Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Paula Drechsler
Paula Drechsler 31.05.2023 13:27

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych

pieniądze
biznesinfo

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi uaktywniają się oszuści. Trzeba mieć się na baczności, przeglądając wakacyjne oferty w internecie, bo cyberprzestępcy już zastawili swoje sidła na urlopowiczów. Policja doradza, jak się wystrzec oszustwa.

Przykład internetowego oszustwa wakacyjnego

Policja ostrzega przed tzw. wakacyjnymi oszustwami. Co to jest oszustwo wakacyjne? Występuje ono wtedy, gdy płacisz za ofertę np. pełnego pakietu wakacyjnego, ale i samych biletów, zakwaterowania, wynajmu auta, etc., która jest ogłaszana w internecie przez biuro podróży, agencję lub osobę prywatną i nie otrzymujesz zamówionych rzeczy. W wielu przypadkach takie oszustwo jest częścią większego planu. Planując urlop, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, by ustrzec się przykrych doświadczeń z przestępcami, którzy wyłudzają pieniądze poprzez oferowanie nieistniejących wycieczek

Na swojej stronie internetowej mazowiecka Policja informuje o aresztowaniu oszustki, która udawała, że ma na sprzedaż ofertę wakacyjnego wypoczynku i naraziła na straty kilka osób. Wyłudziła kilkanaście tysięcy złotych. Jej przykład stanowi dobrą przestrogę przed podobnymi działaniami cyberprzestępców. 

21-letnia mieszkanka Warszawy podszywała się pod osobę sprzedającą wycieczkę zagraniczną. Wyciągnęła niezbędne dane i skany dokumentów od kobiety, która faktycznie chciała odzyskać część pieniędzy za wakacje, na które jednak nie mogła jechać. Później 21-latka wykorzystała te informacje do założenia swojej, fałszywej oferty sprzedaży wczasów. Zgłosiło się do niej kilka osób.

Jak rozpoznać oszustwo wakacyjne?

Mazowiecka Policja podaje, że kobieta wyłudziła od zainteresowanych wycieczką osób kilkanaście tysięcy złotych. Funkcjonariusze podczas wykonywania czynności procesowych wykazali, że doszło nie tylko do oszustwa, ale i posługiwania się nieprawdziwymi danymi osobowymi. 21-letnia kobieta z Warszawy, która dopuściła się wakacyjnego oszustwa, usłyszała już zarzuty. Grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności.

To tylko przykład możliwych działań oszustów, którzy korzystają z faktu, że nadchodzą wakacje. 

- Zbyt piękne, by było prawdziwe? To dlatego, że prawdopodobnie tak jest. Właśnie padłeś ofiarą oszustwa wakacyjnego. Od nieuczciwych lotów, po nieistniejące miejsca zakwaterowania, oszustwa to wielki biznes dla wyłudzaczy — podała asp. Katarzyna Krukowska z KGP.

Jakie są sygnały ostrzegawcze, że dane ogłoszenie jest oszustwem? Policja wymienia tu kilka możliwości.

  1. Kontaktuje się z Tobą agent, firma lub osoba prywatna, z którymi nie miałeś wcześniej styczności i oferuje Ci wakacje w bardzo niskiej cenie.
  2. Pojawiają Ci się banery reklamowe dotyczące wakacji, które cechują niewiarygodnie niskie stawki.
  3. Dostajesz maile, SMSy, wiadomości na komunikatorach i telefonu z ofertami niezwykle tanich wakacji.
  4. Strona oferty wygląda nieprofesjonalnie i podejrzanie. Jest tylko kilka szczegółów i mało zdjęć nieruchomości.
  5. Recenzje online są niekorzystne, w ogóle ich nie ma, bądź wyglądają, jakby pisał je automat.
  6. Jesteś proszony o zapłatę gotówką, przelewem bankowym lub wirtualną walutą. Te metody nie podlegają zwrotowi.
  7. Jesteś namawiany do jak najszybszego uiszczenia zapłaty, albo chociaż jej części. Oszust zastrasza, że oferta zaraz przestanie być dostępna.
  8. Dostajesz jeszcze większy rabat, jeśli zdecydujesz się szybko zapłacić.

Jak informuje Policja, przestępcy nie tylko mogą okradać nas bezpośrednio, poprzez tworzenie fikcyjnych ofert, ale też wciągać w część większej operacji wyłudzeń. Wykorzystują tutaj skradzione karty bankowe lub dane poufne, dzięki którym wykupują prawdziwie istniejące, legalne wycieczki. Później odsprzedają je wielu chętnym naraz, do tego po zaniżonych cenach, dzięki czemu zarabiają na powtórnej sprzedaży tej samej usługi, bez ponoszenia kosztów jej zakupu. 

Jak się zabezpieczyć przed wakacyjnym oszustwem?

Policja sugeruje, aby podczas korzystania z ofert wakacyjnych, wybierać tylko te w pełni sprawdzone, nie dawać się nabrać na wielkie promocje i dokładnie sprawdzać dane.

- Nie odpowiadaj na niespodziewane e-maile, SMS-y, wiadomości w komunikatorach, mediach społecznościowych lub na telefony z ofertami wakacyjnymi. Linki i załączniki w takich wiadomościach mogą prowadzić do złośliwych stron lub zawierać wirusy. Zarezerwuj wakacje bezpośrednio w linii lotniczej, hotelu lub przez renomowanego agenta czy organizatora wycieczek. Przeprowadź dokładne rozeznanie, by upewnić się, że firma jest legalna — doradza mazowiecka Policja. 

Kluczowe jest, aby nie dać się ponieść emocjom na widok super taniej oferty. Trzeba zachować zdrowy rozsądek podczas wyszukiwania różnych opcji wakacyjnych. Sprawdź politykę zwrotów, wymagaj faktury lub paragonu, przejrzyj opinie w internecie.

Jeśli jednak już tak się stało, że wykupiłeś oferty z wyżej wykupionych przykładów i realia okazują się inne, to padłeś ofiarą oszustwa i jak najszybciej zgłoś sprawę na policję. Ponadto, jeśli płacisz za bilety, ale ich nie dostajesz, dzwonisz do firmy, w której kupiłeś ofertę biletową, ale Twoje połączenia nie są odbierane lub numer przestał działać, przedstawiciel firmy miał spotkać się z Tobą np. na lotnisku, by przekazać bilety, ale nikogo nie ma, albo otrzymałeś bilety drogą pocztową czy mailem, ale system Cię na nie nie przepuszcza, to jesteś ofiarą oszustwa biletowego i również zgłoś to od razu na posterunku. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z zagraniczną firmą pomoc można uzyskać też w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Europejskim Centrum Konsumenckim econsumer.gov. 

Powiązane