Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Nieznany numer wydzwania do Polaków. Lepiej od razu go zablokuj
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 02.07.2024 19:36

Nieznany numer wydzwania do Polaków. Lepiej od razu go zablokuj

telefon
fot. materiały własne

W sieci pojawia się coraz więcej zapytań o numer, który nęka Polaków. Dzwoniący z numeru +48 732 202 060 wciąga w rozmowę i obiecuje pieniądze. W rzeczywistości to kolejne oszustwo. 

Prawie 180 tys. zgłoszeń

Na stronie nieznany-numer.pl dzwoniący z +48 732 202 060 był już sprawdzany 179233 razy (dane na 2 lipca). Chociaż na pierwszy rzut oka taki numer wygląda zupełnie przeciętnie i ponieważ nie jest on zastrzeżony, to nie wzbudza dodatkowych podejrzeń, to jednak mamy do czynienia z próbą oszustwa. 
Użytkownicy strony nieznany-numer.pl opisują swoje jednoznacznie negatywne doświadczenia z tym numerem.

Rekompensata kredytu we frankach, kiedy ja nawet zwykłego kredytu nie mam.

Wyłudzanie danych… 

Wyłudzacze, naciągacze i hochsztaplerzy. Policja powinna się takimi zająć.
 

Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Dzięki niemu sporo zyskasz

Wyłudzanie danych

Według relacji użytkowników, numer dzwoni pod pretekstem obietnicy rekompensaty za kredyt wzięty we frankach szwajcarskich. Nie ma znaczenia, czy ktoś w rzeczywistości zaciągał taki kredyt, czy też nie. Prawdziwym powodem jest bowiem chęć wyłudzenia danych osobowych i wrażliwych danych bankowych. Dzięki nim oszuści mogą próbować zaciągnąć na przykład kredyt na konto swojej ofiary. 

Jak się zabezpieczać

Jeśli na ekranie telefonu wyświetli się numer +48 732 202 060, najlepiej od razu odrzucić połączenie, a następnie zablokować go w swoim urządzeniu, by więcej nie nagabywał i nie wydzwaniał. W przypadku innych nieznanych numerów zawsze warto stosować zasadę (bardzo) ograniczonego zaufania.

Specjaliści przekonują, by rozmawiając z nieznanymi osobami, które do nas zadzwoniły oferując cokolwiek, najlepiej unikać sformułowań takich jak ”tak”, ”zgadzam się”, czy ”wyrażam zgodę”. Oszuści mogą je bowiem próbować wykorzystać bez wiedzy ofiary, co może się skończyć obciążeniem jej rachunku.