Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ta aplikacja może uratować życie na wakacjach. Zainstalują ją przed wyjazdem
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 02.07.2024 18:31

Ta aplikacja może uratować życie na wakacjach. Zainstalują ją przed wyjazdem

Ratunek
fot. eberhard grossgasteiger, Pexels/App Store screen

W sytuacji kryzysowej może być ciężko o zachowanie zimnej krwi. Kiedy ktoś natychmiast potrzebuje pomocy, niektórym trudno jest przypomnieć sobie nawet podstawowe numery alarmowe, o innych - na przykład do WOPR-u nie wspominając. Z pomocą przychodzi nowa, darmowa aplikacja na telefony. Opracował ją Polkomtel przy udziale służb ratunkowych. 

Wypadki chodzą po ludziach

O ile aktywny wypoczynek zarówno nad morzem, jeziorem czy w górach, może być doskonałym sposobem na spędzenie urlopu i podładowanie baterii, to nie da się ukryć, że są to okoliczności, w których często dochodzi do rozmaitych wypadków. 

Kiedy wydarzy się już najgorsze, odpowiednio szybkie wezwanie służb ratowniczych może zdecydować o czyimś życiu lub zdrowiu. Chociaż numer ratunkowy 112 jest powszechnie znany, zdarzają się sytuacje, gdy udzielenie przez telefon niezbędnych informacji może być co najmniej problematyczne. Jak bowiem powiedzieć przyjmującej zgłoszenie osobie, gdzie konkretnie się znajdujemy, jeśli utknęliśmy gdzieś na górskim szlaku, lub potrzebujemy akurat wezwać pomocy do tonącego człowieka gdzieś na zupełnym odludziu? Na szczęście z pomocą przychodzi nowa aplikacja
 

Nowy rekord prędkości internetu. Wykorzystano technologię z… 1977 roku

”Ratunek”

Aplikacja opracowana przez firmę Polkomtel przy udziale ratowników nazywa się po prostu ”Ratunek”. Przy jej pomocy można szybko i łatwo, za sprawą zaledwie kilku kliknięć wezwać odpowiednie służby. Co ważne, aplikacja przekaże właściwym organom nasze dokładne położenie, nie trzeba więc tracić czasu na próby opisania, gdzie się właściwie znajdujemy i gdzie mają dojechać ratownicy. Znając nasze dokładne położenie służby mogą samodzielnie wybrać najlepszą trasę oraz środek lokomocji, dzięki czemu można zaoszczędzić mnóstwo bezcennego w krytycznych sytuacjach czasu. 

Darmowe pobranie i korzystanie

W aplikacji można też uzupełnić swoje medyczne informacje, co może się okazać niezwykle pomocne w sytuacji, kiedy to my będziemy potrzebować pomocy. Jeszcze zanim przyjadą na miejsce, ratownicy będą już bowiem mieli informacje dotyczące naszych chorób i na przykład leków, jakie zażywamy. 

Aplikację ”Ratunek” można pobrać bezpłatnie zarówno w Google Play dla systemów z Androidem, jak i w App Store dla urządzeń z iOS.