Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Do wielu Polaków dzwoni numer +48889739934. Wiemy o co chodzi
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.11.2023 22:52

Do wielu Polaków dzwoni numer +48889739934. Wiemy o co chodzi

poczta polska
Pixabay/Niek Verlaan

Poczta Polska ostrzega przed kolejną kampanią, w której napastnicy podszywają się pod jej pracowników w celu wyłudzenia pieniędzy i danych. Tym razem identyfikacja zagrożenia jest na szczęście nieskomplikowana – atakujący posługują się wiele razy tym samym numerem.

Phishing z użyciem numeru +48 889 739 934

Jak donosi Telepolis.pl, napastnicy wykorzystają do ataku numer +48 889 739 934. To z niego nadają wiadomości tekstowe sugerujące, że Poczta dysponują przesyłką, która ma dotrzeć do potencjalnej ofiary. Niestety ma brakować danych, które są niezbędne do realizacji usługi. Wiadomość ma treść:

Dostawa paczki WS782PL została wstrzymana ze względu na brak numeru ulicy w paczce. Proszę sprawdzić i zaktualizować adres https://info-poczta.com

Pomijając już mało oficjalny język, wskazany adres prowadzi dzisiaj do pustej witryny, choć nie można wykluczyć spoofingu, maskowania faktycznego adresu.

Próba oszustwa zakończona happy endem. Kradzieży zapobiegł bankomat

Prośba o podanie danych karty

Po przejściu pod wskazany w SMS-ie adres potencjalnej ofierze wyświetlana jest strona wykorzystująca logotyp Poczty Polskiej. Witryna wypada dość przekonująco i przy braku czujności można uznać, że do czynienia mamy z prawdziwą stroną Poczty Polskiej. Tak jednak nie jest.

Na fałszywej stronie proszeni jesteśmy o wypełnienie formularza. W pierwszym etapie zawiera on dane, które faktycznie mogłyby posłużyć do dostarczenia przesyłki. Wystarczy jednak przejść do kolejnego kroku, aby wyświetlony był formularz wymagający uzupełnienia danymi środka płatniczego: numerem karty, datą jej ważności, kodem CVV i kodem PIN.

Zalecana ostrożność i blokada numeru

Oczywiście Poczta Polska nigdy nie upomina się o tak wrażliwe informacje, które mogą służyć uzyskaniu pełnego dostępu do środków zgromadzonych na powiązanym z kartą rachunku. Poczta wydała już stosowne zalecenia: zniechęca do otwierania podejrzanych linków od nieznajomych, zachowania czujności w przypadku atrakcyjnych ofert i sugeruje, by weryfikować autentyczność otrzymywanych wiadomości.

Z naszej strony zalecamy także zablokować numer +48 889 739 934. Na smartfonach z Androidem można to zrobić po przejściu do aplikacji Telefon, tam należy wybrać ustawienia i przejść do kategorii „Zablokowane numery”. Następnie trzeba wybrać pozycję „Dodaj  numer”, wprowadzić +48 889 739 934 i zatwierdzić przyciskiem „Zablokuj”. 

Źródło: telepolis.pl