Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Duży bank pilnie zaapelował do klientów. Chodzi o bezpieczeństwo
Redakcja Tech.BiznesINFO
Redakcja Tech.BiznesINFO 09.01.2024 12:31

Duży bank pilnie zaapelował do klientów. Chodzi o bezpieczeństwo

portfel
Pixabay.com/JESHOOTS-com

Nie tylko świąteczne wyprzedaże są wyczekiwane przez klientów. Wielu z nich z niecierpliwością czeka na “czyszczenie magazynów”, które zwykle następuje na początku nowego roku. Alior Bank opublikował w sieci ważny komunikat w tej sprawie i przypomniał klientom, by podczas zakupów w sieci uważali na internetowych oszustów. Bankowcy przygotowali kilka praktycznych rad, które mogą pomóc w uniknięciu przykrej sytuacji.

Alior Bank apeluje do klientów

Alior Bank opublikował w sieci ważny komunikat. Bankowcy przestrzegają przed oszustami, którzy tylko czekają na okazję, by wykraść pieniądze lub wrażliwe dane nieuważnym internautom. Trwający obecnie czas noworocznych wyprzedaży to okres, kiedy działalność przestępców w sieci jest szczególnie wzmożona i warto o tym pamiętać w czasie spontanicznych zakupów.

Jak nie dać się oszukać przez internet? Przede wszystkim trzeba zachować czujność na każdym etapie transakcji i ufać swojej intuicji. Jeśli coś wydaje nam się podejrzane, to zwykle lepiej odpuścić okazyjny zakup, niż stracić oszczędności. Szczególnie należy uważać na popularne ostatnio fałszywe SMS-y o paczkach. Mogą one dotyczyć np. problemu z dostarczeniem przesyłki lub opłatami, a ich celem jest nakłonienie odbiorcy do kliknięcia przesłanego linku. 

 

Głosy użytkowników zostały wysłuchane. Gmail doczekał się nowej funkcji na smartfonach

Alior Bank przygotował kilka cennych rad

Alior Bank przygotował kilka cennych rad dla osób, które korzystają z zakupów w internecie. Ich przestrzeganie znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo w sieci i pomoże uniknąć wielu problemów. 

Bankowcy radzą, by przede wszystkim nie klikać podejrzanych linków, przesyłanych nam zarówno za pośrednictwem sieci, jak i SMS-owo. To, co powinno wzbudzić naszą czujność, to przede wszystkim linki skrócone lub "dziwne", składające się np. z długich ciągów znaków. Nie należy także przekazywać nikomu kodów potwierdzających transakcje z banku, ani kodów Blik, oraz podawać wrażliwych danych na stronach, które nie są sprawdzone i bezpieczne. 

Trzeba szczególnie uważać na fałszywe SMS-y

Dodatkowo, gdy zamawiamy paczkę z sieci, warto jej dostawę śledzić przez zweryfikowane aplikacje przewoźników lub informacje przekazane przez sklep oficjalną drogą, np. e-mailową. Przydatne może być także monitorowanie komunikatów bezpieczeństwa z banku. 

Jeśli jednak już padliśmy ofiarą oszustów, o sprawie należy bezzwłocznie powiadomić bank za pośrednictwem infolinii, a sam zgłosić przestępstwo na policji. Podejrzane SMS-y w niezmienionej formie możemy także przesyłać do analizy bezpieczeństwa do zespołu CERT Polska pod numer 8080.