Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Policja rozbiła gang internetowych oszustów. Niebywałe, czego się dopuścili
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.01.2024 13:59

Policja rozbiła gang internetowych oszustów. Niebywałe, czego się dopuścili

pieniądze
Fot. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestepczości

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ogłosiło rozbicie grupy podejrzanej o dokonywanie oszustw w internecie. Za ich czyny grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Fałszywe dowody i wyłudzenia

Według ustaleń CBZC działalność grupy polegała w pierwszej kolejności na skupywaniu w darknecie danych osobowych wykradzionych lub wyciekłych wcześniej. Były to przede wszystkim informacje dotyczące osób, które zaciągały pożyczek w usługach online.

Następnie z użyciem pozyskanych informacji dokonywali między innymi podrabiania dowodów osobistych, by finalnie wykorzystywać je do oszustw. Nie są znane ich szczegóły, wiadomo jednak, że fałszywe dokumenty ze skradzionymi danymi były wykorzystywane do dalszych wyłudzeń pożyczek i zakupów w Sieci.

Zabezpieczona gotówka i sprzęt

W mieszkaniu, do którego wkroczyli funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestepczości zabezpieczono pokaźne ilości gotówki, ale także sprzętu – zarówno wyłudzonego, jak i wykorzystywanego do dokonywania oszustw.

W mieszkaniu zabezpieczono telefony komórkowe, laptopy, karty SIM czy kosztowną biżuterię. Tyle wystarczyło, by zatrzymanym zarzucić m.in. uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej, proceder prania brudnych pieniędzy oraz oczywiście dokonywania oszustw.

Postawiono aż 18 zarzutów

Łącznie Centralnie Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało 8 osób, którym przedstawiono 18 zarzutów. Tylko w przypadku trzech osób sąd zdecydował się na tymczasowy areszt.