Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

telefon
15.05.2023 13:39 Sprzedawała przez internet, straciła wszystkie pieniądze. Ten sposób oszuści wykorzystują coraz częściej

Dolnośląska policja donosi o wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Za cel ponownie obrali sobie sprzedawców z internetowych platform sprzedażowych, takich jak OLX czy Vinted.

bankomat
13.05.2023 19:11 Używasz karty, możesz się łatwo naciąć. Dziesiątki osób tracą w ten sposób pieniądze

Skimming to forma oszustwa, która polega na kradzieży danych karty. Coraz więcej transakcji odbywa się bezgotówkowo, przez co próby okradania kont przynoszą złodziejom coraz większe dochody. Tylko pod koniec grudnia 2022 r. do stołecznej policji zgłosiły się dziesiątki osób, które padły ofiarą skimmerów i straciły pieniądze. 

telefon
12.05.2023 21:08 Awaria numeru alarmowego 112. Problem z dodzwonieniem się dotyczy całej Polski

W Polsce doszło do awarii numeru alarmowego 112. Trwają prace nad rozwiązaniem problemu. Na numer ciężko się dodzwonić, a czasy podjęcia zgłoszeń są wydłużone.

smartfon
12.05.2023 18:54 Duże zmiany dla klientów giganta komórkowego w Polsce. Użytkownicy zgłaszają problemy

Z końcem kwietnia 2023 r. popularny operator telefonii komórkowej w Polsce, T-Mobile, wyłączył sieć 3G. Niektórzy klienci ze starszymi urządzeniami nie dostosowali się do nowych wytycznych i nie mogą korzystać z telefonów. T-Mobile Polska: Nadal trafiają do nas zgłoszenia.

messenger
12.05.2023 17:40 Na tym urządzeniu przez Messengera już nie pogadasz. Apka zniknie z końcem maja

Użytkownicy, którzy korzystają z aplikacji Messenger na zegarkach Apple Watch, otrzymują powiadomienia, że oprogramowanie przestanie być wspierane od 31 maja br.

telefon
12.05.2023 15:39 Miliony smartfonów mogą być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Przejmie kontrolę i nawet nie zauważysz

Na całym świecie jest kilka milionów tanich telefonów z Androidem oraz innych urządzeń, które zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem układowym jeszcze przed opuszczeniem fabryk, twierdzą analitycy Trend Micro.

autobus
11.05.2023 20:37 Ponad 2 mln zł kary dla kontrolerów MPK. Za rzadko sprawdzali bilety

Kraków nie jest zadowolony z firmy Rewizor zatrudniającej kontrolerów biletów w dwunastu miastach całej Polski, również w krakowskim MPK. Z badań, jakie zlecił miejski Zarząd Transportu Publicznego, wynikło niedopełnianie obowiązków. 

policja
08.05.2023 18:44 Policja zgubiła drona wartego 200 tys. zł. Mógł ulec przejęciu, albo wciągnęło go bagno

Policjanci z Białegostoku stracili drona wartego 200 tysięcy złotych. Urządzenie nie miało zainstalowanego lokalizatora GPS. Na Mazowszu trwa akcja poszukiwawcza w trudnym terenie.

bankomat
06.05.2023 08:28 Kolejny bank z problemami, jest na skraju upadku. Akcje lecą na łeb na szyję

Akcje amerykańskiego banku PacWest Bancorp straciły w czwartek o połowę na wartości. Inwestorzy ostrzegają, że wydolność finansowa instytucji jest w złym stanie. PacWest Bancorp może podzielić los Getin Noble Banku.

zuckerberg
05.05.2023 12:09 Koniec dorabiania się kosztem dzieci. Komisja chce srogich kar za nieszanowanie prywatności, Meta straci na tym miliardy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu chce odciąć produkty Mety od możliwości monetyzacji danych pozyskanych od niepełnoletnich użytkowników.

putin
05.05.2023 10:15 Czarne chmury nad Zachodem. Rosja grozi odcięciem od internetu, a NATO bije na alarm

Służby wywiadowcze NATO ostrzegają, że Moskwa mapuje systemy infrastruktury krytycznej UE i USA. Może wziąć na cel podmorskie połączenia energetyczne i gazowe Zachodu. 

putin
28.04.2023 11:08 Polska wśród najbardziej narażonych krajów, prawie 4 tys. ataków tygodniowo. Lepiej mieć się na baczności

Łotewska agencja bezpieczeństwa cybernetycznego (Cert.lv) przekazała niepokojące wieści o atakach ze strony „krajów na wschód od Łotwy”. Raport obejmuje państwa Unii Europejskiej. 

prąd
28.04.2023 10:15 68-latek kradł prąd na potęgę, bo chciał się szybko wzbogacić. Teraz pójdzie siedzieć

Śląska policja ujęła mężczyznę, który nielegalnie pobierał prąd do zasilania koparki kryptowalut. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia.

laptop
26.04.2023 18:10 Wyciekły dane aż 30 tys. osób. Urzędnicy wyjaśniają i apelują do mieszkańców

Magistrat poinformował o uzyskaniu przez cyberprzestępców dostępu do numerów telefonów oraz treści przekazywanych w komunikatach SMS.

telefon
26.04.2023 17:16 Operator sieci komórkowej straszy nową opłatą

Znany dostawca usług telefonii komórkowej wysyła do klientów sieci SMS-y z informacją o planowanej opłacie dodatkowej.

policja
25.04.2023 17:10 Policja traci cierpliwość. Idziesz z telefonem, możesz dostać wysoki mandat

Według danych Komendy Głównej Policji liczba osób wchodzących na przejścia dla pieszych z telefonem w ręku drastycznie wzrosła.

telefon w ręce
24.04.2023 21:01 Oszuści dopracowali do perfekcji perfidną metodę. Stracisz pieniądze i jeszcze będziesz dziękować

SMS-y od naciągaczy, którzy udają różne instytucje oraz połączenia telefoniczne z syntezatorami mowy lub podszywającymi się pod firmy oszustami to bardzo powszechny problem. Ten spam naraża odbiorcę na utratę danych poufnych, a co za tym zwykle idzie, także dużych kwot. Codziennie można się natknąć na doniesienia o tym, że ktoś w Polsce nabrał się na fałszywego przedstawiciela banku, firmy kurierskiej czy policji. 

policja
07.03.2023 22:18 Coraz sprytniejsze przekręty. Oszuści podają się za policję. Na co uważać

Oszuści najwidoczniej osłabili swoją aktywność dzwoniąc i podszywając się pod wnuczków lub innych krewnych. Zamiast tego, rozsyłają rzekome wezwania z Policji. I to szczerze mówiąc, serdecznie.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:32 Rząd chce wprowadzić rozwiązania chroniące przed spoofingiem i phisingiem. To odpowiedź na masowe oszustwa

Sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackiem Oko zaprezentowali w środę projekt rozwiązania, którego celem jest ochrona abonentów polskich sieci komórkowych przed phishingiem. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych. – Z phishingiem mamy do czynienia od dawna, jednak w ostatnich miesiącach widzimy zdecydowane wzmożenie cyberataków. W grudniu ubiegłego roku, w oparciu o propozycje zespołu reagowania na incydenty NASK, Prezes UKE i przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych rozpoczęli prace nad przygotowaniem technicznych i prawnych rozwiązań, które mają lepiej chronić polskich obywateli przed tego rodzaju cyberatakami – powiedział podczas konferencji minister Janusz Cieszyński.Phishing to atak, polegający na podszyciu się pod inną osobę, firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane logowania, dane kart kredytowych czy płatniczych, zainfekowania sprzętu informatycznego złośliwym oprogramowaniem albo nakłonienia ofiary do podjęcia konkretnych działań. Bardzo powszechnym rodzajem phishingu jest smishing – atak skierowany na telefony komórkowe, poprzez wiadomości tekstowe / SMS.

PKO-BP-bank-polski-biznesinfo
22.03.2022 09:31 Oszuści masowo wysyłają maile do klientów PKO BP

Przestępcy internetowi nie próżnują i atakują klientów banków. Bank PKO BP ostrzega przed oszustami, którzy w wysyłanych masowo mailach podszywają się pod tę instytucję. Jak czytamy na stronie banku teść maila sugeruje, że zawiera on „Potwierdzenie operacji” i nakłania do otwarcia załącznika „Potwierdzenie transakcji.xls”. Jego uruchomienie powoduje instalację złośliwego oprogramowania. Warto zauważyć, że adres nadawcy został zmieniony na [email protected], żeby uwiarygodnić korespondencję.PKO Bank Polski alarmuje, że jeśli otrzymamy maila, którego treść wzbudza podejrzenia, zachowajmy ostrożność. Nie uruchamiajmy zawartych w wiadomości linków, załączników i nie przesyłajmy podejrzanej wiadomości innym osobom. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości niezwłocznie należy powiadomić bankowy HelpDesk (tel. 022 355 59 99).

Biznesinfo-wazne
22.03.2022 09:31 ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami. Jego klienci mogą stracić wszystkie pieniądze

Oszuści nie tylko doskonale podszywają się pod infolinię banku, ale także potrafią wysyłać SMS y, które wyglądają jakby zostały wysłane z banku – ostrzega ING Bank Śląski w komunikacie skierowanym do klientów.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:31 „Zarabiaj 10 000 euro z Santanderem na inflacji”. Czyli, oszuści znów zaatakowali

Santander Bank Polska znów jest na celowniku oszustów. Instytucja ostrzega swoich klientów, aby nie dali się nabrać i nie klikali w nieznane i podejrzane inki i reklamy. Oszuści wyłudzają dane osobowe, numer telefonu oraz adres e-mail za pomocą reklam wykupionych m.in. na Facebooku oraz Instagramie.Przestępcy wykupili reklamy w mediach społecznościowych, w których zachęcają do inwestycji. Hasło, które możesz zobaczyć to np. „Zarabiaj 10 000 euro z Santanderem na inflacji”. To oszustwo i podszywanie się pod wizerunek naszego banku! Reklamy prowadzą do fałszywej strony, a następnie do formularza.Jak wynika z informacji Santandera dalsza część scenariusza, to „typowy fraud inwestycyjny”. Kiedy wypełnisz formularz, oddzwoni do Ciebie oszust, który podszywa się pod naszego pracownika. Będzie Cię namawiał do przelania środków na wskazane rachunki lub portfele BTC.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:31 Stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce. Co to oznacza?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Będzie obowiązywał od wtorku 18 stycznia od godziny 23.59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23.59 – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodano, że jest to najniższy stopień i dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni.Rządowy serwis przypomina, że w ostatnich dniach Ukraina padła ofiarą cyber przestępców. Był to największy tego typu incydent od kilku lat – swoim zasięgiem objął blisko 70 serwisów rządowych. W wyniku ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel. Aby zapewnić bezpieczeństwo Polski, rząd podejmuje działania wyprzedzające. W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych. Na podstawie wniosków ze spotkania, a także po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie.

policja-komisariat policji-iberion
22.03.2022 09:30 Policja ostrzega. Coraz więcej oszustw phishingowych

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji. Jak podaje policja liczba oszustw tego rodzaju, nieprzerwanie rośnie od 2015 roku, najlepiej ukazują to statystki prowadzone przez zespół CERT Polska. – Ostatnie miesiące były rekordowe pod względem liczby zaobserwowanych prób oszustwa przez e-mail, SMS czy komunikator. Ten wzrost zbiega się z pandemią koronawirusa i związanym z nią ograniczeniem kontaktów osobistych oraz przeniesieniem do internetu wielu codziennych aktywności – wskazano. Większość ataków, z którymi możemy się zetknąć, stanowią proste sztuczki opierające się na powtarzalnych schematach i niewymagające dużych nakładów pracy – ale jest ich na tyle dużo, że należy zachować czujność – czytamy na stronie Policji.

EN 01373502 0001
22.03.2022 09:30 Prezydent podpisał ustawę powołującą Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o policji i niektórych innych ustaw powołującą w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców. Jak czytamy w informacji na stronie kancelarii prezydenta celem ustawy, jest ustanowienie jednolitej w skali kraju jednostki organizacyjnej Policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) i powołanie w tym celu w ramach Policji nowej służby odpowiedzialnej za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wykrywanie i ściganie sprawców cyberprzestępstw. Ustawa przewiduje przeznaczenie z budżetu państwa, w okresie 10 lat, środków na utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości w łącznej kwocie 4 mld 430 mln zł, co zapewni unowocześnienie wyposażenia i sprzętu, możliwość budowy siedziby nowej jednostki organizacyjnej Policji oraz umożliwi wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość. Kierowanie nowotworzoną jednostką policji powierzono Komendantowi CBZC, jako organowi podległemu Komendantowi Głównemu policji, który jednocześnie staje się bezpośrednim przełożonym policjantów CBZC. Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji, natomiast Zastępców Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał Komendant Główny Policji na wniosek Komendanta CBZC. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.

EN 01402696 0099
22.03.2022 09:29 Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Będą podwyżki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podwyższa zarobki ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, pracujących w sektorze publicznym. Dostaną oni specjalny dodatek do pensji poinformowała Kancelaria Prezydenta.W ostatni czasie było głośno o podpisach, które Andrzej Duda złożył pod ustawami związanymi z energią i jej cenami. Jednak znacznie ciszej było o ustawie dotyczącej ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest zwiększenie atrakcyjności pracy w instytucjach publicznych, które odpowiedzialne są za cyberbezpieczeństwo państwa. Ma temu służyć utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego finansowane będą dodatki do wynagrodzeń osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych sektora publicznego, zwane świadczeniem teleinformatycznym.

EN 01491740 0015
22.03.2022 09:28 Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Jak zapowiadano w lipcu b.r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o policji, co oznacza, że niebawem zostanie powołane CBZC. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma być służbą ściśle wyspecjalizowaną.Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Zgodnie z projektem zmiany ustawy o Policji, nową jednostką będzie kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji.Komendanta CBZC będzie powoływał (spośród oficerów Policji) i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek komendanta głównego Policji. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednostką jednolitą w skali kraju, z siedzibą w Warszawie. W procesie naboru do służby zwalczania cyberprzestępczości pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariuszom CBZC będzie przysługiwać w pełni możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z ustawy o Policji.

Hakerzy atakują telemedycynę
22.03.2022 09:28 Przestępcy atakują służbę zdrowia. Teleporada jest na celowniku hakerów

Pandemia wpłynęła na znaczny wzrost potrzeby korzystania ze środków cyfrowych, co przełożyło się na wzrost zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Zagrożona jest również telemedycyna. Stale wzrasta zagrożenie atakami hakerskimi, ostatnie kilkanaście miesięcy to swoisty „rozkwit” działalności cyberprzestępców. Według danych gromadzonych przez Check Point liczba ataków na służbę zdrowia wzrosła we wrześniu o 55 proc., porównując rok do roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że co tydzień przestępcy atakują sektor zdrowia średnio 752 razy.Przestępcy wykorzystują każdą okazję i ostatnimi czasy coraz częściej atakują właśnie służbę zdrowia i pacjentów, co może być szczególnie groźne. Przykładowo, w lipcu hakerzy zablokowali dostęp do danych klinicznych szpitala w Bukareszcie, w sierpniu zdezorganizowali na kilka godzin szczepienia przeciw COVID-19 we włoskim regionie Lacjum, a wiosną zaatakowali ransomware publiczną służbę zdrowia w Irlandii, przez co odwołano część zaplanowanych porad lekarskich. Te zdarzenia mogą mieć tragiczny finał, jak atak na centrum kliniczne w Duesseldorfie w zeszłym roku, który doprowadził do śmierci pacjentki, ponieważ wskutek blokady systemów nie otrzymała na czas pomocy.– Spadku liczby i częstotliwości cyberataków na szpitale, przychodnie czy firmy zajmujące się ochroną zdrowia, nie należy się spodziewać. Współczesne technologie pozwalają przestępcom w szybki i prosty sposób podszyć się np. pod pracownika rejestracji POZ i wyłudzić od nas wrażliwe informacje lub pod przedstawiciela NFZ, żeby zaatakować placówkę medyczną. Tego typu ataki nasiliły się wraz z upowszechnieniem teleporad. Drugim powodem zainteresowania przestępców branżą zdrowotną jest fakt, że atakując „na telemedycynę” lub placówki medyczne, przestępcy otrzymują dostęp do wielu poufnych danych jednocześnie – zauważa Michał Bukontt, Dyrektor Sprzedaży w Sprint S.A., ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.