instagramie i Facebooku. Zuckerberg kombinuje przy nowych funkcjonalnościach

Meta pracuje nad chatbotami SI, które określa „personami”. Działania te podjęto w ramach kolejnej próby zwiększenia ruchu generowanego przez użytkowników na Facebooku, Instagramie i w Threads. Pogadać będzie można m.in. z Abrahamem Lincolnem. Odpowie na pytania, ale i uszczknie co nieco dla siebie. A właściwie dla Zuckerberga.

człowiek
01.08.2023 17:03 Nie żyje słynny youtuber. Był znany z zamiłowania do ekstremalnych wspinaczek, działał także w Polsce

Nie żyje znany wspinacz i influencer. Na swoich profilach w mediach społecznościowych zamieszczał zdjęcia i filmy z ekstremalnych akrobacji. Wcześniej zawitał również do Polski,  by oddać się sportowym zmaganiom w Warszawie. Kulisy jego śmierci mrożą krew w żyłach.