Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Koniec z papierowymi legitymacjami. Zmiany już od 12 lipca
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.07.2024 09:45

Koniec z papierowymi legitymacjami. Zmiany już od 12 lipca

szkoła
Fot. Pixabay/F1 Digitals

Już 12 lipca w życie wchodzi rozporządzenie, które znosi obowiązek wydawania przez szkoły tradycyjnych papierowych legitymacji szkolnych. Uczniom wydawane będą za to dokumenty plastikowe, przypominające formatem dowód osobisty. 

Od 12 lipca tylko plastikowe legitymacje

“Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że już od 12 lipca szkoły będą wydawać wyłącznie plastikowe legitymacje szkolne. Część szkół robiła to już wcześniej, dawano placówkom wybór, jednak od 12 lipca wszystkie nowe dokumenty będą musiały być wydawane w nowym formacie.

Negatywnie oceniane jest przygotowanie szkół na zmiany. Wiążę się one bowiem z kosztami zakupu specjalnych drukarek, dzięki którym możliwa będzie produkcja spersonalizowanych dokumentów. Długofalowo ma to być jednak rozwiązanie tańsze niż zlecanie przygotowania e-Legitymacji firmom zewnętrznym.

Kody kreskowe znikną. Rewolucja zacznie się od Żabki i Biedronki

Uczniowie jak studenci

Plastikowa legitymacja szkolna przypomina legitymację studencką. Znajduje się na niej imię i nazwisko ucznia, data urodzenia, PESEL, nazwa szkoły, imię i nazwisko jej dyrektora, data ważności oraz identyfikator. Znajduje się na nich także zdjęcie.

Zobacz: Unia przeskanuje nasze wiadomości. Ustawa miała upaść, właśnie zyskuje drugie życie

Na rewersie nadrukowane są miejsca na naklejki poświadczające ważność legitymacji. Z tego samego rozwiązania korzystają od lat uczelnie wyższe. Naklejki będą wydawane raz na rok, do 30 września w każdym okresie nauki.

Legitymacja szkolna w mObywatelu

Do dyspozycji uczniów jest także cyfrowa wersja legitymacji szkolnej. Dodać można ją do aplikacji mObywatel, podobnie jak dowody osobiste. Nie jest jednak planowana całkowita cyfryzacja, jak miało miejsce w przypadku legitymacji emeryta-rencisty, które w fizycznej postaci wydawane są tylko na wniosek uprawnionego, a domyślną wersją jest ta cyfrowa.