Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dostałeś taką wiadomość od banku? Uważaj, możesz stracić duże pieniądze
Redakcja Tech.BiznesINFO
Redakcja Tech.BiznesINFO 09.01.2024 15:25

Dostałeś taką wiadomość od banku? Uważaj, możesz stracić duże pieniądze

komputer
Unsplash/glenncarstenspeters

Dostałeś e-maila z informacją o przelewie bankowym? Uważaj, to mogą być oszuści. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed nową praktyką, stosowaną przez internetowych przestępców w celu wyłudzenia danych do do bankowości elektronicznej.

NASK ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail

Internetowi oszuści tylko czekają na okazję, by wejść w posiadanie naszych pieniędzy lub cennych danych wrażliwych. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) opublikowała ostrzeżenie przed nowym sposobem na wyłudzenie danych, z którego korzystają przestępcy.

Przestępcy rozsyłają masowo wiadomości e-mail zawierające informacje o przychodzącym przelewie. Otrzymanie pieniędzy ma być jednak możliwe dopiero po dokonaniu weryfikacji danych. Załącznik dodany do wiadomości zawiera link, który przekierowuje na fałszywą stronę naśladującą witrynę banku. Wyłudza ona dane logowania do bankowości elektronicznej - tłumaczy NASK.

15-latek z Polski "zażartował" w sieci. Sprawą zajęły się Interpol i FBI

NASK apeluje o ostrożność

Z informacji przekazanych przez NASK wynika, że dane, które dostają się w ten sposób w ręce przestępców, są następnie wykorzystywane do kradzieży pieniędzy z kont ofiar. Chwila nieuwagi wystarczy więc, by stracić całe oszczędności.

NASK zaapelowała o zachowanie wyjątkowej ostrożności. Jak wskazano, należy zawsze dokładnie sprawdzać adres nadawcy wiadomości, szczególnie gdy jej treść związana jest z wykonywaniem przelewów lub podawaniem wrażliwych danych osobistych. 

Podejrzane wiadomości e-mail można zgłosić na stronie incydent.cert.pl

Z najwyższą ostrożnością traktuj załączniki oraz linki w wiadomościach e-mail, szczególnie w tych otrzymanych od nieznanych nadawców - upomina NASK.

Jeśli padniemy ofiarą podobnego oszustwa, sprawę natychmiast należy zgłosić bankowi, z którego usług korzystamy oraz policji. Podejrzane wiadomości e-mail można także zgłosić na stronie incydent.cert.pl.